| Allicdata Part #: | CC4825E4UH-ND |
| Manufacturer Part#: |
CC4825E4UH |
| Price: | $ 72.29 |
| Product Category: | Relays |
| Manufacturer: | Sensata-Crydom |
| Short Description: | RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT |
| More Detail: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) x 2 Hockey Pu... |
| DataSheet: | CC4825E4UH Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 20 +: | $ 65.71660 |
Specifications
| Series: | Evolution Dual |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Circuit: | SPST-NO (1 Form A) x 2 |
| Output Type: | AC, Zero Cross |
| Voltage - Input: | 15 ~ 32VDC |
| Voltage - Load: | 48V ~ 660V |
| Load Current: | 25A |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Package / Case: | Hockey Puck |
| Supplier Device Package: | -- |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
CC4825E4UH is a high power, solid state relay designed to be used as a general purpose switching device. It is widely applicable for applications such as temperature control, lighting, motor control, heating, and so on. This solid state relay is based on Zero Voltage Turn-on, which eliminates the need for an external grid AC contactor.CC4825E4UH has an input voltage range of 100-250V AC, with a maximum load of 25A. The maximum AC switching voltage is 600V AC/0.25A, with a total off-state drift time of 1.0ms-20ms. The working principle of CC4825E4UH is based on an input voltage controlling a MOSFET in order to activate the output load.The CC4825E4UH has a convenient LED indicator which serves as a verification of correct power supply, input status and short circuit of the load. The MOSFET used in this solid state relay has an extremely low on-state resistance and high switching frequency, allowing for fast operation.The CC4825E4UH is an ideal choice for a wide variety of applications. It can be used in applications that require accurate temperature control, as well as in switching applications that require fast response time or require frequent switching operations. This solid state relay also contains a self-reset protection feature, and the internal temperature is monitored in order to ensure safe operation.In general, the CC4825E4UH solid state relay is an excellent choice for general purpose applications where accuracy, power handling, and fast response time are required. It is reliable, easy to install, and provides a secure and safe operating environment. As such, the CC4825E4UH is an ideal choice for all kinds of switching applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CC48" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CC4825D3VRH | Sensata-Cryd... | 72.61 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4850D4VH | Sensata-Cryd... | 81.35 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4825D1V | Sensata-Cryd... | 67.12 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4850E1UR | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4850W1UR | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4825W1UH | Sensata-Cryd... | 69.7 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4850W3V | Sensata-Cryd... | 81.87 $ | 21 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4850E4URH | Sensata-Cryd... | 83.94 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4825D3VH | Sensata-Cryd... | 70.01 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4850W4U | Sensata-Cryd... | 80.26 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4850W1VR | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4850D1URH | Sensata-Cryd... | 80.05 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4850D2VR | Sensata-Cryd... | 80.37 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4850E2VR | Sensata-Cryd... | 80.37 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4825W1V | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4825D2VRH | Sensata-Cryd... | 72.61 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4825D1VRH | Sensata-Cryd... | 71.01 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4850E2V | Sensata-Cryd... | 77.79 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4825E3U | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4825E2VH | Sensata-Cryd... | 70.01 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4825E3VH | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4825E2VRH | Sensata-Cryd... | 72.61 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4850D2UH | Sensata-Cryd... | 79.07 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4825D4URH | Sensata-Cryd... | 74.88 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4850W1UH | Sensata-Cryd... | 78.76 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4850D4V | Sensata-Cryd... | 80.05 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4825W3VR | Sensata-Cryd... | 72.61 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4850E4U | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4850W4VR | Sensata-Cryd... | 0.0 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4825W1VH | Sensata-Cryd... | 69.7 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4825W3VRH | Sensata-Cryd... | 73.9 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4825E4UH | Sensata-Cryd... | 72.29 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4825E3URH | Sensata-Cryd... | 72.61 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
| CC4825D2UH | Sensata-Cryd... | 70.01 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4850D4URH | Sensata-Cryd... | 83.94 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4850E4VRH | Sensata-Cryd... | 83.94 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A RNDM P... |
| CC4825D2V | Sensata-Cryd... | 68.72 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A ZERO P... |
| CC4850D1V | Sensata-Cryd... | 76.17 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4850D4UH | Sensata-Cryd... | 81.35 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 50A ZERO P... |
| CC4825E4VR | Sensata-Cryd... | 73.58 $ | 1000 | RELAY SSR DUAL 25A RNDM P... |
Latest Products
RA4810HA12
SSR ZERO SW 480V 16ASolid State
G3VM-21PR11
RELAY SSR SPST-NO 20V 4USOPSolid State R...
84140003
RELAY DUAL 25A 240V ZC 4-15VDCSolid Stat...
MCTC4890KHD
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUTSolid Stat...
MCTC2490JEHD
CTRLR TEMP SSR 240V 90A AC OUTSolid Stat...
EZ240D18-B
RELAY SSR 18A 240VAC AC OUT QCSolid Stat...
CC4825E4UH Datasheet/PDF