| Allicdata Part #: | MAX6721AUTTGD6+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX6721AUTTGD6+T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 |
| More Detail: | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel ... |
| DataSheet: | MAX6721AUTTGD6+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Multi-Voltage Supervisor |
| Number of Voltages Monitored: | 2 |
| Output: | Open Drain or Open Collector |
| Reset: | Active Low |
| Reset Timeout: | 560 ms Minimum |
| Voltage - Threshold: | 1.11V, 3.075V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOT-23-6 |
| Supplier Device Package: | SOT-23-6 |
| Base Part Number: | MAX6721A |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX6721AUTTGD6+T device from Maxim Integrated is used in a range of application fields, particularly those that require voltage regulators and supervisors. This device is a low-power supervisor with a wide range of features and is used in many consumer orientated products, such as laptop and motherboard motherboards, industrial control systems, automotive power supplies and a variety of other devices. The MAX6721AUTTGD6+T has a number of features that make it an ideal choice for applications that require reliable and efficient power management. The device supports a range of supplies and is often used as a general-purpose voltage regulator.
The device is suitable for both 5V and 3.3V applications and can be easily configured to start up and remain in the expected voltage state. A low power detect feature is provided and the device will signal when the voltage is too low and the system should be reset. A robust power-on reset signal is also provided, ensuring the system is reset on power up, preventing any surprise power-up behavior. The device provides an adjustable watchdog timeout and also supports a power-failure detect.
The MAX6721AUTTGD6+T device has a number of integrated features that make it highly efficient and reliable. It is designed with a low dropout voltage regulator, allowing the device to regulate its output voltage to within a few millivolts of its selected target voltage. The device also features a fast-startup output Voltage range and its adjustable watchdog timer can be programmed for reset or power-down protection. The device also has a programmable interrupt input, allowing the user to select which signals will trigger the watchdog timer.
The MAX6721AUTTGD6+T works with a range of input and output voltages, allowing for a wide range of applications. The device can be configured for different applications, such a voltage detection, power-down, regulation, or current-limiting applications. The device can be used to monitor and activate external devices, such as relays, potentiometers, contactors, switches and LEDs. It can also provide power management functions, such as powering connected devices, monitoring current, and controlling voltage.
The working principle of the MAX6721AUTTGD6+T involves an input voltage connected to a capacitor which charges and supplies a current to the supervisor IC and its output. When the voltage input exceeds a predetermined voltage threshold, the output is adjusted to maintain the output voltage within the specified range. The supervisor IC then monitors the output voltage and will either reset or power-down when the output voltage falls outside the predetermined range. The output voltage range is typically pre-programmed, so the device is easy to configure and use.
The MAX6721AUTTGD6+T device is an ideal choice for systems that require reliable and efficient power management. The device supports a wide range of voltage, current and process control applications, and its adjustable watchdog timer and power-failure detection features make it an ideal choice for reliable, intelligent power management. The device is designed with a low dropout voltage regulator, making it suitable for a wide range of applications, and its adjustable output ensures the correct output voltage is maintained.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX664ESA+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR NEG ADJ 8SO... |
| MAX6320PUK29CY+T | Maxim Integr... | -- | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 2.93V S... |
| MAX691CPE+ | Maxim Integr... | 7.42 $ | 706 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX653CSA+ | Maxim Integr... | 1.37 $ | 302 | IC REG BUCK ADJ/3V 225MA ... |
| MAX6328UR30+T | Maxim Integr... | 0.78 $ | 2500 | IC MPU/RESET CIRC 3.00V S... |
| MAX6759UTTD0+T | Maxim Integr... | 2.62 $ | 1752 | IC DETECT VOLT WINDOW SOT... |
| MAX6838XSD1+T | Maxim Integr... | 3.37 $ | 989 | IC MPU SUPERVISOR SC70-4S... |
| MAX6414UK22+T | Maxim Integr... | 1.02 $ | 2500 | IC RESET MPU LOW PWR SOT2... |
| MAX6368PKA44+T | Maxim Integr... | 7.22 $ | 500 | IC SUPERVISOR MPU LP SOT2... |
| MAX6458UKD3A+T | Maxim Integr... | 1.61 $ | 1000 | IC SUPPLY VOLT MONITR SOT... |
| MAX6705RKA+T | Maxim Integr... | 1.74 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU LV SOT2... |
| MAX6957ATL+ | Maxim Integr... | 6.57 $ | 1543 | IC DRVR DSPL LED 40-TQFN |
| MAX6963ATH+ | Maxim Integr... | 7.87 $ | 4000 | IC DRIVER LED MATRIX 44-T... |
| MAX6956AAX+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP |
| MAX6909EO30+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP... |
| MAX6220ASA-4.1+ | Maxim Integr... | 1.67 $ | 215 | IC VREF SERIES 4.096V 8SO... |
| MAX6785TCA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATT MON TRPL .5% 12TQ... |
| MAX6143AASA25+ | Maxim Integr... | 3.96 $ | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6126BASA25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC... |
| MAX6133A50+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VREF SERIES 5V 8UMAXSe... |
| MAX6338PUB+T | Maxim Integr... | 1.6 $ | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6353TZUK+T | Maxim Integr... | 1.67 $ | 1000 | IC UP SUPERVISORY CIRC SO... |
| MAX6338AUB+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC MONITOR VOLT QUAD 10-U... |
| MAX6313UK38D4-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 3.800V RESET S... |
| MAX6313UK49D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROGRAM 4.900V RESET S... |
| MAX6323EUT23-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/WATCHDG 15-60MS SO... |
| MAX6327UR28-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 2.80V S... |
| MAX6337US24D3-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU LV 2.40V 100MS SOT... |
| MAX6374KA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC WATCHDOG PIN-SELECT SO... |
| MAX6388XS33D1-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 3.30V S... |
| MAX6388XS45D2-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.50V S... |
| MAX6388XS46D6-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU/RESET CIRC 4.63V S... |
| MAX6771TALD4+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 5V/ADJ 8-TD... |
| MAX6865UK21D3L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK26D4S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6865UK21D4L+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6869UK26D3S+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK39D6+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6855UK37D5+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR SOT23-5... |
| MAX6718UKZWD3+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU SOT23-5... |
IC BATTERY BACKUPSupervisor Channel
VOLTAGE DETECTORSupervisor Open Drain or...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Open ...
IC VOLT DETECTOR TO-92-3Supervisor Push-...
IC SUPERVISOR MPU 4.65V WD 8SOICSupervis...
IC SUPERVISOR 2.9V 4-USPSupervisor Open ...
MAX6721AUTTGD6+T Datasheet/PDF