MMSZ5234B-7 Discrete Semiconductor Products |
|
| Allicdata Part #: | MMSZ5234BDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ5234B-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 |
| More Detail: | Zener Diode 6.2V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
| DataSheet: | MMSZ5234B-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 6.2V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 7 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 4V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOD-123 |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
| Base Part Number: | MMSZ5234B |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MMSZ5234B-7: Introduction
The MMSZ5234B-7 diode is a piece of electronic device developed by Motorola. It belongs to the family of single-zone zener diodes and is used in a wide range of applications. Its high-performance characteristics, wide operating temperature range and increased reliability make it an ideal choice for applications such as voltage regulation, static switching, wave-shaping and low power circuits.MMSZ5234B-7 Application Field and Working Principle
The MMSZ5234B-7 diode is mainly used for voltage regulation, wave-shaping, static switching and low power circuits. In these applications, the device acts like a reverse-biased or \'Zener\' diode. When connected in a reverse-biased pair, the MMSZ5234B-7 acts as a temperature controlled switch, or static regulator. When the voltage on the device exceeds the specified breakdown voltage (VD), it will produce a very large current, depending on the load. The reverse breakdown voltage is the main parameter of the diode, and varies with the diode\'s temperature. The breakdown voltage also determines the maximum power dissipation of the diode.When used in wave-shaping and low power circuits, the MMSZ5234B-7 provides a fast switching action, with a low differential voltage. The on-state voltage is usually very low. The reverse breakdown voltage of the diode is quite low and provides a great flexibility in designing the circuits.If the device is used in static switching applications, it produces a reliable and fast switching action. The MMSZ5234B-7 can be used in a wide range of static switching applications such as in touchpads, PWM power supplies and gate switches. The device has very low input threshold voltage and high output current carrying capacity.In addition, the MMSZ5234B-7 diode is also very reliable as compared to other Zener diodes. The device has very low leakage current and very low dissipation factor. The device is built using advanced packaging technology and components, which make it suitable for long-term reliability and superior performance.Conclusion
The MMSZ5234B-7 diode is a very reliable and efficient device, used in a wide range of applications including voltage regulation, wave-shaping, static switching and low power circuits. It has a wide operating temperature range and low leakage current. The device also has a low input threshold voltage and high output current carrying capacity, making it a great choice for applications requiring fast switching action.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MMSZ" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
Latest Products
1N5955BE3/TR13
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
1N5335E3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335E3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335C/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ5234B-7 Datasheet/PDF