| Allicdata Part #: | MAX7319ATE+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX7319ATE+T |
| Price: | $ 1.30 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TQFN |
| More Detail: | I/O Expander 8 (Input Only) I²C 400kHz 16-TQFN (3x... |
| DataSheet: | MAX7319ATE+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 1.18560 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Number of I/O: | 8 (Input Only) |
| Interface: | I²C |
| Interrupt Output: | Yes |
| Features: | POR |
| Output Type: | -- |
| Current - Output Source/Sink: | 25mA |
| Clock Frequency: | 400kHz |
| Voltage - Supply: | 1.71 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-TQFN (3x3) |
| Base Part Number: | MAX7319 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX7319ATE+T is an interface device belonging to the category of I/O expanders. It is a low-power, highly efficient and compact 8-bit I/O expander with SPI, I2C, and UART interfaces. This device can provide an easy way to extend the I/O ports of any microcontroller, such as Arduino, ARM, or Raspberry Pi, as well as expand and control the input/outputs from multiple sources. The MAX7319ATE+T can also provide an easy way for connecting multiple devices to a single bus.
In terms of its application field, the MAX7319ATE+T is best suited for integrated LED displays, LED matrix displays, LED bar graphs, LED-type keypad control, and LED-type displays. It can also be used for industrial, consumer, medical, and automotive-related applications. The MAX7319ATE+T is also suitable for any application that requires a small form factor, low power consumption and excellent read/write operations.
WORKING PRINCIPLE
The MAX7319ATE+T works in accordance with the SPI, I2C and UART interface protocols that are used to control various input/output functions. The main components of the MAX7319ATE+T include a data register, a register file, an input buffer, an output buffer, and a signal conditioning logic. The data register is composed of eight 8-bit registers that are used to store 8 bytes of information related to the port’s functions such as direction, pull-up, input logic voltage, etc. The register file is composed of two 32-bit registers that contain input/output data and an 8-bit register that contains the status of a port.
The input buffer is responsible for the detection of each pin\'s level prior to any input/output operations. The output buffer is used to output the desired logic voltage level when an output pin is set to "high" or "low." Lastly, the signal conditioning logic is responsible for the regulation of voltages and the management of data transmission on the bus.
The MAX7319ATE+T can be used to quickly add up to eight I/O ports to your system. It features an auto-retriggerable interrupt source and programmable digital pull-up resistors. The MAX7319ATE+T is available in space-saving SOIC-8 narrow package with an operating temperature range of -40 °C to +125°C. The MAX7319ATE+T is ideal for applications that require the expansion of I/O ports with a compact form factor, low power consumption and excellent read/write operations.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX734ESA | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC PROG SUPP FLASH MEM 12... |
| MAX705CPA+ | Maxim Integr... | 5.57 $ | 1044 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX7326ATG+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| MAX7300ATI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C QFNI/... |
| MAX708TCUA+T | Maxim Integr... | 3.12 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU 8-UMAXS... |
| MAX7501MSA+T | Maxim Integr... | 0.75 $ | 1000 | SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SO... |
| MAX734CSA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROG SUPP FLASH MEM 12... |
| MAX77596ETBA+T | Maxim Integr... | 0.99 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 0.3A SYNC ... |
| MAX793RCPE+ | Maxim Integr... | 16.72 $ | 100 | IC SUPERVISOR MPU 16-DIPS... |
| MAX7328AAP+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20... |
| MAX702CSA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC PWR SUPPLY MON 8-SOICS... |
| MAX701CSA+T | Maxim Integr... | 2.37 $ | 1000 | IC PWR SUPPLY MON 8-SOICS... |
| MAX704RESA+T | Maxim Integr... | 5.57 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU 8-SOICS... |
| MAX7347AEE+ | Maxim Integr... | 1.48 $ | 1000 | IC CNTRL SW SOUND 16-QSOP... |
| MAX72951+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SAS EXPANDER |
| MAX7408EPA+ | Maxim Integr... | 3.4 $ | 111 | IC FILTER LOWPASS 5TH 8DI... |
| MAX7440ESD+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC FILTER RECON VID 14-SO... |
| MAX7503MSA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SO... |
| MAX7313ATG+ | Maxim Integr... | 2.58 $ | 1318 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| MAX7412CPA+ | Maxim Integr... | 2.37 $ | 1000 | IC FILTER LOWPASS 5TH 8DI... |
| MAX77696CEWI+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR INV PWM 8-SO... |
| MAX739EWE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK BOOST INV -5V... |
| MAX731CWE+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BOOST 5V 1.5A 16SO... |
| MAX71334LECQ+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SOC 128K FLASH 100LQFP... |
| MAX703CSA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SUPERVISOR MPU 8-SOICS... |
| MAX792LCPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPRVSRY CIRC 4.62... |
| MAX72024C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SAS EXPANDER |
| MAX708CUA-TG | ON Semicondu... | 0.2 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY 4.38V ... |
| MAX757CSA+T | Maxim Integr... | 1.82 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 8SOICBoo... |
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIPI/O Expander...
IC I/O EXPANDER I2C 4B 16QSOPI/O Expande...
SMBUS-GPIO EXPANDER; 16 GPIO PINI/O Expa...
8-BIT I2C-BUS AND SMBUS I/O PORTI/O Expa...
IC I2C 8BIT LP 16SOICI/O Expander 8 IC, ...
IC I2C 8BIT LP 16SOICI/O Expander 8 IC, ...
MAX7319ATE+T Datasheet/PDF