DSPIC33EP256MC202-H/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33EP256MC202-H/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33EP256MC202-H/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIP...
DataSheet: DSPIC33EP256MC202-H/MM datasheetDSPIC33EP256MC202-H/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33EP256MC202
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 150°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 6x10b/12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 16K x 16
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33EP
Program Memory Size: 256KB (85.5K x 24)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Speed: 60 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Obsolete
Packaging: Tube
Description
The DSPIC33EP256MC202-H/MM works on the PIC24E core, running at a maximum speed of 25.6MHz. It can be powered either at 3V or 3.3V and has a minimum operating temperature of -40°C and a maximum output voltage of 3.3V. The power package varies on the indicated system speed and configuration but could range between 0.75 mW in sleep mode and 300 mW in active mode.