| Allicdata Part #: | MMSZ4692-E3-18-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ4692-E3-18 |
| Price: | $ 0.03 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 |
| More Detail: | Zener Diode 6.8V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
| DataSheet: | MMSZ4692-E3-18 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10000 +: | $ 0.02249 |
Specifications
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 6.8V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 500mW |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 5.1V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOD-123 |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
MMSZ4692-E3-18 is type of Zener diode, which is a semiconductor device that allows electric current to flow in one direction only. It is used to regulate voltage in a wide variety of applications, such as power supplies, circuit protection and even amplifiers. It has a low threshold voltage and is suitable for use in low voltage applications. This article will focus on the application field and working principle of the MMSZ4692-E3-18.Application Field
MMSZ4692-E3-18 can be applied in a wide range of applications. Its most typical use is in power supplies, especially in computers and consumer electronics. It provides reliable voltage regulation, and can be used to prevent overvoltage and electrical surges.It is also widely used in reverse voltage protection, or ‘crowbar’ protection, in which the diode disconnects current if the voltage rises to a predetermined level. MMSZ4692-E3-18 is very suitable for such applications, as it has a low breakdown voltage and can handle high current. Lastly, MMSZ4692-E3-18 can also be used in amplifiers, as it helps to ensure that the amplifier’s voltage is maintained at a set level. This is important for the proper functioning of the amplifier, as it prevents the output signal from exceeding the maximum voltage level.Working Principle
The MMSZ4692-E3-18 operates on the principle of the zener breakdown effect, in which electron-hole pairs are created at a specific voltage, allowing electric current to flow in both directions. The zener voltage is the voltage at which the zener breakdown effect occurs, and it dictates the reverse breakdown voltage of the diode. When forward biased, MMSZ4692-E3-18 allows current to flow only in the forward direction. When biased in reverse, the diode begins to conduct current only when the reverse voltage reaches the diode’s breakdown voltage. At this point, a large amount of current flows and the voltage is maintained at the breakdown voltage.Conclusion
MMSZ4692-E3-18 is a type of Zener diode used for voltage regulation, reverse voltage protection and amplifiers. It operates on the principle of the zener breakdown effect, in which electron-hole pairs are created at a specific voltage, allowing electric current to flow in both directions. It is a reliable, low-cost component and can be used in a wide range of applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MMSZ" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
Latest Products
1N5955BE3/TR13
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
1N5335E3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335E3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335C/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ4692-E3-18 Datasheet/PDF