| Allicdata Part #: | M2S060T-FG484-ND |
| Manufacturer Part#: |
M2S060T-FG484 |
| Price: | $ 72.77 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Short Description: | IC FPGA SOC 60K LUTS |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusio... |
| DataSheet: | M2S060T-FG484 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 60 +: | $ 66.15250 |
| Series: | SmartFusion®2 |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Architecture: | MCU, FPGA |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M3 |
| Flash Size: | 256KB |
| RAM Size: | 64KB |
| Peripherals: | DDR, PCIe, SERDES |
| Connectivity: | CANbus, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Speed: | 166MHz |
| Primary Attributes: | FPGA - 60K Logic Modules |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C (TJ) |
| Package / Case: | 484-BGA |
| Supplier Device Package: | 484-FPBGA (23x23) |
| Number of I/O: | 267 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The M2S060T-FG484 is an extremely reliable and energy-efficient embedded system on chip (SoC). It is suitable for a vast range of development applications, such as medical, automotive, industrial, and gaming platforms. This SoC is a 32-bit Arm® Cortex®-M0+ processor-based system with advanced peripherals, multipliers, and a wide range of intelligent power control and timing solutions. Various high-speed peripherals like USB, Ethernet, UART, and I2C are available on this SoC, and memory up to 1024KB of Flash memory and up to 64KB of SRAM are found on it.
The M2S060T-FG484’s low-power design offers developers low static as well as dynamic power consumption and an automated heat dissipation solution. It is designed to work with a wide range of operating systems, including the popular Linux, Android, and Windows. The SoC also supports a large number of development tools like Altium, Keil uVision, and IAR Embedded Workbench.
In order to further reduce the board space, the M2S060T-FG484 incorporates a RISC-V based floating-point accelerator and can also support multiple peripherals like UART, SPI, I2C, Timers, PWM, and an ADC. The advanced hardware-accelerated FPGA, based on the Field Programmable Gate Array, accelerates the processing of digital signals and data in a very efficient manner.
The M2S060T-FG484 also features a 16bit Multi-purpose Timer for controlling peripheral tasks and power savings, and a 12-bit External Bus Interface for accessing external memory. The external data bus interface is ideal for applications requiring large amounts of data handling and storage. Additionally, the SoC supports a variety of interfaces including UART, I2C, SPI and USB.
The M2S060T-FG484’s integrated Memory Protection Unit (MPU) offers robust memory protection and isolation for critical applications, supporting regions of up to four asynchronous and eight synchronous protectable areas. It supports a wide range of error-correcting codes (ECC) to guarantee data integrity.
The M2S060T-FG484 features advanced power management features that enable designers to meet their project’s unique power constraints. It provides an integrated power-saving measurement module, which allows designers to assess the real-time power consumption, optimize future designs accordingly and easily monitor power consumption over different application scenarios. This is of key importance, especially in applications with battery-friendly designs.
The M2S060T-FG484’s working principle is based on the Arm Cortex-M0+ processor, which is one of the safest and most energy-efficient embedded processors available. This processor provides a significant energy efficiency and cost savings compared to traditional embedded processors due to its small core size and low clock rate, while at the same time providing extraordinary performance. The integrated peripherals and accelerators of the SoC further enhances the performance of the M2S060T-FG484.
The M2S060T-FG484 is ideally suited for a wide range of design applications, including medical, automotive, industrial, gaming, and other embedded applications. Its advanced power management features, as well as its robust security features, make it an attractive choice for designers looking for reliable, energy-efficient, and cost-effective embedded designs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M2S005S-1VF400 | Microsemi Co... | 16.21 $ | 1000 | IC FPGA SOC 5K LUTSARM Co... |
| M2S090-FCSG325 | Microsemi Co... | 69.29 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTSARM C... |
| M2S060TS-1FGG676 | Microsemi Co... | 95.55 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S005-1VF400I | Microsemi Co... | 15.69 $ | 1000 | IC FPGA SOC 5K LUTS 400VF... |
| M2S010-1VF400 | Microsemi Co... | 27.24 $ | 1000 | IC FPGA SOC 10K LUTS 400V... |
| M2S060TS-FCS325 | Microsemi Co... | 61.25 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S060TS-VF400 | Microsemi Co... | 78.15 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S060T-1VFG400I | Microsemi Co... | 86.83 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S090TS-FCS325 | Microsemi Co... | 91.42 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTSARM C... |
| M2S060T-FG484 | Microsemi Co... | 72.77 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S090T-1FGG484 | Microsemi Co... | 133.57 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTS 484F... |
| M2S010TS-VFG256I | Microsemi Co... | 29.08 $ | 1000 | IC FPGA SOC 10K LUTSARM C... |
| M2S025TS-VFG256 | Microsemi Co... | 48.22 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTSARM C... |
| M2S025T-1VF400 | Microsemi Co... | 49.82 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTS 400V... |
| M2S025T-1VFG400I | Microsemi Co... | 55.36 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTS 400V... |
| M2S060TS-1VFG400I | Microsemi Co... | 95.51 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S010T-1VFG256I | Microsemi Co... | 28.18 $ | 1000 | IC FPGA SOC 10K LUTSARM C... |
| M2S060-1FCS325 | Microsemi Co... | 56.71 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S090T-FGG484I | Microsemi Co... | 133.57 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTS 484F... |
| M2S050-1VFG400 | Microsemi Co... | 71.4 $ | 1000 | IC FPGA SOC 50K LUTS 400V... |
| M2S060TS-1FGG484M | Microsemi Co... | 192.88 $ | 1000 | IC FPGA SOCARM Cortex-M3 ... |
| M2S025T-1FGG484I | Microsemi Co... | 61.66 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTS 484F... |
| M2S060T-1FCSG325I | Microsemi Co... | 68.05 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S090-1FG676 | Microsemi Co... | 136.41 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTS 676F... |
| M2S010TS-1VF256 | Microsemi Co... | 29.08 $ | 1000 | IC FPGA SOC 10K LUTSARM C... |
| M2S025TS-FGG484 | Microsemi Co... | 55.5 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTSARM C... |
| M2S060-VFG400 | Microsemi Co... | 59.97 $ | 1000 | IC FPGA SOC 60K LUTSARM C... |
| M2S050-1FG896I | Microsemi Co... | 94.54 $ | 1000 | IC FPGA SOC 50K LUTS 400V... |
| M2S005S-1TQG144I | Microsemi Co... | 14.85 $ | 1000 | IC FPGA SOC 5K LUTSARM Co... |
| M2S090-1FG484 | Microsemi Co... | 123.68 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTS 484F... |
| M2S090TS-1FGG484M | Microsemi Co... | 314.23 $ | 1000 | IC FPGA SOC 90K LUTS 484F... |
| M2S050S-1FG896I | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC FPGA SOC 50K LUTS 896F... |
| M2S050-FGG484 | Microsemi Co... | 66.96 $ | 60 | IC FPGA SOC 50K LUTS 484F... |
| M2S005-VF256 | Microsemi Co... | 11.0 $ | 1000 | IC FPGA SOC 5K LUTSARM Co... |
| M2S010-1TQG144I | Microsemi Co... | 24.96 $ | 1000 | IC FPGA SOC 10K LUTSARM C... |
| M2S050-1FG484 | Microsemi Co... | 72.2 $ | 1000 | IC FPGA SOC 50K LUTS 484F... |
| M2S050T-1VFG400 | Microsemi Co... | 74.42 $ | 1000 | IC FPGA SOC 50K LUTS 400V... |
| M2S025S-1VF400I | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTS 400V... |
| M2S005S-FG484I | Microsemi Co... | 18.77 $ | 1000 | IC FPGA SOC 5K LUTSARM Co... |
| M2S025T-VF400 | Microsemi Co... | 45.84 $ | 1000 | IC FPGA SOC 25K LUTS 400V... |
IC SOC FPGA 360 I/O 780FBGADual ARM Cort...
IC FPGA SOC 10K LUTS 484FBGAARM Cortex-M...
2912-PIN FBGAQuad ARM Cortex-A53 MPCore ...
IC SOC FPGA 696 I/O 1517FBGADual ARM Cor...
IC SOC FPGA 240 I/O 672FBGADual ARM Cort...
IC FPGA 464 I/O 1517FCBGADual ARM Cortex...
M2S060T-FG484 Datasheet/PDF