| Allicdata Part #: | CD74HC688MG4-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD74HC688MG4 |
| Price: | $ 0.85 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC COMPARATOR IDENTITY 20SOIC |
| More Detail: | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 2... |
| DataSheet: | CD74HC688MG4 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 425 +: | $ 0.78246 |
Specifications
| Series: | 74HC |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Type: | Identity Comparator |
| Number of Bits: | 8 |
| Output: | Active Low |
| Output Function: | A=B |
| Voltage - Supply: | 2 V ~ 6 V |
| Current - Output High, Low: | 5.2mA, 5.2mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 29ns @ 6V, 50pF |
| Current - Quiescent (Iq): | 8µA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Base Part Number: | 74HC688 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CD74HC688MG4 is a 8-bit latch, 8-bit comparator, and 8-bit memory device suitable for logic and memory applications. It is designed for applications where high speed and low power are critical, and provides superior noise immunity, accuracy and reliability.It is often used for decoding, comparison, impulse analysis and data manipulation. The device is suitable for applications where high performance and low power are critical, such as in digital signal processing (DSP) or industrial control systems. It is also commonly used in data storage, communication systems, and industrial automation.The device consists of two parts: an 8-bit latch, and an 8-bit comparator. The latch is used to store data while the comparator is used to compare two binary numbers. The device can be used to compare two numbers in a variety of ways - for example, to determine if one number is greater than, less than, or equal to another.The latch consists of 8 flip-flops with 3 input lines (EN, W, S), one output line (Q) and one enable line (EN). EN controls the enable signal of the latch. When the enable pin is HIGH, the latch is activated and it can store data from the inputs. The W and S lines select the type of data to be stored. When W is HIGH, the Set data is stored, when S is HIGH, the Reset data is stored. The Q output line indicates the stored data. The comparator consists of 8 quad differential amplifiers with 16 inputs (A0-A7, B0-B7) and one output (Q). The inputs accepts 8-bit binary data which it compares and based on user-defined criteria (greater than, less than, equal to), the output (Q) is activated. The comparator can be used to compare two 8-bit numbers, or two numbers composed of two 8-bit numbers.The CD74HC688MG4 is a versatile device which is particularly useful for logic and memory applications. It is designed for applications where high speed and low power consumption are important. The 8-bit latch and 8-bit comparator make it a great choice for applications such as data storage, communication systems, and industrial automation.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CD74" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD74HC4046AM96E4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC PLL W/VCO 16-SOIC |
| CD74ACT283M96E4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BINARY FILL ADDER... |
| CD74HCT175M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16... |
| CD74HC251MT | Texas Instru... | 0.53 $ | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC595NS | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74HC14PWR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 1... |
| CD74HC7266M | Texas Instru... | 1.39 $ | 391 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HC4520MG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC DUAL BINARY UP-COUNTER... |
| CD74HCT109MT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HCT132M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC GATE NAND SCHMITT 4CH ... |
| CD74ACT02EG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14D... |
| CD74HC4066M96 | Texas Instru... | -- | 10000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT151M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX HS CMOS 16-SO... |
| CD74HC251M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC153EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC MUX 4-IN CMOS LOGIC HS... |
| CD74HC595NSE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74ACT574E | Texas Instru... | -- | 445 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HC377PWRE4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT273EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT245MG4 | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC126MT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| CD74HCT652M96 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC4066M96G4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT4053M96E4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HCT4053ME4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HC4316EG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 16DIP4... |
| CD74HCT4067MG4 | Texas Instru... | 0.28 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| CD74ACT273SM96 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT4514E | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4 TO-16 DECODER/DEMUX ... |
| CD74HC4094M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC 8STG SHFT/STOR BUS REG... |
| CD74HCT4538M | Texas Instru... | 0.48 $ | 277 | IC DUAL RETRIG MULTIVIB 1... |
| CD74HC27M | Texas Instru... | 0.46 $ | 1696 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14S... |
| CD74AC112M | Texas Instru... | 0.54 $ | 320 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HC109M96 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74AC86M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HCT40103M | Texas Instru... | 0.54 $ | 1000 | IC 8-STAGE DOWN COUNTER 1... |
| CD74HC4020M96E4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC BINARY COUNTR 14BIT HS... |
| CD74HC4060PWE4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC 14-STAGE BIN COUNTER 1... |
| CD74HC4017QPWRQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DECADE COUNTR/DIVIDER ... |
| CD74HCT245E | Texas Instru... | -- | 3489 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
Latest Products
SY10E166JC
IC COMPARATOR MAGNITUDE 28PLCCMagnitude ...
74ACT520SJX
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOPMagnitude...
CD74HC85EG4
IC COMPARATOR MAGNITUDE 4B 16DIPMagnitud...
N74F85D,518
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SOICMagnitude ...
N74F521N,602
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20DIPMagnitude...
N74F521D,623
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOICMagnitud...
CD74HC688MG4 Datasheet/PDF