| Allicdata Part #: | MAX4578CPP-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX4578CPP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC MUX CALBRTD HV 8CHAN 20-DIP |
| More Detail: | Audio Switch IC 1 Channel 20-PDIP |
| DataSheet: | MAX4578CPP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| On-State Resistance (Max): | 350 Ohm |
| Base Part Number: | MAX4578 |
| Supplier Device Package: | 20-PDIP |
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Features: | Break-Before-Make |
| -3db Bandwidth: | -- |
| Voltage - Supply, Dual (V±): | ±4.5 V ~ 20 V |
| Voltage - Supply, Single (V+): | 4.5 V ~ 36 V |
| Series: | -- |
| Number of Channels: | 1 |
| Switch Circuit: | -- |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit: | 8:1 |
| Applications: | Audio |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX4578CPP is an integrated circuit (IC) specifically designed for use in interface, analog switches, and special purpose applications. This IC offers a wide range of features including signal selection, signal isolation, and signal timing.
The MAX4578CPP interface consists of two comparators and a logic block. The two comparators receive separate input signals, which are compared and then sent to the logic block. Here, these signals are processed to give the desired output. The logic block further allows the user to choose the desired output by changing the type of signals that the comparators receive.
The MAX4578CPP analog switch provides signal isolation between the inputs and the outputs. This feature prevents distortion or interference caused by ground noise, electromagnetic radiation, and inter-channel coupling. Furthermore, this analog switch also filters out unwanted high frequency noise and thus provides improved signal quality.
Finally, the MAX4578CPP also includes a signal timing circuit, which allows for precise signal timing and signal selection. This timing circuit controls the timing of the various outputs by sending trigger signals to the switch depending on the input signals received. This enables the user to choose the exact signal timing for their application.
In conclusion, the MAX4578CPP is an integrated circuit designed for use in interface, analog switches, and special purpose applications. It offers signal selection, signal isolation, signal timing, and filtering of unwanted noise. This makes it an ideal choice for applications that require precision timing and signal selection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX4823ETP+ | Maxim Integr... | 2.21 $ | 1355 | IC RELAY DRIVER 8CHAN 20-... |
| MAX4970EWC+T | Maxim Integr... | 1.37 $ | 1000 | IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR... |
| MAX4211AEUE+ | Maxim Integr... | 1.41 $ | 39 | IC CURRENT MONITOR 1.5% 1... |
| MAX4566CSE+ | Maxim Integr... | 2.35 $ | 37 | IC VIDEO SWITCH DUAL SPST... |
| MAX4572CEI+ | Maxim Integr... | 4.62 $ | 1000 | IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28Q... |
| MAX4358ECE+TD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VIDEO CROSSPOINT SWIT ... |
| MAX4556ESE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4886ETO+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 4... |
| MAX4018EEE+ | Maxim Integr... | 2.73 $ | 300 | IC OPAMP VFB 150MHZ RRO 1... |
| MAX410CPA+ | Maxim Integr... | 3.44 $ | 204 | IC OPAMP GP 28MHZ 8DIPGen... |
| MAX454CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX/VIDEOAMP 4CH 50MHZ... |
| MAX406BEPA+ | Maxim Integr... | 3.51 $ | 55 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP... |
| MAX4012ESA+ | Maxim Integr... | 1.97 $ | 25 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8... |
| MAX4690EAE+ | Maxim Integr... | 5.26 $ | 644 | IC SWITCH DUAL SPST 16SSO... |
| MAX40087AUT+T | Maxim Integr... | 0.88 $ | 1000 | SINGLE WIDEBAND LOW-NOISE... |
| MAX491CSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANS RS485/RS422 14-S... |
| MAX4583ASE+ | Maxim Integr... | 1.27 $ | 147 | IC SWITCH TRIPLE SPDT 16S... |
| MAX4581EPE+ | Maxim Integr... | 1.55 $ | 54 | IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP1... |
| MAX4653ESE+ | Maxim Integr... | 1.68 $ | 3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOI... |
| MAX4418EUD+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 1... |
| MAX4362EUB | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADSL DRIVER/RX 10-UMAX... |
| MAX4066ACSD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 14SOI... |
| MAX4053ACSE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 1... |
| MAX4220EEE+T | Maxim Integr... | 3.55 $ | 1000 | IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 1... |
| MAX4615CPD | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST N/C ... |
| MAX4667ESE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 16SOI... |
| MAX4712EUE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SWITCH QUAD SPST 16TSS... |
| MAX4713CSE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW QUAD ANLG SPST R/R ... |
| MAX4074BNESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8S... |
| MAX4205EUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP BUFFER 720MHZ 8U... |
| MAX4742ELA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH DUAL SPST 8UDFN... |
| MAX4742EUA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SWITCH ANGL DUAL SPST ... |
| MAX4244ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 90KHZ RRO 14S... |
| MAX418ESD+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC OPAMP GP 8KHZ RRO 14SO... |
| MAX4000EUA+ | Maxim Integr... | -- | 1605 | IC CNTRLR RF-DETECT 8-MSO... |
| MAX4810CTN+T | Maxim Integr... | 6.96 $ | 1000 | IC DIGITAL PULSER DL 56TQ... |
| MAX4420CSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER MOSFET 6A HS 8-... |
| MAX4915AEUK+T | Maxim Integr... | 0.92 $ | 2500 | IC SWITCH 1X1 SOT23-5Curr... |
| MAX4427ESA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER DUAL MOSFET 1.5... |
| MAX4081TASA+ | Maxim Integr... | -- | 393 | IC OPAMP CURR SENSE 150KH... |
IC SWITCH DIGITAL 484FBGAPCIe Switch IC ...
IC AUD SWITCH USB 2.0 HS 10UTQFNAudio, U...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 80TQFPVideo Swi...
IC CROSSPOINT SWIT 32X16 144LQFPVideo Sw...
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSPVideo Swi...
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOPVideo Swi...
MAX4578CPP Datasheet/PDF