| Allicdata Part #: | LX8383-33CV-ND |
| Manufacturer Part#: |
LX8383-33CV |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | IC REG LINEAR 3.3V 7.5A TO247-3 |
| More Detail: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Outpu... |
| DataSheet: | LX8383-33CV Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Current - Output: | 7.5A |
| Base Part Number: | LX8383 |
| Supplier Device Package: | TO-247-3 |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Control Features: | -- |
| PSRR: | 83dB (120Hz) |
| Current - Quiescent (Iq): | 10mA |
| Series: | -- |
| Voltage Dropout (Max): | 1.5V @ 7.5A |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Input (Max): | 10V |
| Number of Regulators: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LX8383-33CV Application Field and Working Principle
The LX8383-33CV is a high-performance, low-dropout voltage regulator that is bundled in a 4-pin TO-263 package. It is rated for up to 250mA and a dropout voltage of 320mV at a full load. It is specifically designed to handle a wide variety of applications where a low-dropout regulator is needed to provide a clean and stable output voltage. The LX8383-33CV is suitable for use in automotive, industrial, and other high-reliability applications.Features
The LX8383-33CV is a low-dropout voltage regulator designed to provide an accurate and stable output of up to 8.5V with up to 250mA of output current. It donates the advantages of low-voltage use, reduced power supply noise and improved ripple rejection. The voltage regulator is stackable for increased current (up to 1A) and guarantees a minimum transient response time of 50µs. Additionally, the device includes an over-temperature protection feature, which prevents the device from overheating.Application Field
The LX8383-33CV provides a low-dropout voltage regulator solution for automotive, industrial, and other high-reliability applications. These include devices such as battery-powered equipment, engine control and electric-vehicle systems, LED drivers, handheld devices, LCD and LED displays, and white goods.Working Principle
The LX8383-33CV works based on the linear low-dropout (LDO) voltage regulation principle. This type of voltage regulation provides tightly controlled output voltage with very low output noise, making it ideal for consumer, industrial and automotive applications.The LDO voltage regulator contains two primary components — an error amplifier and a pass transistor. The error amplifier monitors the output voltage and compares it to a reference voltage. When the output voltage deviates from the reference voltage, the error amplifier sends out a signal that adjusts the pass transistor to regulate the output voltage. The pass transistor works like a switch, allowing current to pass through to the output when the current is not needed or blocking the current when it reaches the desired level.Conclusion
The LX8383-33CV low-dropout voltage regulator is designed to provide a clean, stable, and accurate output voltage of up to 8.5V with up to 250mA of current. It is suitable for use in automotive, industrial, and other high-reliability applications due to its low-voltage use, reduced power supply noise, improved ripple rejection and over-temperature protection features. The LDO voltage regulation principle works by controlling the output voltage with the help of an error amplifier and a pass transistor.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LX83" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LX8385-33CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 3A TO220 ... |
| LX8386-33IP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 1.5A TO22... |
| LX8382-00CV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 10A TO... |
| LX8383A-00CV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 7.5A T... |
| LX8383-33CV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 7.5A T... |
| LX8385A-05CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 3A TO220... |
| LX8384-33CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO 3.3V 5A TO263-... |
| LX8385B-33CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 3A TO220 ... |
| LX8385-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 3A TO2... |
| LX8386A-00CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LX8386-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LX8386-00CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LX8382A-33CV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 10A TO... |
| LX8384-00IDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO ADJ 5A TO263- ... |
| LX8384-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO ADJ 5A TO263- ... |
| LX8384B-33CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO 3.3V 5A TO220-... |
| LX8383A-00IV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 7.5A T... |
| LX8385A-33CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 3A TO220 ... |
| LX8384A-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO ADJ 5A TO263- ... |
| LX8384B-00CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO ADJ 5A TO220- ... |
| LX8383-33IP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 7.5A TO22... |
| LX8385-00CP | Microsemi Co... | -- | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 3A TO2... |
| LX8386A-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LX8385B-00CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 3A TO2... |
| LX8384A-00CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO ADJ 5A TO220- ... |
| LX8385B-05CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V 3A TO220... |
| LX8386-00IDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LX8384-33CP | Microsemi Co... | -- | 1000 | IC REG LDO 3.3V 5A TO220-... |
| LX8383B-00CV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 7.5A T... |
| LX8384-00CP | Microsemi Co... | -- | 1000 | IC REG LDO ADJ 5A TO220- ... |
| LX8384-15IDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO 1.5V 5A TO263-... |
| LX8386-00IP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
| LX8386-33CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 1.5A TO22... |
| LX8382-33CV | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 10A TO... |
| LX8385-33IDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 3A TO263 ... |
| LX8385A-00CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 3A TO2... |
| LX8384-33IP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LDO 3.3V 5A TO220-... |
| LX8383B-33CP | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN 3.3V 7.5A TO22... |
| LX8385B-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 3A TO2... |
| LX8386B-00CDD | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LIN POS ADJ 1.5A T... |
Latest Products
MCP1812AT-018/OT
Linear Regulator/LDO Regulator IC 1 Outp...
TPS7A0533PYKAR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LP590728QDQNRQ1
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
TLV74033PDQNR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LM2775QDSGTQ1
Charge Pump Switching Regulators, Switch...
TPS7A0530PDBZR
Linear Regulator IC Positive Fixed 1 Out...
LX8383-33CV Datasheet/PDF