| Allicdata Part #: | MMSZ5231BSDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ5231BS-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 |
| More Detail: | Zener Diode 5.1V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 |
| DataSheet: | MMSZ5231BS-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 5.1V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 200mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 17 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-76, SOD-323 |
| Supplier Device Package: | SOD-323 |
| Base Part Number: | MMSZ5231B |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MMSZ5231BS-7 diode is a type of single Zener diode, it is widely used in various applications because of its high stability and large power handling capacity. The MMSZ5231BS-7 is applicable to electron equipment, such as television and telephone, etc. It can also be used in automotive and military fields.The MMSZ5231BS-7 has high stability in a wide range of temperature, voltage and current. The junction temperature range is -65 to +150°C, the voltage range is 4.7 to 5.6V, and the power range is 1/2W to 2W. Its power derating characteristics make it suitable for use in higher power electronic devices.In terms of working principle, MMSZ5231BS-7 diode follows the same principle as other Zener diodes. It has two regions for the current to flow: a forward-biased region, and a reverse-biased region. When a forward bias is applied, the electrons in the P-type material move towards the anode, while the holes in the N-type material move towards the cathode. This movement causes electrons to move freely and create a current. When a reverse bias is applied, the electrons in the P-type material will move away from the anode and the holes in the N-type material will move away from the cathode. This stops the free flow of electricity, thus creating a reverse bias.The MMSZ5231BS-7 is able to maintain voltage regulation, as it is able to quickly adjust the current to maintain a constant voltage. The voltage and current will remain constant regardless of whether the current flow is greater or less than the necessary level. This ensures that the applied voltage is stabilized at the desired level.The MMSZ5231BS-7 is a reliable single Zener diode that is suitable for use in a wide range of applications. Its temperature and power handling capability makes it an excellent option for use in high power electronic devices. Furthermore, its voltage regulation capability makes it dependable and efficient in maintaining stable voltage levels in electronic equipment.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MMSZ" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
Latest Products
1N5955BE3/TR13
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
1N5335E3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335E3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335C/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ5231BS-7 Datasheet/PDF