| Allicdata Part #: | MAX6388XS41D2-T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX6388XS41D2-T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 |
| More Detail: | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 |
| DataSheet: | MAX6388XS41D2-T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Multi-Voltage Supervisor |
| Number of Voltages Monitored: | 2 |
| Output: | Push-Pull, Totem Pole |
| Reset: | Active High |
| Reset Timeout: | 20 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 4.1V, Adj |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-82A, SOT-343 |
| Supplier Device Package: | SC-70-4 |
| Base Part Number: | MAX6388 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC (Power Management IC’s) are a type of integrated circuit which performs important functions in regulating the various power supplies in modern electronic devices. One popular PMIC family is the MAX6388XS41D2-T series, which is used in a wide range of consumer electronics and is beneficial for applications such as battery monitoring, battery protection, and power regulation. This article will discuss the application field and working principle of the MAX6388XS41D2-T.
Application Field
The MAX6388XS41D2-T is ideal for consumer electronics applications due to its low power consumption, small form factor, and low cost. This PMIC can be used for devices such as smartphones, tablets, and laptops. It is particularly beneficial for devices with high or fluctuating power draw, as it is capable of delivering up to 200mA of power through its buck converter. Additionally, its low quiescent current draw of 1.9µA makes it suitable for battery-intensive applications such as those found in smartphone and tablet applications.
The MAX6388XS41D2-T is also able to monitor the battery voltage of devices such as smartphones and tablets. It features an internal voltage monitor and protection circuit which can protect the device from over voltages and short circuits. This provides greater safety and protection for the device, and ensures that it can operate properly.
Additionally, the MAX6388XS41D2-T can be used in industrial applications due to its robust and reliable design. This PMIC can operate in extreme temperatures and harsh environments, making it suitable for use in harsh industrial environment.
Working Principle
The MAX6388XS41D2-T is composed of a buck converter and a voltage monitor/protection circuit. The local buck converter is composed of two main parts: a transistor and an inductor. The inductor stores energy and supplies this energy to the load in the form of current. The transistor works as a switch which regulates the current that is being supplied to the load. This regulates the amount of power delivered to the load and allows the converter to work more efficiently.
The voltage monitor/protection circuit works by constantly monitoring the voltage of the input source. This circuit is capable of sensing even minor fluctuations in the voltage, and can shut off the output if it senses a voltage that is too high or too low. This circuit can be used to protect the device from over voltages and short circuits.
The MAX6388XS41D2-T is a high-performance PMIC that is capable of delivering up to 200mA of power, and is also capable of monitoring and protecting the input voltage. It is suitable for a variety of consumer electronics and industrial applications due to its robust design and low power consumption. It can be used in both battery-intensive and non-battery-intensive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
MAX6388XS41D2-T Datasheet/PDF