| Allicdata Part #: | MAX6378XR40+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX6378XR40+T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC VOLT DETECT LP 4.00V SC70-3 |
| More Detail: | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 |
| DataSheet: | MAX6378XR40+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Push-Pull, Totem Pole |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 20 µs Typical Propagation Delay |
| Voltage - Threshold: | 4V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Supplier Device Package: | SC-70-3 |
| Base Part Number: | MAX6378 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX6378XR40+T is a supervisor integrated circuit (IC) used in power management applications. It integrates several monitoring and control functions, including over-voltage (OV) detection and alarm, under-voltage (UV) detection and alarm, and reverse supply (RS)or reversed polarity protection. This versatile IC is a very useful addition to any power monitoring and control system.
The MAX6378XR40+T is a supervisor IC and part of the PMIC - Supervisors category. This IC is designed for analog monitor applications with low-power requirements and a wide operating voltage range. It has an operating temperature range of -40°C to +85°C and works with a power supply voltage in the range of 2.0 V to 5.7 V. The internally-integrated OV, UV and RS detection circuits are designed to protect the system against voltage variations and reversed polarities.
The OV detection circuit monitors continuous voltage levels above a preset threshold to respond to system over-voltage occurrences. Once the preset threshold is reached, the IC can generate an alarm, indicating that the system should immediately shut down and protect itself from the over-voltage. The UV detection circuit is used to monitor the system voltage levels below a preset threshold. It has the same role as the OV detection circuit: to prevent the system from operating below a safe voltage level and to avoid permanent damage.
The reverse supply (RS)or reversed polarity protection circuit is used to prevent the system from operating with a reversed supply voltage. In other words, it detects whether the supply voltage is sourced from the intended power line or from an external source. According to the manufacturer, the MAX6378XR40+T can detect reversed polarities with a voltage difference of up to 3.6 V.
The MAX6378XR40+T also integrates a watchdog timer (WDT) circuit. The WDT has a wide range of timeout periods, from 1 ms to 5 s, and can be set to generate a reset output signal when no activity is detected on the system. The WDT output can be used to perform a power on reset or a system reset. For example, it can act as an independent power monitoring device, used to reset the system in case of a fault or a power failure.
In conclusion, the MAX6378XR40+T is a versatile and feature-rich supervisor IC for power management applications. It integrates several functions, including OV, UV and RS detection to protect the system against voltage variations and reversed polarities, as well as a flexible WDT circuit. This IC is an excellent choice for cost-sensitive designs with low-power requirements and a wide operating temperature range.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
MAX6378XR40+T Datasheet/PDF