PIC24FJ64GB202-E/MM Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
PIC24FJ64GB202-E/MM-ND
Manufacturer Part#:
PIC24FJ64GB202-E/MM
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
More Detail: PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz ...
DataSheet: PIC24FJ64GB202-E/MM datasheetPIC24FJ64GB202-E/MM Datasheet/PDF
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: PIC24FJ64GB202
Supplier Device Package: 28-QFN-S (6x6)
Package / Case: 28-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 9x10b/12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2 V ~ 3.6 V
RAM Size: 8K x 8
EEPROM Size: --
Series: PIC® XLP™ 24F
Program Memory Size: 64KB (64K x 8)
Number of I/O: 20
Peripherals: AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, HLVD, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Speed: 32MHz
Core Size: 16-Bit
Core Processor: PIC
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Application Fields
Working Principle
The PIC24FJ64GB202-E/MM is a 32-bit microcontroller that uses the RISC-C architecture. The device is powered by a single supply, typically 3.3V, and can operate at up to 80MHz. The device has a Harvard architecture which consists of a program memory and a data memory. The program memory is 8 kbytes in size and consists of individually addressable Flash memory. The data memory is 4 kbytes in size and consists of SRAM and EEPROM. The device also has an integrated USB controller, an Ethernet controller and a CAN controller.