| Allicdata Part #: | 296-36083-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD4013BEE4 |
| Price: | $ 0.35 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14DIP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | CD4013BEE4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 17 |
| 1 +: | $ 0.31500 |
| 10 +: | $ 0.26964 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 90ns @ 15V, 50pF |
| Base Part Number: | 4013 |
| Package / Case: | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Input Capacitance: | 5pF |
| Current - Quiescent (Iq): | 4µA |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 18 V |
| Current - Output High, Low: | 6.8mA, 6.8mA |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 4000B |
| Clock Frequency: | 24MHz |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Number of Elements: | 2 |
| Output Type: | Differential |
| Type: | D-Type |
| Function: | Set(Preset) and Reset |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CD4013BEE4 is a dual D-type Flip Flop device that can be used in a variety of different applications. It has two independent data inputs and four independent output signals, which are the output from the two flip flops. It is commonly used in digital circuit design and is available in both CMOS and bipolar versions.
A Flip Flop is a switching device that can store a single bit of data. It consists of two inputs called the D and C inputs and two outputs. The D input is used to set the flip flop, and the C input is used to reset it. When the D input is high and the C input is low, the flip flop will be set, which means the output will be high. When the D input is low and the C input is high, the flip flop will be reset, which means the output will be low. A Flip Flop is a type of sequential logic device, which means that the output will be determined by the previous input.
The CD4013BEE4 Flip Flop has a number of uses in digital circuits. It is commonly used as a single-bit storage device, enabling data to be stored and retrieved on a single bit basis. It can also be used as a frequency divider, used to divide an input frequency by a factor of two, or as a frequency counter, used to count the number of input pulses. In addition, the device can be used to perform bit shifting operations, used to move data bits from one location to another.
In terms of its working principle, the CD4013BEE4 Flip Flop works by taking the D and C inputs and applying them to two logic gates. A logic gate is a specialized electronic component that receives two inputs and produces an output, either high or low, depending on the logic of the gate. In the case of the Flip Flop, if the D input is high and the C input is low, the output from the gates will be high and the flip flop will be set. Similarly, if the D input is low and the C input is high, the output from the gates will be low and the flip flop will be reset.
CD4013BEE4 Flip Flops are used in many digital circuit designs and have a wide range of applications. They are used in memory devices to store and retrieve data and are also used in logic networks to control the flow of information in digital systems. In terms of their working principle, the CD4013BEE4 Flip Flop takes the D and C inputs and uses them to control the output of two logic gates, resulting in the Flip Flop being set or reset accordingly.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD40117BME4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TERMINATOR PROG DUAL 1... |
| CD4013BNSR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14... |
| CD4014BPW | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4069UBNSR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| CD4023BM | Texas Instru... | 0.34 $ | 1244 | IC GATE NAND 3CH 3-INP 14... |
| CD4025BNSR | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14S... |
| CD4081BNSR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14S... |
| CD4009UBE | Texas Instru... | -- | 550 | IC INVERTER 6CH 6-INP 16D... |
| CD4075BM | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE OR 3CH 3-INP 14SO... |
| CD4052BCSJX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16S... |
| CD4055BMT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BCD-7SEG DECODER/DVR 1... |
| CD4068BEG4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC 8INPUT NAND/AND GATE 1... |
| CD4048BNSRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 8IN GATE EXPND MULTI 1... |
| CD4021BMG4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4014BNSRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4043BEG4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC NOR R/S LATCH 3ST QUAD... |
| CD4044BCN | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC LATCH NAND R/S QUAD 3S... |
| CD4069UBNSRG4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| CD4001BCSJX | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD40194BNSRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG ... |
| CD40147BM96 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC BCD PRIORITY ENCODER 1... |
| CD4027BNSRE4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD40161BEG4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC 4BIT PROG SYNC COUNTER... |
| CD4033BPWRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC COUNTR/DIVIDR DECADE 1... |
| CD4011UBPWRE4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| CD4030BPWG4 | Texas Instru... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14T... |
| CD4015BM96 | Texas Instru... | -- | 2500 | IC DUAL STATIC SHFT REG 1... |
| CD4021BNSRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC STATIC SHFT REG 8STG 1... |
| CD4047BM96G4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC MONO/ASTBL MULTVIBRTR ... |
| CD40107BM | Texas Instru... | 0.36 $ | 10314 | IC GATE NAND 2CH 2-INP 8S... |
| CD4027BMT | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD4069UBMG4 | Texas Instru... | 0.12 $ | 1000 | IC INVERTER 6CH 6-INP 14S... |
| CD4011BPW | Texas Instru... | 0.12 $ | 1000 | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14... |
| CD4053BCMX | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD4054BPWRE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4-SEG DISPLAY DRIVER 1... |
| CD4019BMT | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC QUAD AND/OR SELCT GATE... |
| CD4023BM96 | Texas Instru... | -- | 5000 | IC GATE NAND 3CH 3-INP 14... |
| CD4024BCM | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC COUNTER BINARY 7BIT 14... |
| CD4081BPWRG4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC GATE AND 4CH 2-INP 14T... |
IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 60HXQFN
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
CD4013BEE4 Datasheet/PDF