| Allicdata Part #: | SPMB91F479PMC1-GE1-ND |
| Manufacturer Part#: |
MB91F479PMC1-GE1 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor Corp |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP |
| More Detail: | FR60 RISC FR MB91470 Microcontroller IC 32-Bit 80M... |
| DataSheet: | MB91F479PMC1-GE1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 512KB (512K x 8) |
| Supplier Device Package: | 144-LQFP (16x16) |
| Package / Case: | 144-LQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | External |
| Data Converters: | A/D 12x8/10b, 4x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | FR MB91470 |
| Number of I/O: | 113 |
| Peripherals: | DMA, PWM, WDT |
| Connectivity: | EBI/EMI, I²C, FIFO, SIO |
| Speed: | 80MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | FR60 RISC |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MB91F479PMC1-GE1 (hereafter referred to as the MB91F479) is a general-purpose 8-bit microcontroller designed to enable embedded design engineers to quickly and easily create reliable and cost-effective embedded systems. It is designed to be hardware and software compatible with existing 8-bit microcontrollers making existing designs easier to upgrade if necessary. The MB91F479 can interface with a variety of different system components such as a wide range of analog sensors, digital logic ICs, and other peripheral devices, making it an ideal solution for embedded systems applications in home appliances and automotive control systems.
Application Field of MB91F479PMC1-GE1
The MB91F479 is well suited for embedded system applications that require high-performance processing and enhanced, reliable operation. It is ideal for applications in automotive control systems, such as engine and powertrain control systems, and home appliances, such as washers and refrigerators. Additionally, it is suitable for appliances and systems related to industrial control and remote monitoring.
The MB91F479 is an 8-bit microcontroller with features such as pulse width modulation (PWM), serial communication, and analog-to-digital conversion (ADC). This makes it particularly well suited for automotive control systems which require high performance and reliable, real-time response. Additionally, its integrated sensor and communication interface allows for seamless integration of other components, making it suitable for use in home appliance and industrial control systems.
MB91F479PMC1-GE1 Working Principle
The MB91F479 is an 8-bit MCU equipped with an on-board memory to store code, data and settings. It has both an internal and external bus which allows it to interface with a variety of system components and peripherals. The internal bus is used to access on-board registers and memory while the external bus is used to access external components. The exact memory and processor configuration depends on the specific model of the MB91F479.
The MB91F479 has a number of peripheral interfaces, including I2C and SPI, as well as PWM, A/D and D/A converter, and serial communication interfaces (SCI) which allow communications between multiple processors. Additionally, the microcontroller provides a high level of flexibility, with a wide range of configurable peripheral functions, which can be tailored to specific application requirements.
The MB91F479 runs on power supplied from an external source. Its power requirements are dependant on the specific use case, as the power requirements will change depending on the number of peripherals and components interfaced with the microcontroller. Additionally, the MB91F479 can be programmed with a number of different development software tools, such as the Renesas e2 studio and High-performance Embedded Workshop.
Conclusion
The MB91F479 is an 8-bit microcontroller designed to provide a cost-effective and reliable solution for embedded system applications. It is well suited for embedded systems applications in home appliances, automotive control systems, and industrial control systems. It features pulse width modulation, serial communication, and analog-to-digital conversion, making it suitable for these applications. Additionally, it can be programmed with a wide range of software development tools, making it easy to use for experienced and novice embedded system designers alike.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MB91016PFV-GS-128E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144L... |
| MB91213APMC-GS-155E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB MROM 1... |
| MB91248SZPFV-GS-130E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91248SZPFV-GS-189E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91213APMC-GS-108K5E1 | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB MROM 1... |
| MB91F585ASGPMC1-GTE1 | Cypress Semi... | 12.84 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 576KB FLASH ... |
| MB91F369GAPQS1-G-N1K5E1 | Cypress Semi... | 22.15 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| MB91F213APMC-GSK5E1 | Cypress Semi... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB FLASH ... |
| MB91F196BGL1-GE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FLASH* Micro... |
| MB91243PFV-GS-132K5E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144L... |
| MB91248ZPFV-GS-169K5E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91F127PMC-G-JNE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC ANALOG |
| MB91F356BPMC-G-YE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC ANALOG |
| MB91F465BBPMC-GS-N2K5E2 | Cypress Semi... | 7.97 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB FLASH ... |
| MB91F777DPMC-GSK5E1 | Cypress Semi... | 8.82 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1.125MB FLA ... |
| MB91F523FSCPMC-GTE2 | Cypress Semi... | 12.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 448KB FLASH ... |
| MB91F53BCSEQ-GSAE2 | Cypress Semi... | 12.42 $ | 1000 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 2... |
| MB91F587LBPMC-GTK5E1 | Cypress Semi... | 19.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 14... |
| MB91243PFV-GS-122E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144L... |
| MB91243PFV-GS-122K5E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144L... |
| MB91248SZPFV-GS-121K5E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91248SZPFV-GS-138K5E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91F248SZPFV-GSK5E1 | Cypress Semi... | 10.65 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| MB91F467SAPMC-C0039 | Cypress Semi... | 11.78 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 17... |
| MB91F469GAPB-GS-K6 | Cypress Semi... | 12.15 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2.112MB FLSH... |
| MB91F594BHSPMC-GSK5E1 | Cypress Semi... | 13.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 20... |
| MB91F469QAPB-GSK6E1 | Cypress Semi... | 17.8 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2MB FLASH 32... |
| MB91243PFV-GS-150E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144L... |
| MB91F109PFR-GE1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC ANALOG |
| MB91213APMC-GS-170K5E1 | Cypress Semi... | 10.26 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB MROM 1... |
| MB91F526BHBPMC1-GS-F4E1 | Cypress Semi... | 13.5 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64... |
| MB91F063BSPMC-GSK5E2 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 2... |
| MB91F067CSPMC1-GSE1 | Cypress Semi... | 17.68 $ | 1000 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 1... |
| MB91F53ACSEQ-GSAE2 | Cypress Semi... | 20.31 $ | 1000 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 2... |
| MB91248ZPFV-GS-530K5E1 | Cypress Semi... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91213APMC-GS-180K5E1 | Cypress Semi... | 4.3 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 544KB MROM 1... |
| MB91F573BHPMC-GSK5E2 | Cypress Semi... | 6.41 $ | 1000 | IC MCU FLASH MICOM-0.09 1... |
| MB91F527RSCEQ-GSK5E2 | Cypress Semi... | 9.44 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH ... |
| MB91248SZPFV-GS-541K5E1 | Cypress Semi... | 9.48 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB MROM 1... |
| MB91F469GBPB-GSER-270571 | Cypress Semi... | 10.05 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 2.112MB FLSH... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
MB91F479PMC1-GE1 Datasheet/PDF