| Allicdata Part #: | MMSZ5241B-FDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ5241B-7-F |
| Price: | $ 0.03 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 |
| More Detail: | Zener Diode 11V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
| DataSheet: | MMSZ5241B-7-F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3000 |
| 1 +: | $ 0.03000 |
| 10 +: | $ 0.02910 |
| 100 +: | $ 0.02850 |
| 1000 +: | $ 0.02790 |
| 10000 +: | $ 0.02700 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 11V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 22 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2µA @ 8.4V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOD-123 |
| Supplier Device Package: | SOD-123 |
| Base Part Number: | MMSZ5241B |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MMSZ5241B-7-F Application Field and Working Principle
Introduction
The MMSZ5241B-7-F is a member of the single Zener diode family. It has been extensively used in the automotive, telecommunications, electronics and computer engineering fields. Apart from being of high quality and reliability, it has several features that make it unique. It is a Zener diode with a rated voltage of 7V, a maximum reverse breakdown voltage of ±5V, a maximum forward current of 4mA, and a maximum reverse current of 4.5mA. It has a nominal capacitance of 0.4pF, a maximum power dissipation of 400mW, and a long term power rating of 200mW. A more detailed look into the applications and working principle of the MMSZ5241B-7-F will be discussed below.Applications
The MMSZ5241B-7-F is ideal for use in a wide range of automotive and computer applications. Its small size, high voltage, and low resistance make it an ideal choice for automotive circuits, such as car alarms, headlights, and power windows. Additionally, the MMSZ5241B-7-F is suitable for use in low current applications where its voltage stability comes in handy, making it suitable for use in ISDN and cable TV circuits, for example. The MMSZ5241B-7-F is also utilized in the design of clock circuits, high-side driving circuits, voltage regulators, over-voltage protection circuits, and current limiting circuits.Working Principle
A Zener diode consists of two regions, the cathode and anode. A Zener diode does not behave like a regular diode; instead, it has an extra feature. When the anode voltage of the diode exceeds its so-called Zener voltage or breakdown voltage, the diode gets turned on and conducts current in the reverse direction (from the cathode to the anode). The MMSZ5241B-7-F is particularly suitable for use as a voltage reference, since its 7V breakdown voltage makes it convenient to use in a wide range of circuits. When the cathode voltage of the MMSZ5241B-7-F exceeds 7V, the diode forward conducts current and thus the voltage across the diode remains constant, no matter how much voltages is applied to the anode. This characteristic makes the MMSZ5241B-7-F ideal for bulk voltage regulation, as the voltage across the diode remains constant and therefore the circuit remains stable.Conclusion
To summarize, the MMSZ5241B-7-F is an ideal choice for many automotive and computer applications. Its voltage stability and accurate regulation capability give it an edge over other types of diodes. Its capacity to forward conduct current, even if the voltage applied on the anode exceeds the Zener voltage, makes it ideal for voltage regulation applications. With all that said, the MMSZ5241B-7-F is a quality diode that is an excellent choice for any number of applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MMSZ" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
Latest Products
1N5955BE3/TR13
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
1N5335E3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335E3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335C/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ5241B-7-F Datasheet/PDF