| Allicdata Part #: | PIC16C923T-08I/PT-ND |
| Manufacturer Part#: |
PIC16C923T-08I/PT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP |
| More Detail: | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 7KB (4K... |
| DataSheet: | PIC16C923T-08I/PT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Type: | OTP |
| Base Part Number: | PIC16C923 |
| Supplier Device Package: | 64-TQFP (10x10) |
| Package / Case: | 64-TQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | External |
| Data Converters: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4 V ~ 6 V |
| RAM Size: | 176 x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Series: | PIC® 16C |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Number of I/O: | 25 |
| Peripherals: | LCD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Speed: | 8MHz |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | PIC |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PIC16C923T-08I/PT is a microcontroller designed for embedded applications, providing a low cost, low pin count solution for many designs. It is based on the Microchip specification for PIC microcontrollers using a modified Harvard architecture and is the first in a new family of the PIC microcontrollers. This device is an 8-bit, fully integrated microcontroller that includes an I/O port, Timers, a Watchdog Timer (WDT), Interrupts and an 8-bit programmable counter. The core of the microcontroller is the Harvard architecture, which features different buses for instructions and data. The instruction bus is 13 bits wide and is used for executing instructions. The data bus is 8 bits wide and is used for loading and storing data.
The PIC16C923T-08I/PT supports interrupt service routines, timer services, and I/O functions in its peripherals. It supports a wide range of peripheral functions such as Pulse Width Modulation (PWM) output, Analog-to-Digital conversion, serial port operation, and pulse counter operation. The 8 bit timer counter makes the PIC16C923T-08I/PT ideal for precision interval and timing control tasks. The 8-bit programmable counter also allows for counting of external events, as well as timing control functions.
The PIC16C923T-08I/PT has an on-chip clock oscillator, allowing the microcontroller to run up to 64KHz, although this speed can be adjusted via external digital clock sources. It also has a power-on reset, brown-out and two watchdog timers (WDT). The WDT can be used to reset the device if a particular process is taking too long and will either cause the processor to halt or to reset the internal state of the system.
The PIC16C923T-08I/PT has an 8-bit I/O port which can act as both input and output. The data bus can also act as bidirectional I/O, with instructions for input or output being fetched from external memory. It also features an analog-to-digital converter (ADC) which can be used to read analog signals and to convert the analog signals into digital values. The ADC can be used for various applications such as temperature measurement, light, pressure and sound level control, voltage and current measurement and many others.
The PIC16C923T-08I/PT also has two Timer/Counter modules. These timer/counters can be used to measure time intervals as well as count events. The Timer/Counter modules are enabled by programming their mode and pre-scaler values into the internal registers. The timer/counter can be used to generate periodic interrupts, PWM output and analog-to-digital conversions.
The PIC16C923T-08I/PT microcontroller is ideal for use in many applications. It can be used for various applications such as control systems, robotics, automotive, industrial and instrumentation systems and data acquisition systems. Its features make it ideal for embedded applications where low cost, low pin count and flexible coding are necessary. The chip\'s features, flexibility and low cost make it a popular choice for many embedded applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PIC18LF4458T-I/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44... |
| PIC18C242/JW | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB EPROM 28... |
| PIC16C54AT-04E/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 18SO... |
| PIC16C54AT-10E/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 20SS... |
| PIC16C55-HSE/SP | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SD... |
| PIC16C558T-20I/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20S... |
| PIC16C56T-RCI/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18S... |
| PIC16C57CT-04E/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOI... |
| PIC16C642-10E/SP | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDI... |
| PIC16C77-20E/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQ... |
| PIC16LC55AT-04/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SS... |
| PIC16LC64A-04/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44T... |
| PIC16LC72T-04/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28S... |
| PIC16LCE623T-04/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 896B OTP 18SO... |
| PIC17C43T-33/PQ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQF... |
| PIC17C752T-16/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQ... |
| PIC17C756A-33E/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQ... |
| PIC18LF4221T-I/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44T... |
| PIC12F1822-I/P | Microchip Te... | 0.78 $ | 2270 | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8... |
| PIC16F1936-I/SS | Microchip Te... | 1.27 $ | 6956 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28... |
| PIC18F67K22T-I/PT | Microchip Te... | 3.3 $ | 7451 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 6... |
| PIC18F2685-I/SP | Microchip Te... | 5.9 $ | 673 | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28... |
| PIC16LF1823-I/SL | Microchip Te... | 0.77 $ | 1301 | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 1... |
| PIC16F84-10/SO | Microchip Te... | 3.54 $ | 620 | IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH ... |
| PIC18LF25K80-I/SS | Microchip Te... | 1.87 $ | 324 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28... |
| PIC16F1517T-I/PT | Microchip Te... | 1.11 $ | 1200 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44... |
| PIC16F690-E/SS | Microchip Te... | 1.27 $ | 296 | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20S... |
| PIC18F27K42-I/SS | Microchip Te... | 1.36 $ | 676 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 2... |
| PIC16F1936-E/SO | Microchip Te... | 1.44 $ | 325 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28... |
| PIC16C622A-04I/SO | Microchip Te... | 1.46 $ | 378 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18S... |
| PIC18F27K42-E/ML | Microchip Te... | 1.48 $ | 804 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 2... |
| PIC16LF1939T-I/PT | Microchip Te... | 1.61 $ | 1200 | IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44... |
| PIC18LF26K83-I/SO | Microchip Te... | 1.53 $ | 746 | FLASHPIC PIC XLP 18K Micr... |
| PIC18F45K22-E/ML | Microchip Te... | 2.13 $ | 810 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44... |
| PIC18LF46K22-E/MV | Microchip Te... | 2.34 $ | 292 | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40... |
| PIC18F26K80-E/SS | Microchip Te... | 2.37 $ | 264 | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28... |
| PIC10LF322T-E/OT | Microchip Te... | 0.35 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 896B FLASH SO... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
PIC16C923T-08I/PT Datasheet/PDF