| Allicdata Part #: | CT94EX205-ND |
| Manufacturer Part#: |
CT94EX205 |
| Price: | $ 0.80 |
| Product Category: | Potentiometers, Variable Resistors |
| Manufacturer: | Nidec Copal Electronics |
| Short Description: | TRIMMER 2M OHM 0.5W TH |
| More Detail: | 2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Po... |
| DataSheet: | CT94EX205 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 200 +: | $ 0.72293 |
| 400 +: | $ 0.67955 |
| 600 +: | $ 0.57834 |
| 1000 +: | $ 0.53497 |
| 5000 +: | $ 0.43954 |
| Series: | CT94 |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Resistance: | 2 MOhms |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance: | ±10% |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Number of Turns: | 18 |
| Adjustment Type: | Side Adjustment |
| Resistive Material: | Cermet |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Square - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Trimmer Potentiometers, as the name suggests, are a specialised form of adjustable resistors. The CT94EX205 is a perfect example of this form of electronic component. It is a single-in-line (SIL) trimmer which helps to ensure fine tuning of input signals, providing precise adjustment when it is connected to a circuit. It is highly suitable for applications that require a small amount of adjustment, such as the setting of volume control or fine tuning of frequency corrections.
The working principle of the CT94EX205 is relatively straightforward. It has three terminals, with two of them being adjustable through turning the ceramic core. This action changes the resistance of the component, allowing fine-tuning to be done. The third terminal is used as a common terminal, and the current running through the resistor can be adjusted by turning the ceramic core. This adjustment of resistance is done without any loss of integrity or current flow, making it a very efficient way to make adjustments.
The CT94EX205 can be used in a wide range of applications due to its highly reliable and accurate performance. It is particularly suitable for use in audio applications such as in equalisers and volume controls. It is also suitable for use in voltmeter calibrations, and in applications which require the frequency of an oscillator to be finely adjusted. Other uses include power and gain adjustment, as well as in analogue to digital converters and radio transmitters.
The stability of the CT94EX205 is another key feature of this Trimmer Potentiometer. Its resistance value remains stable even after a long period of time, allowing it to be used for a range of different purposes. This stability also allows for it to be used in a variety of different environments where temperatures or changes in humidity levels can occur, as the resistance will remain virtually unaffected.
The CT94EX205 is an extremely reliable and effective Trimmer Potentiometer, with a wide range of uses in applications that require fine tuning. Its accurate and stable performance make it an ideal choice for those looking for a reliable and adjustable resistor. Its ability to withstand extreme temperatures and humidity levels also make it a suitable choice for those looking for a reliable component in adverse environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CT94EZ100 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 10 OHM 0.5W TH10 ... |
| CT94EZ202 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 29 | TRIMMER 2K OHM 0.5W TH2 k... |
| CT94EW502 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 922 | TRIMMER 5K OHM 0.5W TH5 k... |
| CT94EY500 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 227 | TRIMMER 50 OHM 0.5W TH50 ... |
| CT94EX100 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 10 OHM 0.5W TH10 ... |
| CT94EZ103 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 1114 | TRIMMER 10K OHM 0.5W TH10... |
| CT94EY503 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 904 | TRIMMER 50K OHM 0.5W TH50... |
| CT94EZ501 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 542 | TRIMMER 500 OHM 0.5W TH50... |
| CT94EZ500 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 50 OHM 0.5W TH50 ... |
| CT94EZ201 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 200 OHM 0.5W TH20... |
| CT94EZ105 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 0.5W TH1 M... |
| CT94EY205 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 403 | TRIMMER 2M OHM 0.5W TH2 M... |
| CT94EW501 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 1144 | TRIMMER 500 OHM 0.5W TH50... |
| CT94EW200 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.5W TH20 ... |
| CT94EP501 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 500 OHM 0.5W TH50... |
| CT94EW204 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 1598 | TRIMMER 200K OHM 0.5W TH2... |
| CT94EW105 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 230 | TRIMMER 1M OHM 0.5W TH1 M... |
| CT94EZ101 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 727 | TRIMMER 100 OHM 0.5W TH10... |
| CT94EZ102 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 443 | TRIMMER 1K OHM 0.5W TH1 k... |
| CT94EP503 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 423 | TRIMMER 50K OHM 0.5W TH50... |
| CT94EY204 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 151 | TRIMMER 200K OHM 0.5W TH2... |
| CT94EP101 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 100 OHM 0.5W TH10... |
| CT94EW503 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 993 | TRIMMER 50K OHM 0.5W TH50... |
| CT94EX504 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.5W TH5... |
| CT94EX101 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 182 | TRIMMER 100 OHM 0.5W TH10... |
| CT94EP104 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 94 | TRIMMER 100K OHM 0.5W TH1... |
| CT94EP200 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.5W TH20 ... |
| CT94EX502 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 277 | TRIMMER 5K OHM 0.5W TH5 k... |
| CT94EY203 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 2868 | TRIMMER 20K OHM 0.5W TH20... |
| CT94EP105 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 1M OHM 0.5W TH1 M... |
| CT94EY100 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 10 OHM 0.5W TH10 ... |
| CT94EP202 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 1 | TRIMMER 2K OHM 0.5W TH2 k... |
| CT94EX203 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 1000 | TRIMMER 20K OHM 0.5W TH20... |
| CT94EY201 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 2119 | TRIMMER 200 OHM 0.5W TH20... |
| CT94EX103 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 1000 | TRIMMER 10K OHM 0.5W TH10... |
| CT94EW203 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 620 | TRIMMER 20K OHM 0.5W TH20... |
| CT94EY200 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.5W TH20 ... |
| CT94EW504 | Nidec Copal ... | 1.09 $ | 745 | TRIMMER 500K OHM 0.5W TH5... |
| CT94EZ200 | Nidec Copal ... | 0.87 $ | 1000 | TRIMMER 20 OHM 0.5W TH20 ... |
| CT94EP504 | Nidec Copal ... | 0.8 $ | 1000 | TRIMMER 500K OHM 0.5W TH5... |
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN20 kOhms 0.2...
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN2 kOhms 0.25W...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN200 Ohms 0.2...
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN20 Ohms 0.25W...
CT94EX205 Datasheet/PDF