| Allicdata Part #: | MAX5003CEE-T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX5003CEE-T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC REG CTRLR BUCK 16QSOP |
| More Detail: | Buck Regulator Positive, Isolation Capable Output ... |
| DataSheet: | MAX5003CEE-T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Frequency - Switching: | 50kHz ~ 300kHz |
| Base Part Number: | MAX5003 |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Control Features: | Frequency Control, On Time Control, Soft Start |
| Serial Interfaces: | -- |
| Clock Sync: | No |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Duty Cycle (Max): | 75% |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10.75 V ~ 18.75 V |
| Output Phases: | 1 |
| Number of Outputs: | 1 |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive, Isolation Capable |
| Function: | Step-Down |
| Output Type: | Transistor Driver |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX5003CEE-T is a voltage regulator designed to control the voltage level of a switching controller. It utilizes the MOSFET, which is a type of an electrically controlled transistor, to control the output of the device. The device takes the input voltage, regulates it and delivers the regulated output to the load.
The MAX5003CEE-T has been designed for use in a wide range of applications, from consumer electronics to automotive, with a voltage range from 0.7 V to 5.5 V. It is capable of providing up to 6 A of output current and a 48 kHz switching frequency. The device features a wide input voltage range of 2.7 V to 5.5 V, allowing it to work with both low and high-voltage power sources. Additionally, the device has low output ripple and excellent load regulation characteristics.
The device works on a simple basic principle: the input voltage is sensed by the device and compared to the reference voltage. The MOSFET is then switched in or out of the circuit based on the comparison of the two voltages. The device also features a pulse-width modulation clock to adjust the width of the output pulses from the MOSFETs. This allows the device to adjust the switching frequency, eliminating the need for duplicate components and saving board space.
The MAX5003CEE-T is unique in its ability to provide high efficiency in applications with varying power conditions. It is capable of delivering up to 97% efficiency, making it suitable for applications such as automotive and portable electronics, where drastic changes in efficiency at different power levels are required. Additionally, its integrated soft-start lets users avoid the need for external components.
The MAX5003CEE-T is an excellent choice for a wide range of applications. Its wide input voltage range, low output ripple and excellent load regulation characteristics make it a reliable power source. Additionally, its high efficiency and integrated soft-start features make it a versatile choice for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX5019ESA+ | Maxim Integr... | 3.19 $ | 578 | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOI... |
| MAX5991BETP+T | Maxim Integr... | 2.67 $ | 1000 | IC PWR DEVICE IEEE 802.3A... |
| MAX5090CATE+ | Maxim Integr... | 9.91 $ | 742 | IC REG BUCK ADJ 2A 16TQFN... |
| MAX5035BASA/V+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A 8SOICBu... |
| MAX5060ATI | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 28TQFNB... |
| MAX5062CASA+ | Maxim Integr... | 7.8 $ | 200 | IC MOSFET DRIVER 8-SOICHa... |
| MAX548AEPA+ | Maxim Integr... | 3.49 $ | 200 | IC DAC 8BIT DUAL ASYNCH 8... |
| MAX5413EUD+ | Maxim Integr... | -- | 155 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX500BCWE+ | Maxim Integr... | 5.99 $ | 224 | IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT... |
| MAX5386NATE+ | Maxim Integr... | 2.61 $ | 40 | IC DGTL POT 256TAP DUAL 1... |
| MAX5455EUD+T | Maxim Integr... | 1.87 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5156BEPE+ | Maxim Integr... | 9.3 $ | 45 | IC DAC 12BIT DUAL LP SER ... |
| MAX5153AEEE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 13BIT DUAL LP SER ... |
| MAX510BEWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 1... |
| MAX520AEPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SER 8BIT R/R ... |
| MAX5911ESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW HOTSWAP -48V SWAPPE... |
| MAX539ACSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT... |
| MAX543BEJA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8... |
| MAX5701AUB+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DACBit Digital to Anal... |
| MAX5492LA10000+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 2 RES MULT OH... |
| MAX5988CETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR PD IEEE 802.3AF ... |
| MAX5035EASA+ | Maxim Integr... | 3.06 $ | 219 | IC REG BUCK ADJ 1A 8SOICB... |
| MAX5071BAUA+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR FLYBACK 8UMA... |
| MAX5120AEEE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC SERIAL 12BIT W/REF... |
| MAX5991BEVKIT# | Maxim Integr... | 64.56 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX5991MAX59... |
| MAX5052BEUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BST ISO PWM ... |
| MAX5933BESA+ | Maxim Integr... | 4.6 $ | 248 | IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-... |
| MAX5712EUT+T | Maxim Integr... | 1.23 $ | 2500 | IC DAC SERIAL 12BIT 1CH S... |
| MAX5141EUA+ | Maxim Integr... | 6.08 $ | 418 | IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O... |
| MAX5394LATA+T | Maxim Integr... | 0.48 $ | 2500 | IC DGTL POT 256POS 10KOHM... |
| MAX5472EZT+T | Maxim Integr... | 0.41 $ | 1000 | IC POT DGTL 32TAP NV TSOT... |
| MAX5529GUA+ | Maxim Integr... | 0.69 $ | 367 | IC DGTL POT 1TIME PROGR 8... |
| MAX543ACWE+ | Maxim Integr... | 8.88 $ | 10 | IC DAC 12BIT MULT SERIAL ... |
| MAX5489ETE#TG16 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5187BEEG+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP... |
| MAX5594EUG+T | Maxim Integr... | 2.54 $ | 1000 | IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 24... |
| MAX5550ETE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16... |
| MAX5904ESA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-... |
| MAX514BEWI+T | Maxim Integr... | 18.24 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD SER 28S... |
| MAX506BCWP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R... |
Switching Controller Polyphase Bidirecti...
IC POWER MANAGEMENTBuck-Boost Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 8-PSOPBuck Regulator P...
IC REG CTRLR BUCK 16TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK 14TSSOPBuck Regulator ...
IC REG CTRLR BUCK/SEPIC 32QFNBuck Regula...
MAX5003CEE-T Datasheet/PDF