| Allicdata Part #: | D16OAT21BORG-ND |
| Manufacturer Part#: |
D16OAT21BORG |
| Price: | $ 8.51 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | E-Switch |
| Short Description: | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V |
| More Detail: | Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel... |
| DataSheet: | D16OAT21BORG Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 100 +: | $ 7.73038 |
Specifications
| Color - Actuator/Cap: | Orange |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 55°C |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 16.00mm Dia |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Illumination Voltage (Nominal): | 14 VAC/DC |
| Illumination Type, Color: | Incandescent, Orange |
| Series: | D16 |
| Actuator Type: | Rectangular, Button |
| Voltage Rating - DC: | 24V |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Current Rating: | 8A (AC), 6A (DC) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Circuit: | SPDT |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Pushbutton Switches Pushbutton switches are among the simplest and most commonly used switches. They are widely used in a variety of applications, from controlling industrial equipment to home electronics. A pushbutton switch has two basic parts: a contact and a switch body. When the user depresses the switch, the contact is pressed against the switch body, creating an electrical connection. One such pushbutton switch is the D16OAT21BORG. This product is a long-rated, sealed pushbutton switch developed by Salecom Electronics. It is approved for use in a variety of different applications, including lighting, security, fire and prevention systems, and more.The D16OAT21BORG is designed for mounting on a standard 35mm DIN rail. It has a six-wire terminal block, two normally open contacts, and two normally closed contacts. The two contacts are connected in series between terminals 1 and 6 of the switch. The contacts are rated for 1A at 24VDC, and can be used in a variety of applications. The D16OAT21BORG features a reliable switching mechanism, making it suitable for use in a range of applications. It has a strong plastic construction and is built to withstand harsh environmental conditions. Additionally, the switch is waterproof, dustproof, and rustproof. This ensures that the switch will provide reliable performance in even the toughest applications.The D16OAT21BORG is used in a wide variety of applications, including lighting, security and fire prevention systems, industrial equipment, and home electronics. In lighting applications, the switch can be used to control the operation of lights, or to switch between different light levels. In security and fire prevention systems, the switch can be used to control alarms and to open or close doors and other security barriers. In industrial equipment, the switch can be used to control the operation of motors and other machinery. In home electronics, the switch can be used to control the on/off states of a variety of different devices, such as appliances, fans, and lights. The D16OAT21BORG is a reliable, robust switch that is designed for use in a variety of different applications. It features a strong construction, is waterproof, and has two normally open and two normally closed contacts. This makes it suitable for use in a range of applications, from controlling industrial equipment to home electronics.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "D16O" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D16OAS11KGRNWHT | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11KGRNGRN | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11FGRNGRN | E-Switch | 9.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT12CWHT | E-Switch | 10.82 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAS11CORG | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS12JREDRED | E-Switch | 15.44 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAS11BRED | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT130RED | E-Switch | 14.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A... |
| D16OAS140GRN | E-Switch | 17.16 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A... |
| D16OAR110BLU | E-Switch | 7.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11FREDRED | E-Switch | 9.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT110BLU | E-Switch | 7.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11KYELYEL | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT130WHT | E-Switch | 14.08 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A... |
| D16OAS110ORG | E-Switch | 6.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11KREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS13CBLU | E-Switch | 14.83 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 8A... |
| D16OAR11BGRN | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11CBLU | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11JREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11CBLU | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11AWHT | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS12BGRN | E-Switch | 11.66 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAR1KREDRED | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS110WHT | E-Switch | 6.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11NWHT | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11JYELORG | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11GREDRED | E-Switch | 9.49 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR110RED | E-Switch | 7.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR10RED | E-Switch | 8.95 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11JREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAT11KREDRED | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR1JREDRED | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAS11CYEL | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11EGRN | E-Switch | 8.51 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR1JGRNGRN | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR1KGRNGRN | E-Switch | 13.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR12KGRNGRN | E-Switch | 15.44 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A... |
| D16OAR11JYELYEL | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
| D16OAR11KGRNGRN | E-Switch | 12.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A... |
Latest Products
ABGD301N-R
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
ABD311N-G
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
AYLD324620DNUG
30MM ESTP PULL 240V TR 2NO GRNPushbutton...
AOLFD2QH202DNUR
30MM PB IL FS MNT 120V 2NC REDPushbutton...
AOLD324620DNUY
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO YELPushbutton ...
AOLD324620DNUR
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO REDPushbutton ...
D16OAT21BORG Datasheet/PDF