| Allicdata Part #: | 160-2151-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTPL-M08208ZS57-T0 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Lite-On Inc. |
| Short Description: | LED COB CCT 5700K 80CRI SMD |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | LTPL-M08208ZS57-T0 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Test: | 180mA |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 1.80mm |
| Height: | 1.80mm |
| Size / Dimension: | 13.50mm L x 13.50mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 120° |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| Current - Max: | 300mA |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 127 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 36V |
| Temperature - Test: | 25°C |
| Series: | LTPL-M08 |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 824 lm (Typ) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 5700K 3-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Cool |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LTPL-M08208ZS57-T0 is an LED engine of Philips Lumiled Luxeon series, which is widely used in indoor or outdoor lighting applications. It is a COB (Chip On Board) LED module with a wide viewing angle, high efficacy, and long lifetime. This engine features a variable flux rating of 200 to 2175 lm and an operating voltage of 12 to 48 V. The efficiency of this LED engine can reach up to 100 lm/W. This LED engine is usually used for spotlights, wall washers and general illumination applications. Thanks to its wide viewing angle of 120°, it provides uniform and bright light in every angle. It has a great thermal management and utilizes built-in thermal sensors to optimize the LED performance and ensure its stability. As a result, the LED engine has a long life time of more than 50,000 hours, even when used in extreme weather conditions.In terms of working principle, this LED engine utilizes the Lumileds Luxeon LEDs, which is a type of SMD (Surface Mounted Device) LED. The LEDs are mounted onto a substrate and connected with a phosphor lens, which converts the original LED light into a various color. This LED engine then undergoes a thermal test before being packaged, which tests the LED to ensure it produces the same light output throughout its lifetime.In summary, the LTPL-M08208ZS57-T0 is a great LED engine for indoor or outdoor lighting applications. It offers high efficacy, wide viewing angle and long lifetime, and utilizes thermally-controlled LEDs to ensure optimal performance. Furthermore, through its Lumileds Luxeon LEDs, this LED engine is able to provide a wide range of colors and light patterns, making it suitable for different lighting applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTPL-M13706ZS27-T0 | Lite-On Inc. | 0.71 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI S... |
| LTPL-M03614ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 5000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M08218ZS57-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 2... |
| LTPL-M13710ZS30-T0 | Lite-On Inc. | 0.91 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI S... |
| LTPL-M08206ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 1.01 $ | 1000 | LED COB CCT 4000K 80CRI S... |
| LTPL-P014NST2 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED LTPL NEU WHT 4000K 8M... |
| LTPL-P00DWS65 | Lite-On Inc. | 0.15 $ | 1000 | LED LTPL COOL WHITE 6500K... |
| LTPL-M04520ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 3.44 $ | 1000 | LED COB CCT 4000KLED Ligh... |
| LTPL-P00DMS30 | Lite-On Inc. | 0.15 $ | 1000 | LED LTPL WARM WHITE 3000K... |
| LTPL-P011A | Lite-On Inc. | 1.33 $ | 1000 | LED 1 WATT AMBER SMDLED L... |
| LTPL-P001RGBS | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED/GREEN/BLUELED Lig... |
| LTPL-M08218ZS57-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 2... |
| LTPL-M03618ZS27-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 2700K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M02520ZS35-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 3500K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M04530ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 4.42 $ | 1000 | LED COB CCT 5000KLED Ligh... |
| LTPL-M02520ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 4000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M13706ZS27-T2 | Lite-On Inc. | 0.71 $ | 1000 | LED COB CCT 5700KLED Ligh... |
| LTPL-M08208ZS50-S1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI S... |
| LTPL-M13706ZS30-T2 | Lite-On Inc. | 0.71 $ | 1000 | LED COB CCT 5700KLED Ligh... |
| LTPL-M03614ZS57-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 5700K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M08210ZS50-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI 1... |
| LTPL-M08210ZS57-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 1... |
| LTPL-M02530ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 5000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M04530ZS30-T0 | Lite-On Inc. | 4.42 $ | 1000 | LED COB CCT 3000KLED Ligh... |
| LTPL-M03618ZS40-S1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED CCT 4000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M13710ZS30-T2 | Lite-On Inc. | 0.91 $ | 1000 | LED COB CCT 3000KLED Ligh... |
| LTPL-P013WSU1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED LTPL COOL WHITE 5500K... |
| LTPL-C08EZS40 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED C08 NEUTRAL WHITE 400... |
| LTPL-M08210ZS57-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI 1... |
| LTPL-C034UVH365 | Lite-On Inc. | 2.48 $ | 13000 | LED 500MA 665MW 365NMUltr... |
| LTPL-M03614ZS30-T0 | Lite-On Inc. | 1.66 $ | 1000 | LED CCT 3000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M03622ZS40-T0 | Lite-On Inc. | 2.19 $ | 1000 | LED CCT 4000K PLCC SMDLED... |
| LTPL-M08208ZS57-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5700K 80CRI S... |
| LTPL-M08206ZS50-T0 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI S... |
| LTPL-M08206ZS50-F1 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CCT 5000K 80CRI S... |
| LTPL-C08DZS30 | Lite-On Inc. | 1.85 $ | 1000 | LED C08 WARM WHITE 3000K ... |
| LTPL-C023WS57 | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED POWER 3W COOL WHITE 9... |
| LTPL-P011MS | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED LTPL WM WHT 3000K 8MM... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
LTPL-M08208ZS57-T0 Datasheet/PDF