| Allicdata Part #: | MAX6384XS42D2-T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX6384XS42D2-T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC MPU/RESET CIRC 4.20V SC70-4 |
| More Detail: | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 |
| DataSheet: | MAX6384XS42D2-T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Simple Reset/Power-On Reset |
| Number of Voltages Monitored: | 1 |
| Output: | Push-Pull, Totem Pole |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 20 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 4.2V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-82A, SOT-343 |
| Supplier Device Package: | SC-70-4 |
| Base Part Number: | MAX6384 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX6384XS42D2-T is a member of the Traditional Supervisory family of precision reset products from Maxim Integrated. These products are used in various electronic circuits and play an important role in maintaining the optimal levels of performance for those circuits. The Supervisory family of products provides quick and reliable sensing, monitoring, and controlling of important operating voltages and currents, in industrial, automotive, medical, and other digital circuit applications.
The MAX6384XS42D2-T is a precision Supervisory IC with a wide range of input voltages and an accurate reset voltage. This IC is extremely small and has low power consumption, making it an ideal choice for applications where minimal device size, power consumption, and performance are prime considerations. It employs simple reset logic and a programmable reset timeout, which allows the reset to be adjustable after power up.
The MAX6384XS42D2-T can be used in many applications and fields, such as consumer electronics, computer and peripheral applications, automotive, datacom and telecom systems, and industrial controls. The Supervisory monitor and an attached capacitor protect the system from unwanted supply disturbances, reducing noise, and maximizing reliability. The device can also provide a reset signal for microprocessors, memory controllers, and other digital circuits.
The MAX6384XS42D2-T Supervisory IC works by constantly monitoring the power supply that feeds the target circuit. If the power supply level falls below a predetermined threshold, then the IC will sense this and initiate a reset signal to the target circuit. This reset signal will cause the target circuit to reengage the reset signal, ensuring optimal function of the system.
The reset voltage can be programmed to be either active-low or active-high. This ensures maximum compatibility between the IC and many different applications. The timeout feature allows for adjustable post-power-up reset and reset debounce, which can help further improve system reliability and performance. The MAX6384XS42D2-T also features an active-high or active-low enable pin, which can enable or disable the reset signal from the device, allowing for further flexibility in application design.
The MAX6384XS42D2-T Supervisory IC is extremely small and offers outstanding levels of performance and reliability. It can be used in many different applications and is an ideal choice for those looking for an accurate and reliable reset signal generator. Its small form factor, low power consumption, and adjustable reset logic make it perfectly suited for mission-critical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
MAX6384XS42D2-T Datasheet/PDF