| Allicdata Part #: | PIC16F871T-E/PT-ND |
| Manufacturer Part#: |
PIC16F871T-E/PT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 44TQFP |
| More Detail: | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB ... |
| DataSheet: | PIC16F871T-E/PT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Base Part Number: | PIC16F871 |
| Supplier Device Package: | 44-TQFP (10x10) |
| Package / Case: | 44-TQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Oscillator Type: | External |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 128 x 8 |
| EEPROM Size: | 64 x 8 |
| Series: | PIC® 16F |
| Program Memory Size: | 3.5KB (2K x 14) |
| Number of I/O: | 33 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | UART/USART |
| Speed: | 20MHz |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | PIC |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PIC16F871T-E/PT is an advanced 8-bit embedded microcontroller produced by Microchip Technology Inc. It is a low cost microcontroller that offers features such as higher performance, low power consumption and more memory than other competitors in its class. This microcontroller is well suited for applications that require a range of inputs and outputs. It is designed to be used in applications such as automotive, home appliances, communication, and industrial control.
The PIC16F871T-E/PT is a member of the PIC16F family, which is part of the Microchip Mid-Range series. It features four 8-bit general purpose registers, 12-bit wide opcode memory, and has 14-bit wide instruction words. It also contains 2K of Flash program memory, 128 bytes of RAM, 2 8-bit A/D converters, and four 8-bit timers. It has a variety of interfaces such as I2C and SPI.
The PIC16F871T-E/PT has the ability to interface with a variety of external components and devices. Its programmable input/output ports can be used to connect external components such as switches, LEDs, sensors, motors and other devices. Additionally, the microcontroller provides a serial I2C bus for communication between multiple devices, as well as a SPI bus for communicating to external flash memories.
The PIC16F871T-E/PT is powered by a 3.3V power supply and its power consumption is relatively low compared to other microcontrollers. It has the ability to operate at up to 20MHz and can execute up to one million instructions per second. In terms of programming, the PIC16F871T-E/PT can be programmed using the MPLAB X integrated development environment from Microchip Technology. This makes it easy to develop, debug, and program the microcontroller by connecting it to a computer.
The most common application of the PIC16F871T-E/PT is in embedded systems. These are small and powerful computers that are embedded in other systems or devices to provide them with the necessary computing power. The embedded system includes a microcontroller, memory, and peripheral circuits. Typically, the PIC16F871T-E/PT is used in applications such as automotive, consumer electronics, industrial automation, and medical devices.
The PIC16F871T-E/PT works according to the principle of fetch, decode, and execute. During each clock cycle, the microcontroller fetches an instruction from the program memory, decodes the instruction and executes it. The instructions are encoded using 14-bit wide words and can be stored in the internal Flash program memory. The instruction set of the PIC16F871T-E/PT contains operations for arithmetic, logic, bit manipulation, shift and rotate, interrupts, and communication with external devices.
In summary, the PIC16F871T-E/PT is a low cost, high-performance microcontroller that is well-suited for embedded system applications. It has low power consumption and a wide range of features and interfaces that make it a versatile and reliable solution for many types of products and applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PIC18LF4458T-I/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44... |
| PIC18C242/JW | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB EPROM 28... |
| PIC16C54AT-04E/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 18SO... |
| PIC16C54AT-10E/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 20SS... |
| PIC16C55-HSE/SP | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SD... |
| PIC16C558T-20I/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20S... |
| PIC16C56T-RCI/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18S... |
| PIC16C57CT-04E/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOI... |
| PIC16C642-10E/SP | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDI... |
| PIC16C77-20E/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQ... |
| PIC16LC55AT-04/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SS... |
| PIC16LC64A-04/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44T... |
| PIC16LC72T-04/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28S... |
| PIC16LCE623T-04/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 896B OTP 18SO... |
| PIC17C43T-33/PQ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQF... |
| PIC17C752T-16/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQ... |
| PIC17C756A-33E/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQ... |
| PIC18LF4221T-I/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44T... |
| PIC12F1822-I/P | Microchip Te... | 0.78 $ | 2270 | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8... |
| PIC16F1936-I/SS | Microchip Te... | 1.27 $ | 6956 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28... |
| PIC18F67K22T-I/PT | Microchip Te... | 3.3 $ | 7451 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 6... |
| PIC18F2685-I/SP | Microchip Te... | 5.9 $ | 673 | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28... |
| PIC16LF1823-I/SL | Microchip Te... | 0.77 $ | 1301 | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 1... |
| PIC16F84-10/SO | Microchip Te... | 3.54 $ | 620 | IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH ... |
| PIC18LF25K80-I/SS | Microchip Te... | 1.87 $ | 324 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28... |
| PIC16F1517T-I/PT | Microchip Te... | 1.11 $ | 1200 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44... |
| PIC16F690-E/SS | Microchip Te... | 1.27 $ | 296 | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20S... |
| PIC18F27K42-I/SS | Microchip Te... | 1.36 $ | 676 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 2... |
| PIC16F1936-E/SO | Microchip Te... | 1.44 $ | 325 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28... |
| PIC16C622A-04I/SO | Microchip Te... | 1.46 $ | 378 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18S... |
| PIC18F27K42-E/ML | Microchip Te... | 1.48 $ | 804 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 2... |
| PIC16LF1939T-I/PT | Microchip Te... | 1.61 $ | 1200 | IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44... |
| PIC18LF26K83-I/SO | Microchip Te... | 1.53 $ | 746 | FLASHPIC PIC XLP 18K Micr... |
| PIC18F45K22-E/ML | Microchip Te... | 2.13 $ | 810 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44... |
| PIC18LF46K22-E/MV | Microchip Te... | 2.34 $ | 292 | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40... |
| PIC18F26K80-E/SS | Microchip Te... | 2.37 $ | 264 | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28... |
| PIC10LF322T-E/OT | Microchip Te... | 0.35 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 896B FLASH SO... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
PIC16F871T-E/PT Datasheet/PDF