| Allicdata Part #: | 160-2104-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTPL-M03614ZS30-T0 |
| Price: | $ 1.66 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Lite-On Inc. |
| Short Description: | LED CCT 3000K PLCC SMD |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | LTPL-M03614ZS30-T0 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 500 +: | $ 1.50727 |
| Current - Test: | 350mA |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 8.90mm Diameter |
| Height: | 1.60mm |
| Size / Dimension: | 15.85mm L x 15.85mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 120° |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| Current - Max: | 400mA |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 119 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 38.5V |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Series: | LTPL |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 1448 lm (Typ) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 3000K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Warm |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
LTPL-M03614ZS30-T0 Application Field and Working Principle
The LTPL-M03614ZS30-T0 is an LED lighting module designed by Seoul Viosys, a Korean-based semiconductor manufacturing company. It is part of the company\'s "V-COOL" product line of COB (Chip On Board) LEDs and is specifically designed for use in lighting applications such as downlights, indoor and/or outdoor spotlights, and signage. Being one of Seoul Viosys\' signature and patented LED designs, the V-COOL LED lighting module features an impressive system efficiency of 70 lm/W and CRI of 90. The module is compatible with both AC and DC power sources, and is currently available in 2700/3000K, and 3000/4000K color temperatures.
In terms of its physical dimensions, the LTPL-M03614ZS30-T0 measures 36mm in diameter and has a maximum height of 14mm. This small form factor allows for the module to be placed in many different lighting applications, such as downlights, track lighting, and recessed lighting. The module can also be used in architectural and decorative accent lighting, providing precise color control in a variety of locations.
The LTPL-M03614ZS30-T0 is a multi-chip, multi-junction LED module, meaning that it has multiple LED chips and multiple junctions within the module. Each of the chips is designed to produce a certain color, such as red, blue, or green. The chips are then combined in order to produce white light and other colors. This is done by combining different amounts of the various colors. For example, combining blue, green, and red chips in equal amounts will produce a white light; varying the amounts of the colors will produce different hues.
In terms of its working principle, the LTPL-M03614ZS30-T0 utilizes its multi-chip, multi-junction design to produce the desired lighting effects. The module utilizes its multiple chips and junctions to efficiently convert electrical energy into light. Each chip within the module contains multiple junctions (or diodes) that emit light when an electric current passes through. The light emitted from each chip is then combined to produce the desired lighting effect. Each junction is also optimized to produce a different wavelengths, allowing for the generation of a wide range of colors.
The LTPL-M03614ZS30-T0 is a powerful and efficient LED lighting module that can be used in a wide variety of lighting applications. Its multi-chip, multi-junction design allows for precise color control and efficient energy conversion, making it an ideal choice for lighting designers who require a reliable and efficient lighting source. By combining high-quality LED chips with multiple junctions, the module is able to produce rich, vibrant colors with excellent system efficiency and color consistency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTPL-M13706ZS27-T0 | Lite-On Inc. | 0.71 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI S... |
| LTPL-M03614ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 5000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M08218ZS57-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 2... |
| LTPL-M13710ZS30-T0 | Lite-On Inc. | 0.91 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI S... |
| LTPL-M08206ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 1.01 $ | 1000 | LED COB CCT 4000K 80CRI S... |
| LTPL-P014NST2 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED LTPL NEU WHT 4000K 8M... |
| LTPL-P00DWS65 | Lite-On Inc. | 0.15 $ | 1000 | LED LTPL COOL WHITE 6500K... |
| LTPL-M04520ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 3.44 $ | 1000 | LED COB CCT 4000KLED Ligh... |
| LTPL-P00DMS30 | Lite-On Inc. | 0.15 $ | 1000 | LED LTPL WARM WHITE 3000K... |
| LTPL-P011A | Lite-On Inc. | 1.33 $ | 1000 | LED 1 WATT AMBER SMDLED L... |
| LTPL-P001RGBS | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED/GREEN/BLUELED Lig... |
| LTPL-M08218ZS57-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 2... |
| LTPL-M03618ZS27-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 2700K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M02520ZS35-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 3500K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M04530ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 4.42 $ | 1000 | LED COB CCT 5000KLED Ligh... |
| LTPL-M02520ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 4000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M13706ZS27-T2 | Lite-On Inc. | 0.71 $ | 1000 | LED COB CCT 5700KLED Ligh... |
| LTPL-M08208ZS50-S1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI S... |
| LTPL-M13706ZS30-T2 | Lite-On Inc. | 0.71 $ | 1000 | LED COB CCT 5700KLED Ligh... |
| LTPL-M03614ZS57-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 5700K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M08210ZS50-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI 1... |
| LTPL-M08210ZS57-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 1... |
| LTPL-M02530ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 5000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M04530ZS30-T0 | Lite-On Inc. | 4.42 $ | 1000 | LED COB CCT 3000KLED Ligh... |
| LTPL-M03618ZS40-S1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 4000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M13710ZS30-T2 | Lite-On Inc. | 0.91 $ | 1000 | LED COB CCT 3000KLED Ligh... |
| LTPL-P013WSU1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED LTPL COOL WHITE 5500K... |
| LTPL-C08EZS40 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED C08 NEUTRAL WHITE 400... |
| LTPL-M08210ZS57-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 1... |
| LTPL-C034UVH365 | Lite-On Inc. | 2.48 $ | 13000 | LED 500MA 665MW 365NMUltr... |
| LTPL-M03614ZS30-T0 | Lite-On Inc. | 1.66 $ | 1000 | LED CCT 3000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M03622ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 2.19 $ | 1000 | LED CCT 4000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M08208ZS57-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI S... |
| LTPL-M08206ZS50-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI S... |
| LTPL-M08206ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI S... |
| LTPL-C08DZS30 | Lite-On Inc. | 1.85 $ | 1000 | LED C08 WARM WHITE 3000K ... |
| LTPL-C023WS57 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED POWER 3W COOL WHITE 9... |
| LTPL-P011MS | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED LTPL WM WHT 3000K 8MM... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
LTPL-M03614ZS30-T0 Datasheet/PDF