| Allicdata Part #: | DBLS204GRDG-ND |
| Manufacturer Part#: |
DBLS204G RDG |
| Price: | $ 0.15 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Short Description: | BRIDGE RECT 1PHASE 400V 2A DBLS |
| More Detail: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 400V Surfac... |
| DataSheet: | DBLS204G RDG Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.13193 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 400V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.15V @ 2A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2µA @ 400V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 4-SMD, Gull Wing |
| Supplier Device Package: | DBLS |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes - Bridge Rectifiers are incredibly useful devices, and their many applications have continued to grow since their invention in the early 20th century. The DBLS204G RDG is a diode-bridge rectifier that has become especially popular in recent years. In this article, we will discuss the application field and working principle of the DBLS204G RDG.
DBLS204G RDG is a four-terminal thyristor power rectifier that can be used in a wide range of applications such as motor control, induction heating, welding control lighting, power supplies, and UPS systems. It is composed of a Thyristor, four diodes and a Zener diode. It provides fast switching, high voltage handling, and high surge withstanding capabilities.
The DBLS204G RDG is a three-stage rectifier that is composed of 4 diodes in bridge configuration and a Zener diode connected in series (sometimes called a neutral current clamp circuit). When a voltage is applied across the two terminals, the bridge diodes form a closed circuit and current flows through the circuit. This current then passes through the Zener diode and is then directed to the load. The Zener diode serves as a limiting device that prevents excessive voltage over a given level from reaching the load.
The Working Principle of a DBLS204G RDG can be broken down into four distinct stages. In the first stage, a positive voltage is applied to the positive terminal and a negative voltage is applied to the negative terminal. This causes the four diodes in the bridge to become forward biased, and they conduct and allow current to pass through the circuit. In the second stage, the negative terminal is shorted to ground, which causes the four diodes to become reverse biased. This effectively cuts off the flow of current in the circuit. In the third stage, a positive voltage is reapplied to the negative terminal of the bridge. This causes the four diodes to become forward biased again and allow current to flow through the circuit. In the fourth stage, the Zener diode reaches its zener breakdown voltage and clamps the voltage, preventing it from rising too high. This helps prevent damage to the load.
The DBLS204G RDG has numerous advantages, including its high-current handling, low voltage drop characteristics, fast response time, and wide operating temperature range. It is also quite reliable, with a long lifetime and low risk of short circuits. Due to these characteristics, it is widely used in rectifier circuits and power supplies.
In conclusion, the DBLS204G RDG is a versatile, highly reliable diode-bridge rectifier with a wide range of applications in motor control, induction heating, welding control lighting, power supplies, UPS systems and other fields. Its four-stage working principle makes it extremely effective at controlling voltage, and its fast switching capability makes it ideal for use in power supplies.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DBLS204GHRDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 400V 2... |
| DBLS201G C1G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 2A... |
| DBLS157G C1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1.... |
| DBLS158G C1G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 1.2KV 1.5A... |
| DBLS209G C1G | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1.4KV ... |
| DBLS107G RDG | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 4500 | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1A... |
| DBLS106GHC1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 800V 1... |
| DBLS206G RDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 800V 2... |
| DBLS107GHRDG | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1A... |
| DBLS155GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 600V 1.5A ... |
| DBLS208GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV ... |
| DBLS208G RDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV ... |
| DBLS157GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1.... |
| DBLS201GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 2A... |
| DBLS205GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 600V 2... |
| DBLS155GHRDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 600V 1.5A ... |
| DBLS104GHC1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 400V 1... |
| DBLS154G C1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 400V 1.5A ... |
| DBLS156GHRDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 800V 1.5A ... |
| DBLS159G C1G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 1.4KV 1.5A... |
| DBLS202G C1G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2... |
| DBLS207G C1G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 2A... |
| DBLS201GHRDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 2A... |
| DBLS156G RDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 800V 1.5A ... |
| DBLS102GHRDG | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1... |
| DBLS151GHRDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1.... |
| DBLS203G C1G | Taiwan Semic... | 0.16 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 200V 2... |
| DBLS103GHRDG | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1... |
| DBLS103GHC1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1... |
| DBLS153GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 200V 1.5A ... |
| DBLS102G RDG | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1500 | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1... |
| DBLS104GHRDG | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 400V 1... |
| DBLS204GHC1G | Taiwan Semic... | 0.11 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 400V 2... |
| DBLS103G C1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1... |
| DBLS105GHC1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1... |
| DBLS101GHRDG | Taiwan Semic... | 0.13 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 1A... |
| DBLS208GHRDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 1.2KV ... |
| DBLS106G C1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 800V 1... |
| DBLS102GHC1G | Taiwan Semic... | 0.1 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1... |
| DBLS155G RDG | Taiwan Semic... | 0.15 $ | 1000 | BRIDGE RECT 1P 600V 1.5A ... |
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 2A KBPMBridge Rec...
IC BRIDGE RECT 1.5A 100V WOMBridge Recti...
IC BRIDGE RECT 1.5A 50V WOMBridge Rectif...
RECT BRIDGE 1200V 90A MTKBridge Rectifie...
RECT BRIDGE 1A 240VBridge Rectifier Sing...
BRIDGE RECT 3 PHASE 800V 58ABridge Recti...
DBLS204G RDG Datasheet/PDF