| Allicdata Part #: | LT3015MPMSE-2.5#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3015MPMSE-2.5#PBF |
| Price: | $ 10.89 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG LINEAR -2.5V 1.5A 12MSOP |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | LT3015MPMSE-2.5#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 72 |
| 1 +: | $ 9.89730 |
| 25 +: | $ 6.61878 |
| 100 +: | $ 5.62924 |
Specifications
| Current - Output: | 1.5A |
| Base Part Number: | LT3015 |
| Supplier Device Package: | 12-MSOP-EP |
| Package / Case: | 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 62dB (120Hz) |
| Current - Supply (Max): | 70mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 2.4mA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.5V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -2.5V |
| Voltage - Input (Max): | -30V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Negative |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
- LT3015MPMSE-2.5#PBF Application Field and Working Principle
- Application Field: The LT3015MPMSE-2.5#PBF is a high accuracy, low dropout linear regulator. It is especially suitable for applications where transient response and low noise are major concerns. It features a high output accuracy of 0.2% and a very low quiescent current of 0.4mA.The LT3015MPMSE-2.5#PBF is a low dropout voltage regulator that can maintains a wide input voltage range from 3 V to 32 V. It also provides a low noise through a built-in low-noise, bipolar feedforward technology. The LT3015MPMSE-2.5#PBF is ideal for distributed power systems, data acquisition systems, automotive systems, or any requirement for low dropout and low noise regulation.
- Working Principle The LT3015MPMSE-2.5#PBF is a 5A low dropout linear regulator. It achieves its wide range of input voltage through an internal dual-feedforward topology. The LT3015MPMSE-2.5#PBF uses an internal band-gap voltage reference (BGVR) to regulate the output voltage. The BGVR provides a fixed temperature-compensated reference voltage of 2.5V (±1%) with a high accuracy of 0.2%.The LT3015MPMSE-2.5#PBF compensates for line and load regulation with an internal PMOS transistor. This PMOS device allows very low dropout voltage for any load current. The device also provides a low quiescent current operation with a very low IR drop, meaning less PD dissipation and efficient power conversion. The LT3015MPMSE-2.5#PBF also utilizes a bipolar complementary feedback architecture to provide stable transient response with very low output voltage noise.The LT3015MPMSE-2.5#PBF offers many features, such as current limit protection, remote sensing for improved regulation, and thermal shutdown for circuit protection. The device also offers low noise operation, as it utilizes low-noise bipolar feedforward technology, making it suitable for noise-sensitive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LT30" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3048EDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC REG DL BOOST/LINEAR 8D... |
| LT3008EDC-1.8#TRMPBF | Linear Techn... | 1.04 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6... |
| LT3062IDCB#TRMPBF | Linear Techn... | 1.51 $ | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 200... |
| LT3007HTS8#TRMPBF | Linear Techn... | 1.51 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3065IDD-1.2#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 25 | IC REG LINEAR 1.2V 500MA ... |
| LT3009ESC8-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 0.81 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 20MA S... |
| LT3009IDC-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 0.94 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 20MA 6... |
| LT3014BHVES5#TRPBF | Linear Techn... | 1.46 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3086IR#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 2.1A 7... |
| LT3013EFE#PBF | Linear Techn... | 3.41 $ | 710 | IC REG LIN POS ADJ 250MA ... |
| LT3008ITS8#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1500 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3088IST#PBF | Linear Techn... | -- | 84 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| LT3009ESC8-1.5#TRMPBF | Linear Techn... | 0.81 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 20MA S... |
| LT3060EDC-15#TRPBF | Linear Techn... | 1.04 $ | 1000 | IC REG LINEAR 15V 100MA 8... |
| LT3008ITS8-1.8#TRMPBF | Linear Techn... | 1.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA T... |
| LT3007ITS8-5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 20MA TSO... |
| LT3007ITS8-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 20MA T... |
| LT3081EFE#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A 1... |
| LT3062MPMS8E#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 674 | IC REG LIN POS ADJ 200MA ... |
| LT3055MPMSE-5#PBF | Linear Techn... | 8.97 $ | 121 | IC REG LINEAR 5V 500MA 16... |
| LT3042HDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG LIN POS ADJ 200MA ... |
| LT3080EDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1.1... |
| LT3015EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 1113 | IC REG LINEAR NEG ADJ 1.5... |
| LT3081ER#PBF | Linear Techn... | -- | 304 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A 7... |
| LT3008EDC-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.04 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6... |
| LT3008ITS8-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA T... |
| LT3063IDCB-5#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 200MA 8D... |
| LT3065IMSE-1.5#TRPBF | Linear Techn... | 1.87 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 500MA ... |
| LT3065HDD-1.8#PBF | Linear Techn... | 2.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 500MA ... |
| LT3080IQ#TRPBF | Linear Techn... | 2.24 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.1A 5... |
| LT3015IT-12#PBF | Linear Techn... | 2.96 $ | 1000 | IC REG LINEAR -12V 1.5A T... |
| LT3014HVIS5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.67 $ | 500 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3081MPT7#PBF | Linear Techn... | 11.69 $ | 375 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT3045IMSE-1#PBF | Linear Techn... | 4.89 $ | 102 | IC REG LINEAR 0V 500MA 12... |
| LT3011EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 6 | IC REG LINEAR POS ADJ 50M... |
| LT3009IDC-1.5#TRMPBF | Linear Techn... | 0.94 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 20MA 6... |
| LT3061IMS8E-5#PBF | Linear Techn... | 2.58 $ | 16 | IC REG LINEAR 5V 100MA 8M... |
| LT3062EDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 200... |
| LT3066IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 1.93 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 500MA ... |
| LT301001C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE BLOK CART 300V 100A ... |
Latest Products
MCP1812AT-018/OT
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
TPS7A0533PYKAR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LP590728QDQNRQ1
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV74033PDQNR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LM2775QDSGTQ1
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
TPS7A0530PDBZR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LT3015MPMSE-2.5#PBF Datasheet/PDF