| Allicdata Part #: | MAX6315US44D3-T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX6315US44D3-T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC RESET CIRCUIT 4.39V SOT143-4 |
| More Detail: | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel ... |
| DataSheet: | MAX6315US44D3-T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 140 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 4.39V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | TO-253-4, TO-253AA |
| Supplier Device Package: | SOT-143-4 |
| Base Part Number: | MAX6315 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX6315US44D3-T is an integrated temperature sensor and system supervisor IC with two reset outputs. This IC is a part of a family of system supervisors and automated logic controllers, developed and manufactured by Maxim Integrated. It is a versatile solution that integrates a temperature sensor, two power-on reset outputs, an undershoot detector, a manual reset input, and five configurable reset thresholds. As a result, it offers designers a complete power-on reset solution for a wide variety of microprocessors, microcontrollers, memory, logic, and devices.
The MAX6315US44D3-T is designed to provide a reliable solution to protect against system failures due to system component failures, memory corruption, software anomalies, power supply issues, and over-temperature conditions. This IC provides a reset output once it detects that the system\'s internal temperature exceeds the configured upper temperature limit. It also offers an integrated temperature sensor to keep track of the temperature of the whole system as well as a manual reset input for external reset control.
The MAX6315US44D3-T is designed to be used in embedded system applications such as portable electronics, industrial controllers, medical systems, telecommunication systems, or any other application that requires a reliable system reset solution. It is also suitable for automotive and military environments due to its high level of reliability and accuracy. This IC is available in a wide range of package types that make it easier to use in any system for any purpose.
Designers of embedded systems can use the MAX6315US44D3-T as a system reset supervisor. This IC provides two independent reset outputs that are controlled by two configurable reset thresholds. It can be used to protect against system component failures, memory corruption, power supply faults, and over-temperature conditions. The two reset outputs can be programmed with individual reset thresholds and a manual reset input is provided for external reset control.
The MAX6315US44D3-T also contains an integrated temperature sensor that monitors the system temperature and provides an output that can be used to signal the presence of an over-temperature condition. This IC can also be used as an undershoot detector, which can detect an input voltage below a predetermined threshold. This allows designers to quickly protect against any over-voltage or over-current conditions.
In conclusion, the MAX6315US44D3-T is an integrated temperature sensor and system supervisor IC with two reset outputs. It is designed for use in a variety of embedded system applications, providing designers with a complete power-on reset solution. The IC features an integrated temperature sensor, two reset outputs, a manual reset input, and an undershoot detector, all of which provide reliable protection against system component failures, memory corruption, power supply issues, and over-temperature conditions. This makes it an ideal choice for any application requiring a reliable system supervisor.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
MAX6315US44D3-T Datasheet/PDF