| Allicdata Part #: | PIC16LF18445-E/P-ND |
| Manufacturer Part#: |
PIC16LF18445-E/P |
| Price: | $ 1.19 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Short Description: | COMPARATOR, DAC, 12-BIT ADCC |
| More Detail: | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 1... |
| DataSheet: | PIC16LF18445-E/P Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 1.08360 |
| 25 +: | $ 0.99288 |
| 100 +: | $ 0.90197 |
| Program Memory Size: | 14KB (8K x 14) |
| Supplier Device Package: | 20-PDIP |
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Oscillator Type: | External |
| Data Converters: | A/D 17x12b, D/A 1x5b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 3.6 V |
| RAM Size: | 1K x 8 |
| EEPROM Size: | 256 x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | PIC® XLP™ 16F |
| Number of I/O: | 17 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART |
| Speed: | 32MHz |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | PIC |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PIC16LF18445-E/P Application Field and Working Principle
PIC Microcontrollers are a type of microcontroller from Microchip Technology, used mostly in automation, industry control and embedded systems applications. The PIC16LF18445-E/P is one model of these microcontrollers, ranging from very small footprints to high-end devices that have some of the most powerful on-chip features. This article will discuss the application field and working principles of the PIC16LF18445-E/P, which may help you in your decision-making when looking for the best microcontroller for your project.
Application Field
The PIC16LF18445-E/P is a low-cost, low-power, Flash microcontroller that is suitable for general purpose embedded active or passive applications such as industrial control, automotive, smart meters, and home automation. It features an 8-bit PIC® Microcontroller core with an integrated 10-bit Data Acquisition System (DAS) module, and is designed with an impressive range of features such as an advanced Peripheral Touch System (PTS) with an external memory and two integrated CAN ports. This model offers an integrated 3.3V, 16MIPS Core and 25MHz Operating Frequency.
In addition to the standard input/output capabilities, the PIC16LF18445-E/P also offers the following integrated peripherals: DC/DC Converter, I2C Master/Slave, RS-232 ports, SPI Master/Slave, 4 UART ports, and Watchdog Timer. It also features a Low-Power sleep mode, Wake-up on Interrupt, Mircobolsa Development Platform support, an integrated 10-bit Data Acquisition System (DAS) module, an advanced Peripheral Touch System (PTS) with an external Ram, plus two integrated CAN ports.
Working Principle
The working principle of the PIC16LF18445-E/P is to store program instructions in the incorporated Flash memory, and then execute those instructions as Sequential operations. Instructions are executed from the Flash memory, one at a time, in sequential order. This process is known as sequential execution.The working principle of the microcontroller first starts with the PIC16LF18445\'s reset operation. Depending on the configured step, the reset process of the PIC16LF18445 reads, then passes the contents of the processor’s reset vector address to the PC (Program Counter). The PC then reads this value and begins executing instructions as directed by the instruction pointer.After executing instructions, the microcontroller evaluates the chip\'s status pins. These status pins indicate whether a memory access, input/output (I/O) transfer, or another operation is currently being performed. Based on the status pins, the processor determines whether the operation was successful or if a new operation should be attempted. Instructions are then re-executed accordingly.
If an operation was successful, the PIC16LF18445 checks the status pins once again to determine if another instruction is needed. If another instruction is needed, the processor will read the relevant address from the Flash memory. This process is then repeated until the microcontroller reaches the end of its program which signals completion of the task.
The PIC16LF18445-E/P microcontroller is an important asset for many applications and its versatile features make it an ideal choice for many embedded system projects. Its reset operation, instruction execution, and status pin evaluation sequence make up the working principles of the PIC16LF18445-E/P. Although there are other microcontrollers available in the market, the PIC16LF18445-E/P is a great choice due to its integrated features, low-cost, and low-power capability.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PIC18LF4458T-I/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44... |
| PIC18C242/JW | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB EPROM 28... |
| PIC16C54AT-04E/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 18SO... |
| PIC16C54AT-10E/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 20SS... |
| PIC16C55-HSE/SP | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SD... |
| PIC16C558T-20I/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20S... |
| PIC16C56T-RCI/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18S... |
| PIC16C57CT-04E/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOI... |
| PIC16C642-10E/SP | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDI... |
| PIC16C77-20E/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQ... |
| PIC16LC55AT-04/SS | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 768B OTP 28SS... |
| PIC16LC64A-04/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44T... |
| PIC16LC72T-04/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28S... |
| PIC16LCE623T-04/SO | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 896B OTP 18SO... |
| PIC17C43T-33/PQ | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 8KB OTP 44MQF... |
| PIC17C752T-16/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB OTP 64TQ... |
| PIC17C756A-33E/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB OTP 64TQ... |
| PIC18LF4221T-I/PT | Microchip Te... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44T... |
| PIC12F1822-I/P | Microchip Te... | 0.78 $ | 2270 | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8... |
| PIC16F1936-I/SS | Microchip Te... | 1.27 $ | 6956 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28... |
| PIC18F67K22T-I/PT | Microchip Te... | 3.3 $ | 7451 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 6... |
| PIC18F2685-I/SP | Microchip Te... | 5.9 $ | 673 | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 28... |
| PIC16LF1823-I/SL | Microchip Te... | 0.77 $ | 1301 | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 1... |
| PIC16F84-10/SO | Microchip Te... | 3.54 $ | 620 | IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH ... |
| PIC18LF25K80-I/SS | Microchip Te... | 1.87 $ | 324 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28... |
| PIC16F1517T-I/PT | Microchip Te... | 1.11 $ | 1200 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44... |
| PIC16F690-E/SS | Microchip Te... | 1.27 $ | 296 | IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20S... |
| PIC18F27K42-I/SS | Microchip Te... | 1.36 $ | 676 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 2... |
| PIC16F1936-E/SO | Microchip Te... | 1.44 $ | 325 | IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28... |
| PIC16C622A-04I/SO | Microchip Te... | 1.46 $ | 378 | IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18S... |
| PIC18F27K42-E/ML | Microchip Te... | 1.48 $ | 804 | IC MCU 8BIT 128KB FLASH 2... |
| PIC16LF1939T-I/PT | Microchip Te... | 1.61 $ | 1200 | IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44... |
| PIC18LF26K83-I/SO | Microchip Te... | 1.53 $ | 746 | FLASHPIC PIC XLP 18K Micr... |
| PIC18F45K22-E/ML | Microchip Te... | 2.13 $ | 810 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44... |
| PIC18LF46K22-E/MV | Microchip Te... | 2.34 $ | 292 | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40... |
| PIC18F26K80-E/SS | Microchip Te... | 2.37 $ | 264 | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28... |
| PIC10LF322T-E/OT | Microchip Te... | 0.35 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 896B FLASH SO... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
PIC16LF18445-E/P Datasheet/PDF