| Allicdata Part #: | E5AN-R3HMT-500AC/DC24-ND |
| Manufacturer Part#: |
E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Industrial Controls |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V |
| More Detail: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N... |
| DataSheet: | E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Display Type: | LCD - Tri Color Characters, Backlight |
| Weight: | 0.683 lb (309.8g) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Features: | Heater Fault Detection, Option Cards Available |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 92.00mm x 92.00mm |
| Voltage - Supply: | 24VAC/DC |
| Display Characters - Height: | 0.622" (15.80mm), 0.374" (9.50mm), 0.268" (6.80mm) |
| Series: | E5AN |
| Number of Characters Per Row: | 4, 4, 4 |
| Communications: | Option Cards Available |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Output Type: | Relay (4) |
| Input Range: | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, W) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 is a process temperature controller from the E5A series family from Omron Corporation. This controller can be used for a variety of applications, ranging from basic and simple temperature control of small systems to more complex monitoring and control of complex systems. The E5AN-R3HMT-500 is especially designed for industrial applications and is suitable for many applications in precision temperature control, including in the pharmaceutical, biotechnology, food, laboratory, and other related industries.
The E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 is a digital temperature controller that features an advanced control algorithm and several temperature settings. It can monitor and control temperature and heat from a wide range of 0 to 500℃ (32 -1112°F). The controller is also equipped with a 24V digital input, and several inputs and outputs that can be connected to sensors, relays, and other devices. The user can customize several important parameters, such as ON, OFF, and ramp rates to control the temperature and heat outputs accurately. Furthermore, the device can also display temperature values in both ℃ and °F units.
The controller\'s working principle is based on a standard on/off relay control technique. Power to the heater is switched on and off in a specific ratio so that the heater output is the same as the temperature demanded from the controller. When the temperature rises above the set point, the controller will turn off power to the heater and the temperature will decrease. Likewise, when the temperature drops below the set point, the controller will turn on power to the heater and the temperature will increase until it reaches the setpoint at which time the controller will turn the power back off again.
The E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 is suitable for applications such as chillers, thermal baths and S-type thermocouples. It can also be used for research and development purposes. Additionally, the controller can be used to control the temperature in laboratories, refineries, chemical processing plants, pharmaceutical manufacturing units, and a variety of other applications in which accurate temperature control is necessary.
The E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 is a temperature controller that offers user-friendly features which make it perfect for a wide range of applications requiring precise temperature control. Its powerful operating algorithm allows the user to monitor and control temperature easily and accurately, making it a great choice for many industrial and laboratory applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| E5AN-HAA2HHBFM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 409.3 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-Q3HHMTD-500-N AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT O... |
| E5AN-Q3ML-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROC 100-240V PAN... |
| E5AN-Q3HML-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROC 100-240V PAN... |
| E5AN-HTPRR2BMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 519.11 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5AN-HAA2HBMD-W-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 392.93 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5AN-HSS2HHBFM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 458.42 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-HTAA2HHBFM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 507.54 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-R3YMT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 531.87 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5AN-R3HMT-W-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5AN-Q3MT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 320.89 $ | 2 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5AN-R3HHMT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5AN-HTPRR2BM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 519.11 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-Q3HHMT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5AN-HTPRR2BFM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 525.44 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-HSS3BFMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 458.42 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AN-R3HML-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROC RELAY OUT 10... |
| E5AN-R3HMTD-500-N AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5AN-HSS2HBMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 428.95 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5AN-HTAA3BFMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 522.27 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AN-C3MT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5AN-R3HMT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5AN-HAA3BFM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 442.05 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-HTAA2HBM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 509.61 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-HTAA2HBMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 509.61 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5AN-HTAA2HHBFMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 507.54 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AN-R3MT-W-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5AN-Q3MTD-W-500-N AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT O... |
| E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 409.3 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-R3MTD-500-N AC/DC24 | Omron Automa... | 412.58 $ | 2 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5AN-C3MT-W-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5AN-Q3QMT-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5AN-HSS2HHBFMD-500 AC/DC24 | Omron Automa... | 458.42 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AN-C3ML-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROC 100-240V PAN... |
| E5AN-C3MT-500 AC100-240 | Omron Automa... | 282.99 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5AN-HAA2HBM-W-500 AC100-240 | Omron Automa... | 383.11 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-Q3MTD-500-N AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT O... |
| E5AN-HPRR2BM-500 AC100-240 | Omron Automa... | 409.3 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AN-R3ML-500-N AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROC RELAY OUT 10... |
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24VProcess, ...
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240VProcess, Te...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROCESS 24VProcess, Tempera...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUTProcess,...
E5AN-R3HMT-500 AC/DC24 Datasheet/PDF