DSPIC33FJ16GS402-E/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
DSPIC33FJ16GS402-E/MM-ND
Manufacturer Part#:
DSPIC33FJ16GS402-E/MM
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
More Detail: dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs...
DataSheet: DSPIC33FJ16GS402-E/MM datasheetDSPIC33FJ16GS402-E/MM Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: DSPIC33FJ16GS402
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 2K x 8
EEPROM Size: --
Series: dsPIC™ 33F
Program Memory Size: 16KB (16K x 8)
Number of I/O: 21
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Speed: 40 MIPs
Core Size: 16-Bit
Core Processor: dsPIC
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
When working in a embedded system, the DSPIC33FJ16GS402-E/MM\'s general purpose inputs, outputs and ports (GPIOP) can be used to interface with other digital components and sensor devices. Its 5V tolerant IO pins can be used for digital data exchange with other devices such as LED displays, LCDs and ports for keys and switches.