| Allicdata Part #: | LT3063IMS8E-5#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3063IMS8E-5#PBF |
| Price: | $ 2.72 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG LINEAR 5V 200MA 8MSOP |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | LT3063IMS8E-5#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 272 |
| 1 +: | $ 2.46960 |
| 25 +: | $ 1.65161 |
| 100 +: | $ 1.40729 |
| Current - Output: | 200mA |
| Base Part Number: | LT3063 |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Control Features: | Enable |
| PSRR: | 70dB (120Hz) |
| Current - Supply (Max): | 10mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 90µA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 0.53V @ 200mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Input (Max): | 45V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT3063IMS8E-5#PBF is one of the many products available in Linear\'s Power Management Integrated Circuits (PMIC) Voltage Regulators range. The PMIC Voltage Regulator range provides integrated voltage converters, switching regulators, linear regulators, and DC/DC converters for powering systems with multiple low voltage components.
The LT3063LT3063IMS8E-5#PBF is a low-dropout (LDO) linear regulator, offering a range of features to help reduce power consumption and increase system reliability. It features high power supply rejection ratio (PSRR) of up to 95 dB at 1KHz, temperature compensation, adjustable output current limit and shutdown, over voltage protection, and over temperature protection.
The LT3063IMS8E-5#PBF is designed to be used in a wide range of applications. It can be used to provide a low power supply voltage for a variety of electronic circuits, such as digital potentiometers, phones, tablets, computers and other consumer electronics. It can also be used in power-sensitive applications, such as medical devices and battery powered instruments.
The LT3063IMS8E-5#PBF is designed to work with a variety of input voltage levels. It can accept a range of input voltage from 2.2V to 6.5V, though when using the low dropout feature, the minimum input voltage must be greater than the output voltage by 1.2V.
The LT3063IMS8E-5#PBF features low noise operation, allowing it to be used in noise-sensitive applications. Its high PSRR makes it suitable for use in RF or audio applications, and its low-ESR output capacitor makes it ideal for high-speed and high-current applications.
The LT3063IMS8E-5#PBF is designed to provide reliable operation over a wide temperature range. It has an operating temperature range of -40°C to 125°C, and its Junction Temperature Cycles Test ensures that the LDO will remain in the specified range under extreme temperature conditions.
The LT3063IMS8E-5#PBF is a highly efficient, low-noise LDO linear regulator suitable for a wide range of applications. It provides excellent transient and steady-state performance and is designed to work reliably over a wide temperature range. Its adjustable output current limit and over voltage protection ensure reliable operation in high power applications. Its adjustable output current limit also provides an extra level of protection against output current overload.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3048EDC#TRPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC REG DL BOOST/LINEAR 8D... |
| LT3008EDC-1.8#TRMPBF | Linear Techn... | 1.04 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6... |
| LT3062IDCB#TRMPBF | Linear Techn... | 1.51 $ | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 200... |
| LT3007HTS8#TRMPBF | Linear Techn... | 1.51 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3065IDD-1.2#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 25 | IC REG LINEAR 1.2V 500MA ... |
| LT3009ESC8-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 0.81 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 20MA S... |
| LT3009IDC-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 0.94 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 20MA 6... |
| LT3014BHVES5#TRPBF | Linear Techn... | 1.46 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3086IR#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 2.1A 7... |
| LT3013EFE#PBF | Linear Techn... | 3.41 $ | 710 | IC REG LIN POS ADJ 250MA ... |
| LT3008ITS8#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1500 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3088IST#PBF | Linear Techn... | -- | 84 | IC REG LIN POS ADJ 800MA ... |
| LT3009ESC8-1.5#TRMPBF | Linear Techn... | 0.81 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 20MA S... |
| LT3060EDC-15#TRPBF | Linear Techn... | 1.04 $ | 1000 | IC REG LINEAR 15V 100MA 8... |
| LT3008ITS8-1.8#TRMPBF | Linear Techn... | 1.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA T... |
| LT3007ITS8-5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 20MA TSO... |
| LT3007ITS8-1.2#TRPBF | Linear Techn... | 1.27 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.2V 20MA T... |
| LT3081EFE#TRPBF | Linear Techn... | 2.37 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A 1... |
| LT3062MPMS8E#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 674 | IC REG LIN POS ADJ 200MA ... |
| LT3055MPMSE-5#PBF | Linear Techn... | 8.97 $ | 121 | IC REG LINEAR 5V 500MA 16... |
| LT3042HDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG LIN POS ADJ 200MA ... |
| LT3080EDD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1.1... |
| LT3015EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 1113 | IC REG LINEAR NEG ADJ 1.5... |
| LT3081ER#PBF | Linear Techn... | -- | 304 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A 7... |
| LT3008EDC-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.04 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6... |
| LT3008ITS8-1.8#TRPBF | Linear Techn... | 1.2 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 20MA T... |
| LT3063IDCB-5#TRPBF | Linear Techn... | 1.55 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 200MA 8D... |
| LT3065IMSE-1.5#TRPBF | Linear Techn... | 1.87 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 500MA ... |
| LT3065HDD-1.8#PBF | Linear Techn... | 2.06 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.8V 500MA ... |
| LT3080IQ#TRPBF | Linear Techn... | 2.24 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.1A 5... |
| LT3015IT-12#PBF | Linear Techn... | 2.96 $ | 1000 | IC REG LINEAR -12V 1.5A T... |
| LT3014HVIS5#TRMPBF | Linear Techn... | 1.67 $ | 500 | IC REG LIN POS ADJ 20MA T... |
| LT3081MPT7#PBF | Linear Techn... | 11.69 $ | 375 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LT3045IMSE-1#PBF | Linear Techn... | 4.89 $ | 102 | IC REG LINEAR 0V 500MA 12... |
| LT3011EDD#PBF | Linear Techn... | -- | 6 | IC REG LINEAR POS ADJ 50M... |
| LT3009IDC-1.5#TRMPBF | Linear Techn... | 0.94 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.5V 20MA 6... |
| LT3061IMS8E-5#PBF | Linear Techn... | 2.58 $ | 16 | IC REG LINEAR 5V 100MA 8M... |
| LT3062EDCB#TRPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 200... |
| LT3066IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 1.93 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 500MA ... |
| LT301001C | Littelfuse I... | 0.0 $ | 1000 | FUSE BLOK CART 300V 100A ... |
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LT3063IMS8E-5#PBF Datasheet/PDF