| Allicdata Part #: | DS1816-20/T&R-ND |
| Manufacturer Part#: |
DS1816-20/T&R |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC 2.55V O-D 20% TO92-3 |
| More Detail: | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel ... |
| DataSheet: | DS1816-20/T&R Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | EconoReset |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 100 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 2.55V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Base Part Number: | DS1816 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
As a key enabling product in the power management IC (PMIC) market, Linear Technology’s DS1816-20/T&R provides many crucial functions that expand the boundaries and abilities of power management. Specifically designed for microprocessor-based and processor-driven applications, the chip features an embedded voltage supervisor for reset signalling, and comprehensive peak and valley current detection for intelligent power management. This article will provide an overview of the DS1816-20/T&R application field and working principle in detail.
The DS1816-20/T&R was designed to interface with a microprocessor/microcontroller core. It can detect occurrences of peak and valley current in order to monitor and control a processor-driven system, such as computers, cable modems and digital televisions. This chip provides over-temperature protection, digital control, temperature sensing and supply understanding, plus over-temperature warning and reporting. By combining these functions with the peak and valley current detection capabilities of the chip, power system design engineers gain a powerful tool to manage processor-driven systems.
The core functionality of the DS1816-20/T&R is a voltage supervisor which monitors the voltage of a system\'s core devices. It operates over a range of 0.7V to 4.75V, and has a programmable tolerance of ~0.2-2.4V. The chip can be configured to generate an interrupt signal to alert the processor if the voltage falls beyond the tolerance; it can also be configured to generate a reset signal if the voltage drops to a predetermined value, or to maintain its functionality for up to 32 seconds after the voltage has dropped. This capability makes the chip especially useful for processor-driven applications, as it can detect when the system has experienced a power failure or other fault condition, and take the necessary steps to ensure the processor functions properly.
In addition to the voltage supervisor, the DS1816-20/T&R also provides valuable peak and valley current detection. By taking readings of both the peak and valley current levels in a circuit, the chip can accurately determine the power requirements of a given system. This information is then reported to the processing core, enabling the processor to manage its power consumption effectively. The chip also includes an output disable feature that can be used to shut down power to the processor in the event of an excessive current demand. This feature is especially useful in applications where a large surge of current could lead to an overload and the potential failure of the system.
The DS1816-20/T&R is highly versatile in its application field and working principle. Its embedded voltage supervisor and comprehensive peak and valley current detection features enable it to provide reliable power management for a wide range of processor-driven applications. The chip’s output disable feature further enhances the system’s reliability, making it an optimal choice for systems that need to maintain a high level of power efficiency while minimizing the risk of failure.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DS1830AU+ | Maxim Integr... | -- | 294 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1834 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 3.3V/5V DUAL ACT LO PP... |
| DS1818R-20/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 2.55V W/PB 20% SOT23-3... |
| DS1844-010 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG QUAD 10K 20-DI... |
| DS1869S-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RHEOSTAT DALLAST 3V 10... |
| DS1806S-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1867-100+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT W/EEPROM DUAL 100K... |
| DS18S20Z+ | Maxim Integr... | -- | 5253 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1814AR-10+T&R | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC MICROMON 5V W/PBRST SO... |
| DS1833Z-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.125V HI ACT 15% SOT2... |
| DS1875T+T&R | Maxim Integr... | 2.43 $ | 5000 | IC SFP CTRLR/TRIPLEXER 38... |
| DS1846E-010+ | Maxim Integr... | -- | 67 | IC NV TRI-POT MEM MON 20T... |
| DS1809Z-W10+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DALLASTAT SGL 64POS 8S... |
| DS1844-050+ | Maxim Integr... | 3.13 $ | 111 | IC POT DIG QUAD 50K 20-DI... |
| DS1856B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1320 | IC DGTL POT 50K 2CH 16CSB... |
| DS1845X-050/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT/MEM DUAL NV 50K 14... |
| DS1833Z-10 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.375V HI ACT 10% SOT2... |
| DS1830AU+T&R | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 3.3... |
| DS1811-15 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC 4.13V O-D 15% TO92-3Su... |
| DS1873T+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 1000 | IC CTLR SFP+ ANLG LDD 28-... |
| DS1868E-010/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DGTL POT 10K 2CH 20TSS... |
| DS1831CS | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V 16-S... |
| DS1814BR-5-U | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMON 5V RST/WDOG S... |
| DS1864T+ | Maxim Integr... | -- | 120 | IC LASER CTRLR 1CHAN 5.5V... |
| DS1806S-050+ | Maxim Integr... | 4.4 $ | 52 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
| DS1841X | Maxim Integr... | 0.48 $ | 1000 | IC RES LOG NV I2C DGTL 10... |
| DS1868BS-100+T/R | Maxim Integr... | 1.85 $ | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1806S-100 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 100K 20... |
| DS18S20+ | Maxim Integr... | -- | 5781 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS18B20+T&R | Maxim Integr... | -- | 6000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1810-5+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC 4.62V P-P 5% TO92-3Sup... |
| DS1803Z-100+T&R | Maxim Integr... | 2.33 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1868S-100 | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DGTL POT 100K 2CH 16SO... |
| DS1803E-100/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DUAL ADDRESS 100K ... |
| DS1855B-050+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC RES TEMP-CNTRL 10/50K ... |
| DS1821C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE... |
| DS1830B | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SEQUENCER RESET PB 2.5... |
| DS1836CS-10/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MICROMAN 3.3V ACT LO 1... |
| DS1831DS/T&R | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MULTIMON 3.3/2.5V WDOG... |
| DS1806E-050 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DIG SEXTET 50K 20-... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
DS1816-20/T&R Datasheet/PDF