| Allicdata Part #: | MMSZ5227B-E3-08GITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ5227B-E3-08 |
| Price: | $ 0.04 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 |
| More Detail: | Zener Diode 3.6V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
| DataSheet: | MMSZ5227B-E3-08 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3000 +: | $ 0.03043 |
| 6000 +: | $ 0.02646 |
| 15000 +: | $ 0.02249 |
| 30000 +: | $ 0.02117 |
| 75000 +: | $ 0.01985 |
| 150000 +: | $ 0.01764 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 3.6V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 24 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 15µA @ 1V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOD-123 |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MMSZ5227B-E3-08 is part of the multitude of diodes available on the market that can be classified as a Zener diode. A Zener diode is a single diode which acts as a voltage regulator. It is a type of diode that is designed to allow current to flow in the forward direction while flowing in the reverse direction when the voltage exceeded predetermined limits. It is heavily utilized by engineers and is a popular component for electronic projects.
The MMSZ5227B-E3-08 can be used in a variety of different fields, most notably as a voltage regulator for both consumer and commercial applications. It is also used for radio frequency interference (RFI) suppression, surge protection, power supply line regulation and over-voltage protection. It is an important component for mitigating too high voltage, particularly in low voltage voltage systems. It is also used in audio and video circuits to prevent the voltage from going above a certain amount and thus causing distortion in the signal. Due to the constant voltage, it is often used in applications where the fluctuations of voltage could cause a change in the current drawn, such as transistors or integrated circuits.
The MMSZ5227B-E3-08 can be used in either a single diode configuration or in a multiple diode variety depending on the application. A single diode is usually used to regulate low-level voltages such as in transistors or amplifiers. Multiple diodes are often employed in a more powerful configuration to handle higher voltages and reduce electrical noise. The higher the voltage, the greater the number of diodes used.
The working principle of the MMSZ5227B-E3-08 is relatively straightforward. When voltage is below the Zener voltage rating (Vz), the diode acts like a normal diode and only allows current to flow in the forward direction. However, when the voltage increases to or above the Zener voltage rating (Vz), it allows current to flow in both the forward and reverse directions, thus limiting the voltage to a constant value. This is why it is used in many applications such as audio and video equipment, where it is often required to prevent audio and video signals from becoming distorted due to too high of a voltage.
The MMSZ5227B-E3-08 is a powerful and versatile Zener diode that can be used in a range of different applications. It can be used for voltage regulation, over-voltage protection, RFI suppression, and surge protection. It is able to dramatically reduce electrical noise and it can be used in both single and multiple diode configurations. Its versatility makes it a great choice for many engineering projects.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ5227B-E3-08 Datasheet/PDF