MMSZ5254BS-7 Discrete Semiconductor Products |
|
| Allicdata Part #: | MMSZ5254BSDITR-ND |
| Manufacturer Part#: |
MMSZ5254BS-7 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 |
| More Detail: | Zener Diode 27V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 |
| DataSheet: | MMSZ5254BS-7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 27V |
| Tolerance: | ±5% |
| Power - Max: | 200mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 41 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 21V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 900mV @ 10mA |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SC-76, SOD-323 |
| Supplier Device Package: | SOD-323 |
| Base Part Number: | MMSZ5254B |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The MMSZ5254BS-7 is a single Zener diode. This diode has many different names such as a voltage regulator, voltage reference or transient suppressor. This device is specifically designed for use as a voltage regulator or reference for various applications and is manufactured with a wide variety of materials and shapes to enable designers to customize their circuits for specific applications. This diode has a low breakdown voltage, high current capabilities and is designed to be easy to install in any circuit.Application Field
This type of diode can be used in many different applications where a voltage regulator or reference is required. It is often used in devices such as power supplies, motor controls and audio amplifiers where it is necessary to stabilize the voltage. It can also be used in digital and analog circuits to provide voltage reference for various components. The diode can also be used to protect sensitive circuits from transient voltages.Working Principle
The MMSZ5254BS-7 works by allowing a current to flow in one direction, while blocking a current in the opposite direction. This creates an electrical barrier between the two directions, allowing the voltage to remain constant. This action is often used to create a voltage regulator or reference voltage across a circuit. The diode is constructed of an anode and cathode, with an internal resistance between the two. When a current is applied, the diode will start to conduct in both directions. This is known as a Zener breakdown, and allows the diode to regulate the voltage between the two sides of the diode. This process is known as Zener voltage regulation, and is used to create a stable voltage for any circuit.When the voltage on the anode side of the diode is higher than the breakdown voltage, a current will start to flow from the anode to the cathode. This will cause the voltage on both sides of the diode to be balanced and stabilized.Conclusion
The MMSZ5254BS-7 is a single Zener diode that is used in a variety of applications to provide a stable voltage reference or voltage regulator. It is commonly used in power supplies, motor controls, audio amplifiers, digital and analog circuits and in applications that require transient voltage protection. The diode works by allowing a current to flow in one direction while blocking a current in the opposite direction, and uses Zener breakdown to create a stable voltage across the circuit.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "MMSZ" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MMSZ5246B-TP | Micro Commer... | 0.03 $ | 6000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ16T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 54000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| MMSZ4V3T1G | ON Semicondu... | -- | 30000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5235B-7-F | Diodes Incor... | -- | 15000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| MMSZ5223B-7-F | Diodes Incor... | -- | 18000 | DIODE ZENER 2.7V 500MW SO... |
| MMSZ4714-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4711-E3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| MMSZ5262B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| MMSZ5263B-G3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 56V 500MW SOD... |
| MMSZ5253B-G3-08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ5228C-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ5252C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ5234C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.2V 500MW SO... |
| MMSZ5249C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| MMSZ5226ET1 | ON Semicondu... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5229B | ON Semicondu... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| MMSZ5253B | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 25V 500MW SOD... |
| MMSZ3V9T1G | ON Semicondu... | 0.03 $ | 27000 | DIODE ZENER 3.9V 500MW SO... |
| MMSZ4716-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 18000 | DIODE ZENER 39V 500MW SOD... |
| MMSZ5264C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 15000 | DIODE ZENER 60V 500MW SOD... |
| MMSZ5247C-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 17V 500MW SOD... |
| MMSZ5226B RHG | Taiwan Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ5257B-E3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| MMSZ4699-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| MMSZ5237B-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| MMSZ5255BT1 | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 28V 500MW SOD... |
| MMSZ4689ET3 | ON Semicondu... | 0.06 $ | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 500MW SO... |
| MMSZ5252BT3G | ON Semicondu... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 24V 500MW SOD... |
| MMSZ4688 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| MMSZ5243B-7 | Diodes Incor... | 0.07 $ | 1000 | DIODE ZENER 13V 500MW SOD... |
| MMSZ5265C-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5240B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 10V 500MW SOD... |
| MMSZ5265B-HE3-18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ4684-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| MMSZ4693-HE3-08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 7.5V 500MW SO... |
| MMSZ5265C-G3-18 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| MMSZ5267BT1 | ON Semicondu... | -- | 599 | DIODE ZENER 75V 500MW SOD... |
| MMSZ5260ET1 | ON Semicondu... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 43V 500MW SOD... |
| MMSZ4707-E3-08 | Vishay Semic... | 0.04 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| MMSZ5231B-13-F | Diodes Incor... | -- | 1000 | DIODE ZENER 5.1V 370MW SO... |
Latest Products
1N5955BE3/TR13
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
1N5335E3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335E3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR13
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335CE3/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
1N5335C/TR12
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
MMSZ5254BS-7 Datasheet/PDF