MMSZ5228BS-7 Discrete Semiconductor Products |
|
| Allicdata Part #: | MMSZ5228BSDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ5228BS-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323 |
| More Detail: | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 |
| DataSheet: | MMSZ5228BS-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 3.9V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 200mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 23 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 1V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-76, SOD-323 |
| Supplier Device Package: | SOD-323 |
| Base Part Number: | MMSZ5228B |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MMSZ5228BS-7 is a Zener diode, or a type of diode especially designed to operate in reverse-bias junction breakdown. It belongs to the Single Rectifier Diode from the Diodes - Zener family. It has a power rating of 500mW (0.5W), a forward voltage drop of 1.4V, and maximum operating temperature of 125 degrees Celsius.
The field of application for the MMSZ5228BS-7 is primarily electronic circuits, due to its features ensuring steady and dependable power when powered with AC or DC current. It is especially used in circuits that require accuracy and reliability when managing certain voltage levels, such as circuit protection devices, voltage regulators and other. The fact that the MMSZ5228BS-7 has a forward voltage drop of 1.4V means that it is particularly suited for power supplies and in systems operating on 3.3V or 5V.
The working principle of the MMSZ5228BS-7 is based on the Zener effect. It is the reverse-bias breakdown of a p-n junction due to the strong electric field created by charge carriers. The MMSZ5228BS-7 works by controlling the current going through the diode, due to its Zener breakdown voltage. When a voltage level above the Zener voltage of the diode is applied to it, the diode starts to conduct. This allows the diode to regulate the voltage, so that it never goes above the breakdown voltage. This current regulation is especially useful in power supplies, as it prevents overvoltages created by disturbances.
In summary, the MMSZ5228BS-7 is a powerful, steady and reliable Zener diode, belonging to the Single Rectifier Diode family, from the Diodes - Zener family. Its main application is in the field of electronic circuits, specifically circuit protection devices and voltage regulators, due to its peak power rating of 500mW and its forward voltage drop of 1.4V. The Zener effect, which lies at the basis of the working principle of the MMSZ5228BS-7, allows for current regulation, which is paramount for perfect operation in power supplies.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ5228BS-7 Datasheet/PDF