| Allicdata Part #: | MB90594GPF-GS-165E1-ND |
| Manufacturer Part#: |
MB90594GPF-GS-165E1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor Corp |
| Short Description: | IC MCU 16BIT 256KB MROM 100QFP |
| More Detail: | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90590G Microcontroller IC 16... |
| DataSheet: | MB90594GPF-GS-165E1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Supplier Device Package: | 100-PQFP (20x14) |
| Package / Case: | 100-BQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | External |
| Data Converters: | A/D 8x8/10b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 6K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | Mask ROM |
| Series: | F²MC-16LX MB90590G |
| Number of I/O: | 78 |
| Peripherals: | POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | CANbus, EBI/EMI, SCI, Serial I/O, UART/USART |
| Speed: | 16MHz |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | F²MC-16LX |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Category: Embedded – Microcontrollers
MB90594GPF-GS-165E1 is a single-chip 16-bit microcontroller that integrates a high-performance RISC core, multiple clock sources, Flash memory, SRAM, and an array of communication and peripheral functions. Using the MB90594GPF-GS-165E1 as the main processor enables designers to reduce cost, board size and system complexity, resulting in time-to-market advantages for their designs. This microcontroller is widely implemented in a variety of embedded applications.
MB90594GPF-GS-165E1 Application Fields
1. Consumer Electronics: MB90594GPF-GS-165E1 is an ideal choice for consumer products such as digital set-top boxes, PDAs, gaming consoles, TV/DVD players and home theatre systems. It provides a wide range of peripheral functions and integrated analog-to-digital and digital-to-analog conversion capabilities, making it suitable for use in audio/video and battery-operated products.
2. Automotive: MB90594GPF-GS-165E1 is used in a variety of automotive applications such as navigation, telematics, safety systems and in-vehicle entertainment systems. It features fast reaction times and safety features such as memory protection and watchdog timers that enable it to meet the strict automotive operating requirements.
3. Industrial: MB90594GPF-GS-165E1 is widely used in industrial applications such as motor controllers, automatic meter reading, HVAC control and building automation. Its fast processing and low power consumption make it ideal for these applications. It also features a variety of communication interfaces, allowing for the integration of a variety of peripheral devices.
MB90594GPF-GS-165E1 Working Principle
MB90594GPF-GS-165E1 follows the von Neumann architecture, whereby instructions are triples - a condition statement, an operation code and optionally an operand. This is based on the principle that all instructions can be represented by a three-tuple which is executed sequentially beginning at a predetermined address in memory. The processor consists of three main parts: the ALU, the register file and the controller. The ALU carries out the actual execution of instructions, while the register file stores the instruction to be executed and its associated data. The controller then reads and decodes the instruction and signals the ALU to carry out the appropriate operation. All three components then receive, store, and interpret all information.
The MB90594GPF-GS-165E1 also features a range of on-chip peripherals such as timers, UARTs, CANbus, and analog-to-digital converters. These peripherals allow the implementation of more complex functions and aid in the communication with external devices. The clock frequency is adjustable and can be varied depending on the application requirements.
In addition, the MB90594GPF-GS-165E1 includes an array of on-chip memory which includes both Flash memory and SRAM. The Flash memory stores the program code and provides error correction and data retention features, while the SRAM is used for both program code and data storage. All of these features combine to provide a highly efficient yet cost-effective solution for embedded applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MB90022PF-GS-113-BNDE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 ... |
| MB90022PF-GS-274E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 ... |
| MB90022PF-GS-426E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 ... |
| MB90024PMT-GS-351E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 ... |
| MB90025FPMT-GS-222E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 ... |
| MB90347ASPFV-GS-465E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90347DASPFV-GS-562E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90347ESPMC-GS-670E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90349CASPFV-GS-506E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 256KB MROM 1... |
| MB90349CEPF-G-410E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 256KB MROM 1... |
| MB90351ASPMC-GS-116E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB MROM 64... |
| MB90351ESPMC-GS-174E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB MROM 64... |
| MB90352ESPMC-GS-219E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 6... |
| MB90437LPF-GS-421E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB MROM 10... |
| MB90438LSPMC-G-556E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90438LSPMC-G-565-JNE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90497GPMC-GS-212E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB MROM 64... |
| MB90543GSPMC-G-110E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90867ASPFV-G-136-JNE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90922NCSPMC-GS-169E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 256KB MROM 1... |
| MB90673PF-GT-350-BND-BE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB MROM 80... |
| MB90224PF-GT-292-BND | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 96KB MROM 12... |
| MB90347ASPFV-G-231 | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90427GAVPF-GS-344 | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB MROM 10... |
| MB90548GSPMC-GS-280-BND | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90549GPF-G-358 | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 256KB MROM 1... |
| MB90598GPFR-G-124-BND | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB MROM 1... |
| MB90025FPMT-GS-312E1 | Cypress Semi... | 11.78 $ | 1000 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 ... |
| MB90F438LSPFV-GE1 | Cypress Semi... | 13.85 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| MB90F352TESPMC-GSE1 | Cypress Semi... | 14.23 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| MB90F949APFR-GS-SP | Cypress Semi... | 15.32 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 256KB FLASH ... |
| MB90F020CPMT-GS-9062 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU MICOM FLASH 120LQF... |
| MB90F022CPF-GS-9139 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP... |
| MB90F022CPF-GS-9164 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP... |
| MB90F022CPF-GS-9171 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP... |
| MB90F023PF-GS-9004 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP... |
| MB90F023PF-GS-9012 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP... |
| MB90022PF-GS-322E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC ANALOG |
| MB90483CPMC-G-241E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC ANALOG |
| MB90F598GPFR-GSE1 | Cypress Semi... | 18.02 $ | 461 | IC MCU 16BITFMC-16LX FMC-... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
MB90594GPF-GS-165E1 Datasheet/PDF