| Allicdata Part #: | LTC3860EUH#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3860EUH#PBF |
| Price: | $ 3.91 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 32QFN |
| More Detail: | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Co... |
| DataSheet: | LTC3860EUH#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 29 |
| 1 +: | $ 3.55320 |
| 25 +: | $ 2.37762 |
| 100 +: | $ 2.02419 |
| Frequency - Switching: | 250kHz ~ 1.25MHz |
| Base Part Number: | LTC3860 |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Package / Case: | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Frequency Control, Phase Control, Power Good, Soft Start, Tracking |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 91.5% |
| Series: | PolyPhase® |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 5.5 V |
| Output Phases: | 2 |
| Number of Outputs: | 2 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | PWM Signal |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3860EUH#PBF is a synchronous step-down high efficiency DC/DC switching Controller. It is engineered to operate in both step-down and step-up topologies. This particular IC is frequently employed in a number of power conversion application due to its wide input voltage range, high efficiency and low profile packaging. This article explores the application field of the LTC3860EUH#PBF as well as its working principle.
Application Field
The LTC3860EUH#PBF provides a synchronous bipolar tank architecture. As such, it can be used in both step-down and step-up topologies. It is suitable for use in automotive and industrial applications for power converters, especially in cases where the input voltage can range from 4.5V to 48V. The built-in operational amplifier allows for controlled output be quickly regulated without the need for the external components found in most step-down methods. For example, in cases where the input and output voltages are different, the LTC3860EUH#PBF can be used to regulate the output voltage to the desired level. Its wide input voltage range makes it suitable for use in many alternative energy sources such as solar panels and wind turbines. The low profile design also makes it ideal for use in space-constrained environments. Moreover, this IC has an exceptionally high efficiency under a wide range of load conditions.
Operation Principle
The LTC3860EUH#PBF utilizes a synchronous bipolar tank architecture. It consists of an N-channel MOSFET for the low side switch and a P-channel MOSFET for the high side switch. The LTC3860EUH#PBF works by monitoring the current of the primary side, adjusting the duty cycle and output voltage in order to maintain the output voltage within its specified range. The input voltage is passed through an amplifier which sets the current on the inductor and sets an upper voltage reference. The current on the inductor then flows through the current sense resistor and is monitored by an operational transconductance amplifier. A control loop is then used to adjust the duty cycle so that the potentiometer voltage output is regulated to the desired level. This architecture improves the system efficiency by allowing for the transfer of more energy to the load without the need for additional components.
Conclusion
In conclusion, the LTC3860EUH#PBF is a high efficiency synchronous step-down DC/DC switching Controller. Its wide input voltage range and exceptionally high efficiency make it suitable for use in a wide variety of power converters. Moreover, its built-in operational amplifier allows for the output voltage to be quickly regulated without the need for additional components. This IC is well suited for use in automotive and industrial applications and can also be used in alternative energy applications such as solar and wind power.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
LTC3860EUH#PBF Datasheet/PDF