| Allicdata Part #: | E5AR-C43DB-FLKAC100-240V-ND |
| Manufacturer Part#: |
E5AR-C43DB-FLK AC100-240V |
| Price: | $ 0.69 |
| Product Category: | Industrial Controls |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V |
| More Detail: | Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J... |
| DataSheet: | E5AR-C43DB-FLK AC100-240V Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 0.63000 |
| Display Type: | LCD - Tri Color Characters, Backlight |
| Weight: | 0.992 lb (449.96g) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Features: | Event Input |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Panel Cutout Dimensions: | Square - 92.00mm x 92.00mm |
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Display Characters - Height: | 0.504" (12.80mm), 0.303" (7.70mm), 0.303" (7.70mm) |
| Series: | E5AR |
| Number of Characters Per Row: | 5, 5, 4 |
| Communications: | RS-485 (CompoWay/F) |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Output Type: | Analog (2), Relay (4) |
| Input Range: | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The E5AR-C43DB-FLK AC 100-240V is a powerful yet user-friendly controller for a variety of process, temperature, and other related applications, allowing users to adjust and monitor parameters for their desired application. It is an optimal controller for a variety of industrial applications including (but not limited to) cooling, stimulating, filling, sterilizing, and many more.
The E5AR-C43DB-FLK AC 100-240V features a variety of inputs and outputs to enable users to set and monitor parameters accurately. It can be used to control both voltage and current applications. It also has a built-in analog signal receiver, which can be used to receive signals from a range of external sensors. The controller also has an array of display modes ranging from digital to analog, allowing users to select the ideal display mode for their application.
The E5AR-C43DB-FLK AC 100-240V also comes with a series of built-in security features to enable users to control access to their application. It comes with password protection, as well as an anti-tampering system to prevent unauthorized access. Additionally, the controller includes an array of safety features such as temperature sensing, current limit control, and fault detection.
The E5AR-C43DB-FLK AC 100-240V is ideal for applications that require precise control and accurate monitoring. It has an adjustable setpoint range from 0 to 100% of the desired temperature, and is suitable for use in a variety of industrial applications, such as cooling, heating, stimulation, and filling applications. The controller also offers a variety of outputs, including open-collector, pulse width modulation (PWM), and relay outputs, to enable users to customize the controller for their specific application.
The E5AR-C43DB-FLK AC 100-240V is designed to enable users to easily adjust output parameters from the user-friendly LCD screen. The controller can be used to read and store up to 64 sets of data and is compliant with international standards. As well as this, the controller also includes various communications options such as RS-232, RS-485, and CAN, to ensure compatibility with a variety of systems.
The E5AR-C43DB-FLK AC 100-240V is a powerful and reliable controller that is suitable for a variety of process, temperature, and other related applications. It is designed to simplify the control and monitoring of a range of systems, providing users with a robust and user-friendly controller that can be used to accurately control and monitor parameters in their desired application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| E5AR-TCE3MB-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-TQ43DW-333 AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-CC43DWW-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-PR4DF AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-Q43DB-FLK AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-C43DB-FLK AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-CC4W-DRT AC24V | Omron Automa... | 1.39 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-Q4B AC/DC24 | Omron Automa... | 658.38 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-Q4B-DRT AC24V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-QQ43DW-FLK AC/24 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-TQQE3MWW-332 AC100-240 | Omron Automa... | 1.39 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-QQ43DW-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 2 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-PRQ4F-DRT AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-Q43DW-FLK AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-TQQE3MW-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-QQ4W-DRT AC24V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-PR4DF AC/DC24 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5AR-TQ43DW-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-C4B AC100-240 | Omron Automa... | 658.38 $ | 1 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-QC43DB-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-TCCE3MWW-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 1.39 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC ANALOG/... |
| E5AR-TC43DW-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-PR4F-DRT AC24V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY O... |
| E5AR-QC4B-DRT AC24V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-QQ43DWW-FLK AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-TQ43B-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-PRQ43DF-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-CC43DWW-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-QC4B-DRT AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-C4B-DRT AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-C4B-DRT AC24V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-QQ4W-DRT AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-TCCE3MWW-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 1.39 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-PR4F-DRT AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-C4B AC/DC24 | Omron Automa... | 658.38 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-C43DW-FLK AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-QC43DB-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROCESS 100-... |
| E5AR-PRQ4F-DRT AC24V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC 24V PAN... |
| E5AR-Q4B AC100-240 | Omron Automa... | 658.38 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
| E5AR-Q4B-DRT AC100-240V | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL TEMP/PROC RELAY/V... |
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24VProcess, ...
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240VProcess, Te...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROCESS 24VProcess, Tempera...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUTProcess,...
E5AR-C43DB-FLK AC100-240V Datasheet/PDF