| Allicdata Part #: | CD74HCT109MT-ND |
| Manufacturer Part#: |
CD74HCT109MT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOIC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | CD74HCT109MT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 40ns @ 4.5V, 50pF |
| Base Part Number: | 74HCT109 |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Input Capacitance: | 10pF |
| Current - Quiescent (Iq): | 4µA |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Output High, Low: | 4mA, 4mA |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 74HCT |
| Clock Frequency: | 54MHz |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Number of Elements: | 2 |
| Output Type: | Differential |
| Type: | JK Type |
| Function: | Set(Preset) and Reset |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Flip-flops are digital electronic systems that are capable of storing information, as well as logic functions in the form of “states”. They are commonly used in digital logic and computer circuits, and can also be found in most electronic control devices and equipment. The 74HC109MT, a type of flip-flop, is part of the 74HC109 family of Flip-flop products, manufactured by Texas Instruments. This product is designed for use in high-speed clock and data applications, such as combinational logic and multiplexers.
The 74HC109MT is a dual edge-triggered negative edge-triggered flip-flop. This allows it to be easily connected to a bus or data source to store any information received from that source, or to decode a data stream. This type of Flip-flop is ideally suited for use in synchronous systems, where data must be stored and repeatedly sourced or transferred. It has two outputs, O1 and O2, which can be used to drive, or receive, data. The two main components of the flip-flop are the clock (CLK) and the data input (D). When the clock is triggered, the input data is stored in the flip-flop, and can be retrieved on the two outputs.
The 74HC109MT has low power requirements, and a wide operating voltage range. It is available in a wide variety of package types, such as PLCC, SOIC, and TSOP, allowing it to be easily integrated into any design. The chip offers improved power accuracy, in addition to the standard 74HC series and 74AC series features. It also offers low power dissipation and fast switching speeds. When compared to the previous generations of 74HC Flip-flops, this product provides a significant reduction in power consumption, thus making it very reliable and efficient.
The 74HC109MT is a great choice for applications in which fast and reliable data acquisition is required. It can be used for data processing, data transfer, and memory operations. It is widely used in high-speed communication and data control circuits, such as multiplexers and demultiplexers. It is also an ideal choice for applications such as frequency synthesizers, digital oscillators, and counters.
In summary, the 74HC109MT is a dual edge-triggered negative edge-triggered flip-flop, ideal for storing and retrieving data. Its low power requirements and wide operating voltage range makes it suitable for a variety of data processing and memory operations. The improved power accuracy of the chip makes it very reliable and efficient, and its fast switching speeds provide reliable data acquisition. Additionally, its small size and wide variety of package types make it easily suited to most applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CD74HC4046AM96E4 | Texas Instru... | 0.15 $ | 1000 | IC PLL W/VCO 16-SOIC |
| CD74ACT283M96E4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4BIT BINARY FILL ADDER... |
| CD74HCT175M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16... |
| CD74HC251MT | Texas Instru... | 0.53 $ | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC595NS | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74HC14PWR | Texas Instru... | -- | 2000 | IC INVERTER SCHMITT 6CH 1... |
| CD74HC7266M | Texas Instru... | 1.39 $ | 391 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HC4520MG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC DUAL BINARY UP-COUNTER... |
| CD74HCT109MT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HCT132M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC GATE NAND SCHMITT 4CH ... |
| CD74ACT02EG4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC GATE NOR 4CH 2-INP 14D... |
| CD74HC4066M96 | Texas Instru... | -- | 10000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT151M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX HS CMOS 16-SO... |
| CD74HC251M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 8-IN MUX TRI-ST HS 16S... |
| CD74HC153EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC MUX 4-IN CMOS LOGIC HS... |
| CD74HC595NSE4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SHIFT REGISTER 8-BIT 1... |
| CD74ACT574E | Texas Instru... | -- | 445 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HC377PWRE4 | Texas Instru... | 0.2 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT273EG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT245MG4 | Texas Instru... | 0.27 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC126MT | Texas Instru... | 0.33 $ | 1000 | IC BUFFER NON-INVERT 6V 1... |
| CD74HCT652M96 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
| CD74HC4066M96G4 | Texas Instru... | 0.1 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 14SOIC... |
| CD74HCT4053M96E4 | Texas Instru... | 0.11 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HCT4053ME4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 1... |
| CD74HC4316EG4 | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD 1X2 16DIP4... |
| CD74HCT4067MG4 | Texas Instru... | 0.28 $ | 1000 | IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC1... |
| CD74ACT273SM96 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20... |
| CD74HCT4514E | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 4 TO-16 DECODER/DEMUX ... |
| CD74HC4094M96G4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC 8STG SHFT/STOR BUS REG... |
| CD74HCT4538M | Texas Instru... | 0.48 $ | 277 | IC DUAL RETRIG MULTIVIB 1... |
| CD74HC27M | Texas Instru... | 0.46 $ | 1696 | IC GATE NOR 3CH 3-INP 14S... |
| CD74AC112M | Texas Instru... | 0.54 $ | 320 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74HC109M96 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 1... |
| CD74AC86M96 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC GATE XOR 4CH 2-INP 14S... |
| CD74HCT40103M | Texas Instru... | 0.54 $ | 1000 | IC 8-STAGE DOWN COUNTER 1... |
| CD74HC4020M96E4 | Texas Instru... | 0.13 $ | 1000 | IC BINARY COUNTR 14BIT HS... |
| CD74HC4060PWE4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC 14-STAGE BIN COUNTER 1... |
| CD74HC4017QPWRQ1 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC DECADE COUNTR/DIVIDER ... |
| CD74HCT245E | Texas Instru... | -- | 3489 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 2... |
IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 60HXQFN
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
CD74HCT109MT Datasheet/PDF