PIC32MX320F032HT-40V/MR Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
PIC32MX320F032HT-40V/MR-ND
Manufacturer Part#:
PIC32MX320F032HT-40V/MR
Manufacturer: Microchip Technology
Short Description: IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
More Detail: MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 4...
DataSheet: PIC32MX320F032HT-40V/MR datasheetPIC32MX320F032HT-40V/MR Datasheet/PDF
Program Memory Type: FLASH
Base Part Number: PIC32MX320F032
Supplier Device Package: 64-QFN (9x9)
Package / Case: 64-VFQFN Exposed Pad
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type: Internal
Data Converters: A/D 16x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.3 V ~ 3.6 V
RAM Size: 8K x 8
EEPROM Size: --
Series: PIC® 32MX
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Number of I/O: 53
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity: I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Speed: 40MHz
Core Size: 32-Bit
Core Processor: MIPS32® M4K™
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Article:
The PIC32MX320F032HT-40V/MR was designed with a “system on a chip” philosophy in mind. It contains both a high performance 32-bit CPU and a variety of peripherals, all in one package. The CPU is a MIPS32® M4K® core, running at 40MHz. It offers an impressive amount of memory (1MB of Flash, 128k of SRAM, and 4k of EEPROM) allowing users to easily run large, complex programs. The variety of peripherals includes numerous analog-to-digital converters, two serial ports, two USB ports, Ethernet MAC, a large number of interrupt sources, and timer units for real-time applications.