DSPIC33EP32GS502-E/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33EP32GS502-E/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33EP32GS502-E/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Microcontr...
DataSheet: DSPIC33EP32GS502-E/MM datasheetDSPIC33EP32GS502-E/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33EP32GS502
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 12x12b, D/A 1x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 4K x 8
EEPROM Size: --
Series: Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 60 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The module’s on-board peripherals consist of flash memory, an on-chip debug module, and a wide voltage range of 0.0V to 3.3V. The module supports flexible clock sources with up to four clock sources, including an external clock input, an internal oscillator and a PLL. It also features a comprehensive selection of on-chip communication options, such as an SPI, I2C, and serial UART.