| Allicdata Part #: | E5GN-RTAC100-240-ND |
| Manufacturer Part#: |
E5GN-RT AC100-240 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Industrial Controls |
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Short Description: | CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V |
| More Detail: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N... |
| DataSheet: | E5GN-RT AC100-240 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Display Type: | LCD - Dual Color Characters, Backlight |
| Weight: | 0.198 lb (89.81g) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 55°C |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | IP66 - Dust Tight, Water Resistant |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 45.00mm x 22.20mm |
| Voltage - Supply: | 100 ~ 240VAC |
| Display Characters - Height: | 0.295" (7.50mm), 0.142" (3.60mm) |
| Series: | E5GN |
| Number of Characters Per Row: | 4, 4 |
| Communications: | -- |
| Control Method: | On/Off, Proportional (PID) |
| Output Type: | Relay |
| Input Range: | -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The E5GN-RT AC100-240 is a process, temperature controller designed for a wide range of applications. The controller comes with a temperature/process display, dual-loop PID, auto/manual, alarm, and many other features. It is designed for a variety of industrial, laboratory, and commercial applications such as laboratory, light manufacturing, process control, heating and cooling, and so on.
The basic working principle of the E5GN-RT AC100-240 is to measure the temperature/process status, adjust the output or the control setting according to the setpoint, and keep the temperature/process stable. The PID controller takes up a big part of the control system, as it ensures that the control loop is stable and provides smooth regulation of the temperature/process. When the measured temperature/process is lower than the setpoint, the control output rises to make the temperature/process go up; when the measured temperature/process is higher than the setpoint, the control output decreases to make the temperature/process go down.
The controller comes with a variety of features that enable it to be used in a wide range of application uses. For example, it has a wide intra- and inter-device communication capabilities, which makes it suitable for applications in a networked environment. It also comes with auto/manual selectable control, line input lag compensation, and open-loop test to acquire the optimum PID control values. In addition, the controller is equipped with a thermocouple break detection feature, which allows it to detect any abnormality in the thermocouple during operation and stop the device before any damage may be caused.
The control range of the E5GN-RT AC100-240 is also very flexible. It is designed to handle a wide range of process and temperature sensing from -20C to +60C. It can also handle a range of common input signals such as RTD, thermocouple, and voltage. It is also compatible with various outputs such as relays, SSRs, and transistors. Finally, it has a broad selection of alarms and relay outputs, which makes it ideal for a variety of applications.
In summary, the E5GN-RT AC100-240 is a versatile process and temperature controller with a wide range of features that make it suitable for a variety of applications. It provides accurate and reliable performance for a variety of temperatures and processes, while also providing reliable alarm and control options. Thus, it is ideal for a range of industrial, laboratory, and commercial applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| E5GN-Q103TD-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT O... |
| E5GN-Q103T-C-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-R2T AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-R2TD AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-C1L AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROC 100-240V PAN... |
| E5GN-Q203T-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-R103T-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-RTD AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-Q03P-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP VOLTAGE OUT ... |
| E5GN-QP AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP VOLT OUT 100... |
| E5GN-R1TD AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-R03P-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-R101T-C-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-Q1TD-C AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT O... |
| E5GN-Q1T AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-Q1P AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-RP AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-R103LD-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROCESS RELAY OUT... |
| E5GN-R203T-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-Q2HT-C AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-RTD-C AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-QT-C AC100-240N6 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP VOLT OUT 100... |
| E5GN-Q103LD-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL PROCESS REL/VOLT ... |
| E5GN-Q103T-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-Q1T-C AC100-240N6 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-RP AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-RT AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-R2HTD AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-R1TC AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-Q03TC-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP VOLTAGE OUT ... |
| E5GN-R1TD-C AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-Q1TC AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY/VOLT O... |
| E5GN-R1P AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-R1T-C AC100-240N6 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-Q2T AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-R203TD-FLK AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-R1P AC/DC24 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 24... |
| E5GN-Q1TC AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP 100-240V PAN... |
| E5GN-R1T-C-306 AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP RELAY OUT 10... |
| E5GN-Q03TC-FLK AC100-240 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | CONTROL TEMP VOLT OUT 100... |
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24VProcess, ...
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240VProcess, Te...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROCESS 24VProcess, Tempera...
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MTProcess, T...
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUTProcess,...
E5GN-RT AC100-240 Datasheet/PDF