| Allicdata Part #: | MAX5456EEE+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX5456EEE+ |
| Price: | $ 1.20 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC POT STER AUDIO TAPER 16-QSOP |
| More Detail: | Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 32 Taps Pu... |
| DataSheet: | MAX5456EEE+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 192 |
| 1 +: | $ 1.09620 |
| 10 +: | $ 1.05273 |
| 50 +: | $ 1.03622 |
| Memory Type: | Volatile |
| Base Part Number: | MAX5456 |
| Supplier Device Package: | 16-QSOP |
| Package / Case: | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 1000 |
| Temperature Coefficient (Typ): | 50 ppm/°C |
| Tolerance: | ±30% |
| Features: | Mute |
| Voltage - Supply: | ±2.7 V ~ 5.5 V |
| Series: | -- |
| Interface: | Pushbutton |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Number of Taps: | 32 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Configuration: | Potentiometer |
| Taper: | Logarithmic |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX5456EEE+ is a single-channel digital potentiometer ideal for a wide range of applications. It is highly programmable, allowing for precision and accuracy in reading, writing, and storing data. The device is based on the MAX5456 A/D convertor, an 8-bit DAC with an extremely high linearity, high resolution and accuracy, and low power dissipation. The MAX5456EEE+ is designed for use in a variety of high performance applications and is an invaluable tool for prototyping and debugging.
The MAX5456EEE+ provides a simple and effective way to acquire data from analog sources, process them, and deliver them to a digital system. This device has an on-chip oscillator, allowing it to operate at a frequency of up to 10MHz, ensuring accuracy and speedy response time. Additionally, the device has an onboard differential amplifier which can offer a gain of up to 16x, enabling reliable and accurate data acquisition when working with low signal levels.
The device can be programmed to operate in both voltage and resistance waves, making it an ideal choice for applications in both analog and digital systems. It is easy to program, as its program memory includes built in instructions for changing most of its parameters and settings. Additionally, it is easily updated via an I2C bus, making it easy to keep its firmware up-to-date.
As for its application fields, the MAX5456EEE+ is commonly used in audio, video and communication systems, biomedical equipment, automotive systems, industrial automation, and other remotely controlled systems. Its wide range of capabilities makes it suitable for many different applications, from simple calibration tasks to more complex data acquisition and signal processing tasks.
In audio applications, the MAX5456EEE+ can be used for a variety of purposes, such as for bass and treble control, or for delicately adjusting balance and tone controls. In video applications, the device can be used in video display systems, or as part of a projection system. In communication systems, the device can be used to adjust the potentiometer to optimize data transmission. Whereas in biomedical and automotive applications, the device can be used to help increase accuracy and precision in data acquisition.
The MAX5456EEE+ provides a simple and effective way to process data and provide precision control over various parameters and settings. Its programmable oscillator and high resolution and accuracy make it a valuable tool in any rapidly developing system. Furthermore, its 8-bit DAC and on-chip hardware accelerators, make this device an invaluable choice for even the most demanding applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX5019ESA+ | Maxim Integr... | 3.19 $ | 578 | IC REG CTRLR FLYBACK 8SOI... |
| MAX5991BETP+T | Maxim Integr... | 2.67 $ | 1000 | IC PWR DEVICE IEEE 802.3A... |
| MAX5090CATE+ | Maxim Integr... | 9.91 $ | 742 | IC REG BUCK ADJ 2A 16TQFN... |
| MAX5035BASA/V+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A 8SOICBu... |
| MAX5060ATI | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 28TQFNB... |
| MAX5062CASA+ | Maxim Integr... | 7.8 $ | 200 | IC MOSFET DRIVER 8-SOICHa... |
| MAX548AEPA+ | Maxim Integr... | 3.49 $ | 200 | IC DAC 8BIT DUAL ASYNCH 8... |
| MAX5413EUD+ | Maxim Integr... | -- | 155 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX500BCWE+ | Maxim Integr... | 5.99 $ | 224 | IC DAC CMOS QUAD SRL 8BIT... |
| MAX5386NATE+ | Maxim Integr... | 2.61 $ | 40 | IC DGTL POT 256TAP DUAL 1... |
| MAX5455EUD+T | Maxim Integr... | 1.87 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5156BEPE+ | Maxim Integr... | 9.3 $ | 45 | IC DAC 12BIT DUAL LP SER ... |
| MAX5153AEEE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 13BIT DUAL LP SER ... |
| MAX510BEWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SERIAL 8BIT 1... |
| MAX520AEPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC QUAD SER 8BIT R/R ... |
| MAX5911ESA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SW HOTSWAP -48V SWAPPE... |
| MAX539ACSA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC SERIAL 5V LP 12BIT... |
| MAX543BEJA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS MULTI 12BIT 8... |
| MAX5701AUB+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DACBit Digital to Anal... |
| MAX5492LA10000+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | RES NETWORK 2 RES MULT OH... |
| MAX5988CETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR PD IEEE 802.3AF ... |
| MAX5035EASA+ | Maxim Integr... | 3.06 $ | 219 | IC REG BUCK ADJ 1A 8SOICB... |
| MAX5071BAUA+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR FLYBACK 8UMA... |
| MAX5120AEEE | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC SERIAL 12BIT W/REF... |
| MAX5991BEVKIT# | Maxim Integr... | 64.56 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX5991MAX59... |
| MAX5052BEUA | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR BST ISO PWM ... |
| MAX5933BESA+ | Maxim Integr... | 4.6 $ | 248 | IC HOT-SWAP CONTROLLER 8-... |
| MAX5712EUT+T | Maxim Integr... | 1.23 $ | 2500 | IC DAC SERIAL 12BIT 1CH S... |
| MAX5141EUA+ | Maxim Integr... | 6.08 $ | 418 | IC DAC 14BIT SER/VOLT I/O... |
| MAX5394LATA+T | Maxim Integr... | 0.48 $ | 2500 | IC DGTL POT 256POS 10KOHM... |
| MAX5472EZT+T | Maxim Integr... | 0.41 $ | 1000 | IC POT DGTL 32TAP NV TSOT... |
| MAX5529GUA+ | Maxim Integr... | 0.69 $ | 367 | IC DGTL POT 1TIME PROGR 8... |
| MAX543ACWE+ | Maxim Integr... | 8.88 $ | 10 | IC DAC 12BIT MULT SERIAL ... |
| MAX5489ETE#TG16 | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC POT DGTL DUAL 256-TAP ... |
| MAX5187BEEG+T | Maxim Integr... | 2.15 $ | 1000 | IC DAC 8BIT 40MHZ 24-QSOP... |
| MAX5594EUG+T | Maxim Integr... | 2.54 $ | 1000 | IC DAC 8BIT OCTAL BUFF 24... |
| MAX5550ETE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DAC 10BIT DUAL 30MA 16... |
| MAX5904ESA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-... |
| MAX514BEWI+T | Maxim Integr... | 18.24 $ | 1000 | IC DAC 12BIT QUAD SER 28S... |
| MAX506BCWP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAC CMOS QUAD 8BIT R-R... |
IC DGTL POT INTERFACE 24TSSOPDigital Pot...
IC DGTL POT 4CH 50K 20QFNDigital Potenti...
IC DGTL POT 256POS 10K 20TSSOPDigital Po...
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-8Digital Pote...
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8MSOPDigital Pot...
IC POT 256TAPS 5BYTES 8-MSOPDigital Pote...
MAX5456EEE+ Datasheet/PDF