| Allicdata Part #: | MAX7328AAP+T-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX7328AAP+T |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20SSOP |
| More Detail: | I/O Expander 8 2-Wire 100kHz 20-SSOP |
| DataSheet: | MAX7328AAP+T Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Number of I/O: | 8 |
| Interface: | 2-Wire |
| Interrupt Output: | No |
| Features: | -- |
| Output Type: | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink: | -- |
| Clock Frequency: | 100kHz |
| Voltage - Supply: | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package: | 20-SSOP |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX7328AAP+T is an I/O Expander in Interface category. This device brings out high-current outputs and low-power consumption in a small TSSOP package. It is used to increase the number of IO lines in a system, and provide output current rating up to 100 mA. More importantly, it allows users to have more control over their I/O lines.
Application Field
The MAX7328AAP+T is widely employed in smart home, telecom, and vehicle automation products. It provides a cost-optimized solution for applications requiring additional I/O ports and no extra power. Thus, it becomes a valuable solution for a variety of applications, such as board-level monitoring, remote metering, basic control and residential gateway products.
In addition, the device provides protection against shorts and ESD, but it is not suitable for automotive applications. Nevertheless, its wide supply range, low power, and small package size make it suitable for general non-automotive applications.
Working Principle
The MAX7328AAP+T functions as a universal I/O Expander. When the IO line voltage is high enough, the device will switch on the outputs. When the IO line voltage is low enough, the outputs will switch off. This action is called latching, and it is controlled by the GPIO lines of the device.
The MAX7328AAP+T interfaces to the system host via a 3-wire SPI or I2C serial interface. The device supports up to seven additional address bits, so up to 128 MAX7328AAP+T devices can be connected on the same bus. The device also includes an internal EEPROM with a 10-bit user programmable address to identify the device in a system.
The MAX7328AAP+T has two output “C” and “D”, representing different logic states. When the IO is low, the output “C” is on and the output “D” is off. When the IO is high, the output “D” is on and the output “C” is off.
The device can be used to control up to 8 IO lines with 4-bit addressing, which can be used to drive LEDs, level shift, and control relays. An additional two bits are used for output control and two more for input sense. The device can also be used for controlling 8 LEDs in a PWM dimming control.
This device provides a wide range of features, including no CPU overhead and no need for special software , a large number of power and package options, full Inter-Integrated Circuit (I2C) compliance, low-power low-voltage operation, overvoltage protection, and built-in watchdog timer.
Conclusion
The MAX7328AAP+T is an I/O Expander in Interface category, which is typically used to increase the number of IO lines available and provide output current rating up to 100 mA. It is a cost-optimized solution and is suitable for a variety of applications, like board-level monitoring, remote metering, basic control and residential gateway products. The device interfaces to the system host via either a 3-wire SPI or I2C serial interface, and supports up to seven additional address bits, with an internal EEPROM with a 10-bit user programmable address for device identification. It also comes with features including no CPU overhead and no need for special software, multiple power and package options, I2C compliance, low-power/low-voltage operation, overvoltage protection, as well as a built-in watchdog timer.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX734ESA | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC PROG SUPP FLASH MEM 12... |
| MAX705CPA+ | Maxim Integr... | 5.57 $ | 1044 | IC MPU SUPERVISORY CIRCUI... |
| MAX7326ATG+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| MAX7300ATI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C QFNI/... |
| MAX708TCUA+T | Maxim Integr... | 3.12 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU 8-UMAXS... |
| MAX7501MSA+T | Maxim Integr... | 0.75 $ | 1000 | SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SO... |
| MAX734CSA-T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC PROG SUPP FLASH MEM 12... |
| MAX77596ETBA+T | Maxim Integr... | 0.99 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 0.3A SYNC ... |
| MAX793RCPE+ | Maxim Integr... | 16.72 $ | 100 | IC SUPERVISOR MPU 16-DIPS... |
| MAX7328AAP+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC I/O EXPANDER I2C 8B 20... |
| MAX702CSA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC PWR SUPPLY MON 8-SOICS... |
| MAX701CSA+T | Maxim Integr... | 2.37 $ | 1000 | IC PWR SUPPLY MON 8-SOICS... |
| MAX704RESA+T | Maxim Integr... | 5.57 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPU 8-SOICS... |
| MAX7347AEE+ | Maxim Integr... | 1.48 $ | 1000 | IC CNTRL SW SOUND 16-QSOP... |
| MAX72951+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SAS EXPANDER |
| MAX7408EPA+ | Maxim Integr... | 3.4 $ | 111 | IC FILTER LOWPASS 5TH 8DI... |
| MAX7440ESD+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC FILTER RECON VID 14-SO... |
| MAX7503MSA+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SO... |
| MAX7313ATG+ | Maxim Integr... | 2.58 $ | 1318 | IC I/O EXPANDER I2C 16B 2... |
| MAX7412CPA+ | Maxim Integr... | 2.37 $ | 1000 | IC FILTER LOWPASS 5TH 8DI... |
| MAX77696CEWI+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG CTRLR INV PWM 8-SO... |
| MAX739EWE+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG BUCK BOOST INV -5V... |
| MAX731CWE+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BOOST 5V 1.5A 16SO... |
| MAX71334LECQ+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SOC 128K FLASH 100LQFP... |
| MAX703CSA+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC SUPERVISOR MPU 8-SOICS... |
| MAX792LCPE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPRVSRY CIRC 4.62... |
| MAX72024C+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SAS EXPANDER |
| MAX708CUA-TG | ON Semicondu... | 0.2 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISORY 4.38V ... |
| MAX757CSA+T | Maxim Integr... | 1.82 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 8SOICBoo... |
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIPI/O Expander...
IC I/O EXPANDER I2C 4B 16QSOPI/O Expande...
SMBUS-GPIO EXPANDER; 16 GPIO PINI/O Expa...
8-BIT I2C-BUS AND SMBUS I/O PORTI/O Expa...
IC I2C 8BIT LP 16SOICI/O Expander 8 IC, ...
IC I2C 8BIT LP 16SOICI/O Expander 8 IC, ...
MAX7328AAP+T Datasheet/PDF