DX10BM-80S(50) Allicdata Electronics
DX10BM-80S(50) Connectors, Interconnects
Allicdata Part #:
H11317-ND
Manufacturer Part#:
DX10BM-80S(50)
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Hirose Electric Co Ltd
Short Description: CONN RECEPT RT ANG 80 POS PCB
More Detail: 80 Position Receptacle Connector Miniature High De...
DataSheet: DX10BM-80S(50) datasheetDX10BM-80S(50) Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: DXM
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Connector Style: Outer Shroud Contacts
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Connector Type: Receptacle
Number of Positions: 80
Number of Rows: 2
Mounting Type: Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Termination: Solder
Flange Feature: Mating Side, Female Screwlock (M2.6)
Type: Miniature High Density (HD)
Features: --
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: --
Description
The DX10BM-80S (50) connector is an economical and durable d-shaped connector. It is used for a variety of different applications such as cable, audio, video, data and AC power. The connector has a rated voltage of 250V AC and a rated current of 1A at 50Hz. The pin count of the connector is 10. The contact points are gold plated for long-term reliability and performance. The connector is available in both male and female versions and is compatible with many other industry standard connectors.