DSPIC33FJ06GS102AT-I/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33FJ06GS102AT-I/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33FJ06GS102AT-I/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs...
DataSheet: DSPIC33FJ06GS102AT-I/MM datasheetDSPIC33FJ06GS102AT-I/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33FJ06GS102A
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 6x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 256 x 8
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33F
Program Memory Size: 6KB (2K x 24)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 40 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The DSPIC33FJ06GS102AT-I/MM Microcontroller is a low-cost, low-power, and highly reliable microcontroller. This type of microcontroller can be used in a wide range of applications, including signal processing and control applications. It has an internal operating voltage of 3.2V, with the system operating temperature ranging from -40°C to +85°C. It has a built-in 32-bit processor and it can be programmed using both the on-chip flash memory or an external EEROM.