| Allicdata Part #: | LCDX4/0-38DH-X-ND |
| Manufacturer Part#: |
LCDX4/0-38DH-X |
| Price: | $ 18.38 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Panduit Corp |
| Short Description: | CONN TERM RECT TONG 4/0 AWG #3/8 |
| More Detail: | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue ... |
| DataSheet: | LCDX4/0-38DH-X Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 16.70760 |
| Series: | Pan-Lug® |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Terminal Type: | Rectangular Tongue |
| Stud/Tab Size: | 3/8 Stud |
| Terminal Style: | Two Stud Holes |
| Tab Thickness: | 0.160" (4.06mm) |
| Length - Overall: | -- |
| Width - Outer Edges: | 1.190" (30.23mm) |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), 45° Angle |
| Termination: | Crimp, Barrel |
| Wire Gauge: | 4/0 AWG |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Features: | -- |
| Color: | Purple |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Diameter - Barrel ID: | 0.650" (16.51mm) |
| Diameter - Barrel OD: | 0.810" (20.57mm) |
| Diameter - Ring ID: | 0.410" (10.41mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LCDX4/0-38DH-X is an advanced rectangular connector designed for use with a variety of wires and cables. The connector has a versatile design and is suitable for use in a wide variety of applications, ranging from industrial automation and control systems to medical devices and DC power systems.
The connector is equipped with a standard EMI/RFI 2 pin female header, which makes it compatible with industry-standard connectors and compatible PC boards. The connector also features an optional two-pin male header, which can be used when additional power is required. It is UL approved for use with 19-26 AWG wires and cables.
The overall design of the connector has been optimized for low insertion force and reliable secure termination. The spring-loaded contacts automatically secure the wires and cables to the connector body when installed. This ensures a reliable connection that offers excellent electrical performance and long life.
The LXDX4/0-38DH-X connector is designed with a strong metal spring latch, which provides a secure connection even in places with vibrating or moving parts. It is also IP67 rated, which makes it dust tight and waterproof. The connector is available in a variety of sizes, and has a wide range of approved wire gauges and types.
The connector has an integrated power filter system. This helps protect the circuit against high transient voltages and prevents electric current from flowing backwards. The connector is also designed with an integrated cable strain relief system that helps protect the cable from being damaged during installation or operation.
The LXDX4/0-38DH-X is a versatile rectangular connector which offers reliable performance and a high level of protection. It is ideal for applications in Automation and Control Systems, DC Power Systems, Medical Devices, and many others. It is a rugged and reliable connector that is UL and IP67 certified.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LCDX4/0-12-X | Panduit Corp | 15.36 $ | 12 | CONN TERM RECT TONG 4/0 A... |
| LCDX6-10P-L | Panduit Corp | 6.81 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 6 AWG... |
| LCDX1/0-12-X | Panduit Corp | 10.23 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1/0 A... |
| LCDX350-12H-6 | Panduit Corp | 41.21 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 350 M... |
| LCDXN2-14AF-E | Panduit Corp | 11.9 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 2 AWG... |
| LCDX4/0-38DH-X | Panduit Corp | 18.38 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4/0 A... |
| LCDX3/0-56DH-X | Panduit Corp | 18.84 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 3/0AW... |
| LCDX350-12-6 | Panduit Corp | 30.53 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 350 M... |
| LCDX350-38H-6 | Panduit Corp | 42.15 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 350 M... |
| LCDX8-14D-L | Panduit Corp | 4.51 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 8 AWG... |
| LCDX4-56DF-L | Panduit Corp | 8.93 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4 AWG... |
| LCDXN500-38D-6 | Panduit Corp | 48.5 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 500 M... |
| LCDX6-14AF-L | Panduit Corp | 8.43 $ | 10 | CONN TERM RECT TONG 6 AWG... |
| LCDX250-38-X | Panduit Corp | 22.95 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 250 M... |
| LCDX350-38DH-6 | Panduit Corp | 38.7 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 350 M... |
| LCDX1-14D-X | Panduit Corp | 7.2 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1 AWG... |
| LCDX1-56D-X | Panduit Corp | 7.2 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1 AWG... |
| LCDX6-56DF-L | Panduit Corp | 11.9 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 6 AWG... |
| LCDX8-10A-L | Panduit Corp | 4.25 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 8 AWG... |
| LCDX350-12EF-6 | Panduit Corp | 41.85 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 350 M... |
| LCDX450-12F-6 | Panduit Corp | 59.13 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 450 M... |
| LCDX2/0-12DF-X | Panduit Corp | 17.37 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 2/0 A... |
| LCDX4/0-14AF-X | Panduit Corp | 19.82 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4/0 A... |
| LCDX2-14DH-E | Panduit Corp | 15.46 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 2 AWG... |
| LCDXN500-12-6 | Panduit Corp | 71.92 $ | 1000 | COPPER COMPRESSION LUG, 2... |
| LCDX4-14B-L | Panduit Corp | 7.2 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4 AWG... |
| LCDX500-12EF-6 | Panduit Corp | 66.19 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 500 M... |
| LCDX2/0-56D-X | Panduit Corp | 12.33 $ | 30 | CONN TERM RECT TONG 2/0AW... |
| LCDX6-14DH-L | Panduit Corp | 8.09 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 6 AWG... |
| LCDX600-12H-6 | Panduit Corp | 65.99 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 600 M... |
| LCDX1/0-56BH-X | Panduit Corp | 13.52 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1/0AW... |
| LCDX8-10AH-L | Panduit Corp | 5.74 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 8 AWG... |
| LCDX2-14AH-E | Panduit Corp | 12.71 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 2 AWG... |
| LCDX3/0-14AF-X | Panduit Corp | 18.84 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 3/0 A... |
| LCDX4-38DH-L | Panduit Corp | 8.93 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4 AWG... |
| LCDX1-14AF-X | Panduit Corp | 9.72 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1 AWG... |
| LCDXN4/0-38D-X | Panduit Corp | 22.63 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4/0 A... |
| LCDX1-12H-X | Panduit Corp | 22.86 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1 AWG... |
| LCDX4-38DF-L | Panduit Corp | 8.93 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 4 AWG... |
| LCDX1/0-38DF-X | Panduit Corp | 12.67 $ | 1000 | CONN TERM RECT TONG 1/0 A... |
CONN TERM RECT 1 HOLETerminal Connector ...
CONN TERM RECT RING 185MM #M10Terminal C...
CONN TERM RECT LUG 1/0-2AWG #1/4Terminal...
CONN TERM RECT TONG 10-12 AWG #4Terminal...
CONN TERM RECT TONG 1000MCM #1/2Terminal...
CONN TERM RECT TONG 600 MCM #1/2Terminal...
LCDX4/0-38DH-X Datasheet/PDF