| Allicdata Part #: | CFR3WSJT-73-7K5-ND |
| Manufacturer Part#: |
CFR3WSJT-73-7K5 |
| Price: | $ 0.02 |
| Product Category: | Resistors |
| Manufacturer: | Yageo |
| Short Description: | RES 5% 3W AXIAL |
| More Detail: | 7.5 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Carb... |
| DataSheet: | CFR3WSJT-73-7K5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.01904 |
Specifications
| Series: | CFR |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 7.5 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 3W |
| Composition: | Carbon Film |
| Features: | -- |
| Temperature Coefficient: | -350/ +350ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Number of Terminations: | 2 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Through Hole Resistors are a type of resistance component found in a variety of electronic circuits. They are used to limit current or provide a voltage level—for instance, they can be used to reduce the output of an amplifier or to switch on a wider bandwidth signal. The most common type of through hole resistor is a metal oxide film resistor. The resistive element in this design is generated by passing an electric current through a thin film of resistive material applied to a ceramic kit. In addition to metal oxide film resistors, through hole resistors can also be manufactured from carbon composition, wire wound, or metal glaze materials.CFR3WSJT-73-7K5 is a type of through hole resistor which has a wide range of applications and capabilities. This resistor has an axial leaded construction which, due to its simple design, is commonly used in a variety of applications. It is available in values ranging from 0 ohms to 7.5K ohms.The working principle of CFR3WSJT-73-7K5 is simple. This type of resistors works by having a through hole running from the top to the bottom of the resistor casing. This through hole is filled with a resistive material. When current flows through this material, a voltage is generated which is proportional to the amount of current passing through the circuit. This voltage is sent back to the source of the current which limits the amount of current being delivered to the circuit.The applications for CFR3WSJT-73-7K5 are quite varied. Common applications include use in power management, motor braking, system protection, and voltage level control. These resistors are commonly used to reduce the output of high power amplifiers or to protect sensitive circuitry of receivers and signal generator circuits. In addition, they can be used as precision current limiters or voltage dividers. They are used in communication devices, computer/data systems and instruments used for control and measurement, protection of electrical motors, and for other electrical and electronic applications.CFR3WSJT-73-7K5 through hole resistors can be used in a variety of devices and circuits, making them a very versatile component. They are available in a number of values and can be used to limit current or provide a voltage level in a variety of different applications. Their simple construction makes them ideal for a variety of applications which require a reliable and cost-effective resistor.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "CFR3" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CFR3WSJT-73-1K2 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL1.2 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-2K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL2 kOhms 5%... |
| CFR3WSJT-73-110K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL110 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-11K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL11 kOhms 5... |
| CFR3WSJT-73-5K6 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL5.6 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-130K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL130 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-6K2 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL6.2 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-820K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL820 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-1M | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL1 MOhms 5%... |
| CFR3WSJT-73-330K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL330 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-510R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL510 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-910R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL910 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-47R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL47 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-820R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL820 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-68K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL68 kOhms 5... |
| CFR3WSJT-73-16R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL16 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-1K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL1 kOhms 5%... |
| CFR3WSJT-73-39R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL39 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-470K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL470 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-43R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL43 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-4K7 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL4.7 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-15K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL15 kOhms 5... |
| CFR3WSJT-73-12R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL12 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-75R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL75 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-360R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL360 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-180K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL180 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-24R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL24 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-910K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL910 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-43K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL43 kOhms 5... |
| CFR3WSJT-73-27R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL27 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-390R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL390 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-75K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL75 kOhms 5... |
| CFR3WSJT-73-36R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL36 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-27K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL27 kOhms 5... |
| CFR3WSJT-73-330R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL330 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-220K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL220 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-180R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL180 Ohms 5... |
| CFR3WSJT-73-240K | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL240 kOhms ... |
| CFR3WSJT-73-68R | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL68 Ohms 5%... |
| CFR3WSJT-73-7K5 | Yageo | 0.02 $ | 1000 | RES 5% 3W AXIAL7.5 kOhms ... |
Latest Products
SQM700JB-68K
RES WW 7W 5% TH68 kOhms 5% 7W Through Ho...
SQM700JB-1R3
RES WW 7W 5% TH1.3 Ohms 5% 7W Through Ho...
RNC60J24R9FSB14
RES 24.9 OHM 1/4W 1% AXIAL24.9 Ohms 1% 0...
RWR89S2R80DRS70
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL2.8 Ohms 0.5...
RNC60J7503FSB14
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL750 kOhms 1% 0...
RWR81S3400FSB12
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL340 Ohms 1% 1W...
CFR3WSJT-73-7K5 Datasheet/PDF