DSPIC33EP64GS502T-E/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33EP64GS502T-E/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33EP64GS502T-E/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Microcontr...
DataSheet: DSPIC33EP64GS502T-E/MM datasheetDSPIC33EP64GS502T-E/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33EP64GS502
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 12x12b, D/A 1x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 8K x 8
EEPROM Size: --
Series: Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Program Memory Size: 64KB (64K x 8)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 60 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Application Field
Working Principle
The device is powered by its own internal clock, oscillating at a maximum frequency of 24 MHz. The chip also has an integrated voltage regulator, allowing the MCU to be operated at different supply voltages, including 3.3V and 5V. The device also has in-built development tools, such as the MPLAB-X Integrated Development Environment, making code development and debugging much faster and efficient.